Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

MİLLİ YAS İLANI TALEBİ

MİLLİ YAS İLANI TALEBİ

Yazar: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 12 Haziran 2017

Katar krizinde elebaşı olan Suudi Arabistan’ın eski Kralı, İki Kutsal Caminin Koruyucusu Abdullah bin Abdulaziz el-Suud, 1 Ağustos 1924 günü Riyad,  Suudi  Arabistan’da doğmuş, 23 Ocak 2015 tarihinde yine aynı kentte yaşama gözlerini yummuş ve aynı gün Al Oud Mezarlığına defnedilmiştir. Vahabi gelenekleri gereği Suudi  Arabistan’ı 23 yıl yöneten kralın mezarını belli edecek bir taş  dahi dikilmemiş ve üzerinde ‘‘Allah’tan başka tanrı yoktur’’ yazısı yer aldığından, bayrağın yarıya indirilmesi Kuran’a saygısızlık olarak algılandığı için bayraklar da yarıya indirilmemiştir.

Başbakanlık Basın Merkezi Yazılı Açıklaması

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud’un 90 yaşında vefatı sebebiyle Başbakanlık Basın merkezi tarafından yapılan yazılı açıklama ile 24 Ocak 2015 gününde bir günlük milli yas ilan edilmiştir. Yapılan yazılı açıklamada; ‘‘Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud’un vefatı sebebiyle 24 Ocak’ta bir günlük milli yas ilan edilmiştir. Bu vesile ile merhum Suudi Arabistan Kral Majesteleri Abdullah bin Abdulaziz el-Suud’a yüce Allah’tan rahmet diliyor, kardeş Suudi  Arabistan halkı ile Arap ve İslam Alemine taziyelerimizi iletiyoruz’’ ifadelerine yer verilmiştir.

31 Mayıs 2017 günü Şırnak’ta meydana gelen helikopter kazasında, Tümgeneral Aydoğan Aydın, Albay Oğuzhan Küçükdemir, Albay Gökhan Peker,  Yarbay Songül Yakut, Binbaşı Koray Onay,  Yüzbaşı İlker Acar, Yüzbaşı Nuri Şener, Başçavuş Mehmet Erdoğan, Uzman Çavuş Zeki Koç, Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak, Pilot Üsteğmen Abdülmuttalip Kesikbaş, Teknisyen Başçavuş Fevzi Kıral ve P. Uzman Çavuş Hakan İncekal olmak üzere toplam 13 vatan evladı şehit olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi Yazılı Açıklaması (Beklenen ve Arzu Edilen)

Sevgili vatandaşlarım, üzülerek ifade ediyorum ki, 31 Mayıs 2017 günü Şırnak’ta meydana gelen helikopter kazası sonrasında maalesef 13 kahraman vatan evladımız hayatlarını kaybetmiştir. Ben, cumhurbaşkanınız olarak; şehitlerimizi anmak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek için bir günlük milli yas ilan etmeye karar verdim. Milli yas ilan ettiğimiz bu günde, vatanımız ve yüce Türk milleti için helikopter kazasında hayatlarını kaybeden 13 şehidimizi saygıyla anacağız. Güzel bayrağımızı evlerimize, iş yerlerimize ve arabalarımıza büyük bir gururla asarak şehitlere olan saygı ve sevgimizi göstereceğiz.

Ben Türkiye Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip olarak, (?) Haziran 2017 gününü ulusal yas ilan ediyorum. Bütün yurttaşlarımı saat tam 12.00’de şehitlerimizin aziz ruhları için dua etmeye davet ediyorum. Basın, radyo, televizyon ve bütün medya kurumlarını bu milli yasa saygı göstermeleri konusunda uyarıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti valileri, belediye başkanları, yurt dışı daimî temsilcileri ve bütün devlet görevlilerine, milli yas ilan ettiğimiz (?) Haziran 2017 günü, şanlı Türk Bayrağının, dalgalandığı bütün Türkiye topraklarında, kontrolümüz altında olan yerlerde ve bütün savaş gemilerinde yarıya indirilmesini emrediyorum. Recep Tayyip  Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  ABD ve İngiliz Vatandaşları Afrin’de Türklere Karşı Savaşıyor
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
‘Dijitalizm’ yüzünden ‘Ne vereyim abime?’ sorusunu duyamayacak mıyız?

‘Dijitalizm’ yüzünden ‘Ne vereyim abime?’ sorusunu duyamayacak mıyız? Yazan: Mustafa...

Afganistan’da İğrenç Saldırı

Afganistan’da İğrenç Saldırı   Katliamın gerçekleştirildiği Sayed Ul-Shuhada okulunda öğleden...

Danimarka vergi kaçıranları belirlemek için ‘‘Panama Belgeleri’’ni satın alıyor

Danimarka vergi  kaçıranları belirlemek için ‘‘Panama Belgeleri’’ni satın alıyor Le...

Barış’ların, Murat’ın ve Hülya’nın Tahliyesi

  Barış'ların, Murat'ın ve Hülya'nın Tahliyesi   Müyesser Yıldız, Sincan...

NATO’nun Türkiye’ye Gizli ve Dolaylı Silah Ambargosu

NATO’nun Türkiye’ye Gizli ve Dolaylı Silah Ambargosu Çeviren: Ercan Caner,...

Kapat