Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Lübbey Köyü terk edilmişlikten kurtuluyor

Terk edilmiş olmanın ağır darbelerini ve sonucunu yaşayan Lübbey Köyü’ne düzenlediği ziyaret esnasında çektiği fotoğraflar ile köyün durumunu, konumunu, mimarisini açık ve net bir şekilde ortaya koyan yazarımız Olay Salcan, Lübbey Köyü’nün geçmiş geleneksel yaşam tarzımızı, kültürümüzü, insanlarımızı ve geleneksel mimarimizi görebileceğimiz, tarihimize ışık tutabilecek ciddi bir örnek olduğuna işaret etti.

Tarihin derin izlerini taşıyan bu köyün yok olmasının son aşamasını görmenin üzüntü verici olduğunu dile getiren yazarımız, düzenlediği ziyaret sonrası yetkililerin dikkatini çektiğini ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’ın isteği üzerine Lübbey Köyü’ne ziyarete gittiğini dile getirdi.

Basına açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; yapacağımız çalışma inşallah bölgeye örnek teşkil edecek. Diğer köylere de öncü olacak. Belki göçün önüne geçmiş olacağız. Tersine göç bile olabilir. ”Yatırım yapıldıktan sonra oradan ayrılan insanlar geri döner” diye konuştu. Köydeki evlerin aslına uygun restore edileceğini belirten Bakan Ersoy, önce evlerin rölövelerinin çıkarılacağını, ardından da projelerinin hazırlanacağını kaydetti. Ersoy, “Anıtlar Kurulunun öngördüğü şekilde aslına uygun olarak yapılacak 44 yapı var. 4 de sosyal yapı var. O bir başlangıç zaten. Zahmetli ve maliyetli bir iş. Onu bakanlık olarak biz üstleneceğiz. İzmir Valiliği’nden de katkı alarak destek projesi hazırlayacağız” diye konuştu.

Geleneksel yaşam tarzımızı, kültürümüzü ve geleneksel mimarimizi yansıtan Lübbey Köyü’nün ülke gündeminde konuşulmasını ve devlet yetkililerin dikkatini çekmesini sağlayan yazarımız Olay Salcan’a ve Lübbey Köyü’nün restore edilmesi için gerekli girişimlerde bulanan Kültür ve Turizm Bakanı’mıza Sun Savunma ailesi olarak teşekkür ediyoruz.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü

    10 Kasım'da saygı ile andığımız Atatürk kimdir?  ...

Coronavirüs Bilgilendirme

  Coronavirüs Nasıl Bulaşır?   Corona / Covid-19 (Korona) virüsleri...

Putin’i alt edeceğini sanan Erdoğan Suriye’de mat oldu

Putin’i alt edeceğini sanan Erdoğan Suriye’de mat oldu Yazar: David...

İki Tabaka Grafenden Mermileri Durdurabilen Elmas Kadar Sert Zırh

İki Tabaka Grafenden Mermileri Durdurabilen Elmas Kadar Sert Zırh Çeviren:...

NANO İNSANSIZ HAVA ARACI

NANO İNSANSIZ HAVA ARACI Çeviren: Ercan Caner,  Sun Savunma Net,...

Kapat