Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Türkiye: Arka Plan ve ABD İlişkileri

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

Türkiye: Arka Plan ve ABD İlişkileri

Yıllardır süren fakat bir türlü stratejik seviyeye çıkamayan ABD-Türkiye ortaklığı, özellikle bölgemizde iki ülke arasındaki çıkar çatışmaları ve son dönemlerdeki ABD-Türkiye ilişkilerinin kapsamlı bir şekilde incelendiği, 26 Ağustos 2016 tarihli, yani oldukça güncel bir rapor.

ABD Kongre Araştırma Servisi tarafından hazırlanan raporda Türkiye ile ilgili genel bilgiler, Erdoğan Dönemi, askeri darbe ve sonrasındaki gelişmeler, OHAL ve ölüm cezası tartışmaları, Kürt meselesi, Türkiye ekonomisinin durumu ve enerji ihtiyacı, İncirlik Hava Üssü, Fethullah Gülen’in iadesi, Türkiye’deki ABD ve NATO üsleri, stratejik/politik değerlendirmeler, Orta Doğudaki gelişmeler, Suriye, İsrail,  Rusya Federasyonu ve İran ile ilişkilerimiz, AB ve mülteci  meselesi, Ermenistan, Kıbrıs, ikili ticaret ve Türkiye’deki dini azınlıkların durumuna değinilmektedir.

Sonuç bölümünde: Türkiye’nin Birleşik devletler açısından öneminin, geçmiş dönemlerdeki Birleşik Devletler-Türkiye iş birliğine nazaran, Türkiye’nin jeopolitik ve ekonomik açılardan önemi ve daha iddialı dış politikası nedeniyle artmış olabileceği dile getirilen, tamamı 76 sayfadan ibaret olan ‘Türkiye: Arka Plan ve ABD İlişkileri’’ başlıklı raporu PDF formatında okuyabilirsiniz.

 

Çeviren: Ercan Caner Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Kara Harp Okulunu 1985 yılında tamamlayan, yüksek lisans derecesini 2012 yılında Gazi Üniversitesi’nden Avrupa Birliği – Türkiye İlişkileri alanında alan Caner, halen Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında Haliç Üniversitesi’nde doktora tez çalışmalarını sürdürmektedir. Bir yazılım firmasında proje yöneticisi ve havacılık projeleri alan uzmanı olarak çalışan Caner, Asliye Ceza Mahkemelerinde ‘‘Havacılık Bilirkişiliği’’ alanında pilot ve bakım uzmanlığı görevini de yürütmektedir. İleri Mühendislik ve Tasarım alanında ‘‘Mentor’’ unvanı da olan Caner, havacılık, savunma, teknoloji, güncel haber ve güncel politika hakkındaki yazı ve çevirilerini academia.edu ve sunsavunma.net sitelerinde paylaşmaktadır. Caner evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilen ve Fransızca okuyabilen Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 40 yılı kapsayan Türk Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler, NATO ve savunma sektör deneyimlerine sahiptir. ercancaner@gmail.com

 

Önceki Makale  Türk Milleti Soruyor

76 sayfadan oluşan raporun tamamını PDF formatında okumak/Bilgisayarınıza indirmek için Devamını Oku butonunu kullanabilirsiniz. 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
DÜNYA GÖRÜNDÜĞÜNDEN ÇOK DAHA İSTİKRARSIZ

DÜNYA GÖRÜNDÜĞÜNDEN ÇOK DAHA İSTİKRARSIZ İYİ, KÖTÜ VE ÇİRKİN YAZAR:...

Nokta Atışı

Nokta Atışı Yazar: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 13 Mart...

Rusya’nın Güç Dengelerini Değiştirecek Nükleer Torpidosu

Rusya’nın Güç Dengelerini Değiştirecek Nükleer Torpidosu Kanyon düşman savunma sistemlerinden...

Hatırlamamı İsteme Benden – Do Not Ask Me To Remember

Hatırlamamı İsteme Benden  Hatırlamamı isteme benden, Anlamamı da deneme, Bırak...

Sri Lanka Kilise ve Hotel Saldırılarında 200’e Yakın İnsan Öldürüldü

Sri Lanka Kilise ve Hotel Saldırılarında 200’e Yakın İnsan Öldürüldü...

Kapat