18° Parçalı bulutlu

Muğla BŞB Orman Çalıştayı

GÜNCEL HABER - 26 Ağustos 2021 16:43 A A

Muğla Büyükşehir Belediyesi, “2’nci Orman Yangınları Çalıştayı” düzenliyor

 

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 yılında yapılan Orman Yangınları çalıştayının 2’ncisi ’Küllerimizden Doğuyoruz’ temasıyla düzenlenecek.

 

Antalya’da çıkan orman yangınları nedeniyle Manavgat İlçesinde de binlerce dekar ormanlık alan yanarken yüzlerce ev kullanılamaz hale geldi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ülkeyi etkileyen tüm bu yangın olaylarının bir afete dönüşmemesi için gerekli önlemlerin alınması ve yangınların büyümesinin önüne geçilmesi için çözüm arıyor.

Bu kapsamda Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 yılında Türkiye’de Belediyeler tarafından düzenlenen ilk Orman Yangınları Çalıştayı organize edilmişti. Bu yıl 2’ncisi düzenlenecek olan çalıştay 28 Ağustos tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak.

2020 yılında salgın tedbirleri nedeniyle düzenlenemeyen “Orman Yangınları Çalıştayı” bu yıl normalleşme adımlarının atılması ile birlikte tekrar düzenleniyor.

Yazarlarımızdan Emekli Kara Pilot Albay Ercan Caner‘in de konuşmacı olarak katılacağı çalıştay 28 Ağustos Cumartesi günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenecek.

Alanında uzman birçok Profesörün orman yangınlarını bilimsel yönleriyle ele alarak sunumlar yapacağı ve bilgiler vererek çözüm önerileri sunacağı çalıştaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, Genel Başkan Yardımcıları da katılıyor.

Yeniden inşa ve rehabilitasyon çalışmalarının ele alınacağı
Çalıştayda yangınlar nedeniyle zarar gören bölgelerin yeniden inşası ve ormanlık alanların rehabilitasyon çalışmaları en önemli konu olarak göze çarpıyor. Bu kapsamda orman yangınları öncesi sonrası, Ege ve Akdeniz bölgelerinin bitki örtüsü ve yangınla ilişkileri, yanlış ormancılık politikaları gibi konular uzman hocalar tarafından tartışılacak. Sabah saat 09:30’da başlayacak olan çalıştay öğleden sonra sona erecek.

Çalıştayda ele alınan konular ve çözüm önerileri Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından rapor haline getirilerek sonuç bildirgesi olarak tüm kamuoyuyla paylaşılacak.

Önceki Makale  Filistin Dönüş Yürüyüşü, Ölümler ve Nefret Söylemleri

 

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
GÜNCEL HABER - 16:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: