Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Lübbey Köyü terk edilmişlikten kurtuluyor

Terk edilmiş olmanın ağır darbelerini ve sonucunu yaşayan Lübbey Köyü’ne düzenlediği ziyaret esnasında çektiği fotoğraflar ile köyün durumunu, konumunu, mimarisini açık ve net bir şekilde ortaya koyan yazarımız Olay Salcan, Lübbey Köyü’nün geçmiş geleneksel yaşam tarzımızı, kültürümüzü, insanlarımızı ve geleneksel mimarimizi görebileceğimiz, tarihimize ışık tutabilecek ciddi bir örnek olduğuna işaret etti.

Tarihin derin izlerini taşıyan bu köyün yok olmasının son aşamasını görmenin üzüntü verici olduğunu dile getiren yazarımız, düzenlediği ziyaret sonrası yetkililerin dikkatini çektiğini ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’ın isteği üzerine Lübbey Köyü’ne ziyarete gittiğini dile getirdi.

Basına açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; yapacağımız çalışma inşallah bölgeye örnek teşkil edecek. Diğer köylere de öncü olacak. Belki göçün önüne geçmiş olacağız. Tersine göç bile olabilir. ”Yatırım yapıldıktan sonra oradan ayrılan insanlar geri döner” diye konuştu. Köydeki evlerin aslına uygun restore edileceğini belirten Bakan Ersoy, önce evlerin rölövelerinin çıkarılacağını, ardından da projelerinin hazırlanacağını kaydetti. Ersoy, “Anıtlar Kurulunun öngördüğü şekilde aslına uygun olarak yapılacak 44 yapı var. 4 de sosyal yapı var. O bir başlangıç zaten. Zahmetli ve maliyetli bir iş. Onu bakanlık olarak biz üstleneceğiz. İzmir Valiliği’nden de katkı alarak destek projesi hazırlayacağız” diye konuştu.

Geleneksel yaşam tarzımızı, kültürümüzü ve geleneksel mimarimizi yansıtan Lübbey Köyü’nün ülke gündeminde konuşulmasını ve devlet yetkililerin dikkatini çekmesini sağlayan yazarımız Olay Salcan’a ve Lübbey Köyü’nün restore edilmesi için gerekli girişimlerde bulanan Kültür ve Turizm Bakanı’mıza Sun Savunma ailesi olarak teşekkür ediyoruz.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin imtiyaz sahibidir ve aynı zamanda sitenin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Assad Sonunda Kazandı mı?

 Assad Sonunda Kazandı mı?   Yazar: Zeina Karam, AP News,...

AKCİĞER KANSERİ: HAFİF SİGARALAR DAHA TEHLİKELİ

AKCİĞER KANSERİ: HAFİF SİGARALAR DAHA TEHLİKELİ  Yüksek oranda havalandırılmış filtrelere...

Askeri uçak Sochi yakınlarında Karadeniz’e düştü

Askeri uçak Sochi yakınlarında Karadeniz’e düştü Savunma Bakanlığı, kurtarma ekiplerinin...

DARPA Yapay Zekâ Projesi

DARPA Yapay Zekâ Projesi Yazar: John Keller Çeviren: Ercan Caner  ARLINGTON,...

ÜRÜN YAŞAM BOYU DESTEĞİNDE ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK UYGULAMALARI

ÜRÜN YAŞAM BOYU DESTEĞİNDE ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK UYGULAMALARI Yazar: Ercan Caner,...

Kapat