24° Açık

Askeri uçak Sochi yakınlarında Karadeniz’e düştü

GÜNCEL HABER - 25 Aralık 2016 19:06 A A

Askeri uçak Sochi yakınlarında Karadeniz’e düştü

Savunma Bakanlığı, kurtarma ekiplerinin 92 yolcu taşıyan uçaktan kaza sonrasında hayatta kalanların izine rastlanmadığını açıkladı.

Çeviren: Ercan Caner

Rusya hava kuvvetlerine ait düşen uçağın benzeri bir Tupolev Tu-154 modeli uçak.  [Foto: Alan Wilson/Flickr]

Rusya savunma bakanlığının yaptığı açıklamaya göre bir Rus askeri uçağı, aralarında ünlü Kızıl Ordu Askeri Bandosunun üyeleri de olan 92 mürettebat ve yolcusuyla birlikte kalkışından kısa bir süre sonra Karadeniz’e düştü.

Mahalli haber ajanslarının savunma bakanına dayandırdıkları bilgilere göre, Tu-154 tipi askeri uçak, Pazar sabahı Rusya’nın güneyinde yer alan Adler kentinden, Suriye’de bulunan Latakia’ya gitmek üzere kalkış yaptı.

Bakanlık tarafından yayınlanan yolcu ve mürettebat listesinde, ordunun resmi korosu olan ünlü Alexandraov Ensemble’nin 64 üyesi ve orkestra şefi Valery Khalilov da uçakta bulunan ve hayatını kaybedenlerin arasında. Koro üyeleri, Yeni Yılı Rus birlikleriyle kutlamak maksadıyla Suriye’ye gidiyorlardı.

Savunma bakanlığı, uçakta bulunan yolcular arasında, büyük saygı gören bir Rus yardımsever doktorun da bulunduğunu açıkladı. Uçakta ayrıca dokuz gazeteci, bir Rus general ve beş albay da yolcu olarak bulunmaktaydı.

Mahalli ajansların savunma bakanına dayandırdıkları raporlarına göre, uçağın düştüğü yer belirlendi ve dört adet ceset denizden çıkarıldı.

Rusya savunma bakanı, Alexandrov Ensemble korosunun, Suriye hükümetini desteklemek üzere Suriye’de bulunan Rus kuvvetlerinin, ana üssü olan Khmeimim hava üssünde bir konser vermesinin planlanmış olduğu açıklamasını yaptı.

Rusya, isyancı kuvvetlere karşı yürütülen operasyonlarda, uzun süredir müttefiki olan Suriye’yi hava saldırıları ile desteklemektedir.

Rusya parlamentosu savunma komitesinden Viktor Ozerov, meydana gelen uçak kazasında terör olasılığının kesinlikle olmadığı açıklamasını yaptı.

Savunma bakanlığı sözcüsü Tümgeneral Igor Konashenkov, uçağın parçalarının, Sochi kenti kıyılarının 1,5 kilometre açıklarında, Karadeniz’in 70 metre derinliğinde bulunduğunu açıkladı. Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü açıklayan Konashenkov, dört gemi, beş helikopter ve bir insansız hava aracının arama kurtarma çalışmalarına katıldığını ifade etti.

Moskova’dan bildiren Al Jazeera muhabiri Natasha Ghoneim, uçağın kalkıştan sadece dakikalar sonra radar ekranından kaybolduğunu açıkladı. Uçakta 82 yolcu ve 10 mürettebat bulunmaktaydı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kazada hayatlarını kaybedenler ve aileleri için derin üzüntü duyduğunu ve Pazartesi gününü ulusal yas günü ilan ettiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dmitry Medvedev’e Sochi’de meydana gelen Tu-154 kazasının incelenmesi maksadıyla bir devlet komisyonu kurulması talimatını verdi. Tu-154 tipi uçak Sovyetler Birliği tasarımı üç motorlu bir yolcu taşıma uçağıdır.

10 Nisan 2010 tarihinde, zamanın başbakanı Lech Kaczynski dâhil birçok üst rütbeli Polonyalı yetkili, Rusya’nın batısında yer alan Smolensk hava meydanına inişi sırasında yoğun sise giren yine bir Tu-154 kazasında hayatlarını kaybetmiştir.

Kızıl Ordu korosunun 60’dan fazla üyesi Suriye’ye gitmekte olan ve Karadeniz’e düşen uçaktaydı. Foto: AFP

Çevirenin notları: Yazının orijinaline ekteki linkten erişebilirsiniz. Üzücü kazada yaşamlarını kaybeden mürettebat ve yolcuların toprakları bol olsun. Sun Savunma Net olarak hayatlarını kaybedenler ve yakınları için büyük üzüntü duyuyoruz.

Polonya Hava Kuvvetlerine ait Tu-154 tipi uçak, 10 Nisan 2010 tarihinde Smolensk meydanına düştüğünde, uçakta bulunan toplam 96 kişi hayatlarını kaybetmiştir. Uçakta bulunan Polonya başbakanı Lech Kaczynski ve düzinelerce üst düzey yetkili, Sovyet NKVD (Narodnıy Komissariyat Vnutrennnih Del –  Sovyet İçişleri Halk Komiserliği) birliklerinin yaptığı Katyn Katliamının 70’inci yılı nedeniyle düzenlenen bir anma törenine katılmak üzere Rusya’ya gidiyorlardı. Kazada başbakanın eşi Maria Kaczynska, sürgünde olan eski başbakan Ryszard Kaczorowski ve Polonya’nın en üst düzey askeri yetkilileri, kanun yapıcıları,  Polonya Ulusal bankası başkanı ve diğer üst düzey yetkililer bulunmaktaydı.

Tarihe Katyn Ormanı Katliamı olarak geçen acımasız olayda Katolik Polonya ile Ortodoks Rusya’nın asırlardır süren ezeli düşmanlığının en acı örneklerinden bir tanesi yaşanmıştır. Josef Stalin’in emriyle 22.000 Polonyalı subay ve sivil başlarına birer mermi sıkılarak infaz edilmiştir. Katyn Ormanı Katliamında hayatlarını kaybedenleri de saygıyla analım ve esir düşen bir askerin ille de öldürülecek ise, başına bir kurşun sıkılarak infaz, yakılma, suda boğulma ve boğazı kesilme yerine onurlu bir şekilde kurşuna dizilerek öldürülme hakkı olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

http://www.aljazeera.com/news/2016/12/russian-military
-plane-disappears-radar-161225045201828.html

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Donald Trump - Seçimde Yasa Dışı Milyonlarca Oy Kullanıldı ABD Başkanlık Seçimlerinde Hile!
SON YAZILARI
GÜNCEL HABER - 19:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Buradaki Kuşlar da Yasını tuttu Usta!..

Buradaki Kuşlar da Yasını Tuttu Usta!.. Müyesser Yıldız, Sincan Kadın...

Diktatör Bozuntusundan Tehdit

  Defol Git Korkak! Çok Yaşa Belarus! Diktatör Bozuntusundan Tehdit...

İran Petrol Yaptırımları Türk Lirası İçin Felaket Anlamına Gelebilir

İran Petrol Yaptırımları Türk Lirası İçin Felaket Anlamına Gelebilir  ...

Kudüs Baş Müftüsünün Hitler ile Fotoğrafları ve Bir Kahramanlık Öyküsü

Kudüs Baş Müftüsünün Hitler ile Fotoğrafları ve Bir Kahramanlık Öyküsü...

Assos, Saroz ve Bozcaada’ya Dokunmayın!

Assos, Saroz ve Bozcaada’ya Dokunmayın! Atilla Aşçı, Sun Savunma Net,...

Kapat