Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

İsrailli Karikatür Sanatçısı Kovuldu

Bütün hayvanlar eşittir, fakat bazı hayvanlar diğerlerinden daha fazla eşittir!

İsrailli Karikatür Sanatçısı Kovuldu

Ahlaki zorunluluktan kaçamazsınız. İsrail’i desteklemekte ısrar edenler utanmaz ve rezil ırkçı bir rejimi desteklediklerini bilmek zorundadırlar.

 

Public Reading Rooms

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Temmuz 2018

Bütün hayvanlar eşittir, fakat bazı hayvanlar diğerlerinden daha fazla eşittir. George Orwell, Animal Farm – Hayvan Çiftliği, 17 Ağustos 1945.

Yeni Yahudi Ulus Devleti Yasası ‘‘ayırımcı ve eşit olmayan’’ ırkçı bir doktrine yer vermektedir. Yasa; İbranicenin tek resmi dil olduğunu, sadece Yahudi halkının ulusal kendi kaderini tayin hakkına sahip olduğunu ve devletin Yahudi yerleşimini bir ulusal değer olarak gördüğü ve kurulması ile güçlendirilmesini teşvik ederek katkı sağlayacağını belirtmektedir.

İsrail parlamentosunun Filistinli üyesi Aida Touma-Sliman, yeni yasayla ilgili yaptığı açıklamada; ‘‘İçinde bir kez dahi demokrasi ve eşitlik ifadeleri geçmeyen bu yasa, anayasal olarak Yahudi egemenliğini sistemleştirmekte ve benim gibi Filistinlilere burada istenmiyorsunuz demektedir’’ ifadelerini kullanmıştır.

Yasaya tepki olarak efsanevi karikatür sanatçısı Avi Katz, yazının başlık kısmında sunulan; ‘‘My cartoon on Israel’s shameful new Nationalism Law – İsrail’in rezil yeni Milliyetçilik Yasasıyla ilgili karikatürüm’’ adlı eserini, aşağıda sunulan, yasanın geçmesi sonrasında Knesset’te Netanyahu ve destekçileri tarafından çekilen öz çekimi taklit ederek yayınlamıştır.

Netanyahu ve Likud partisinden milletvekilleri Knesset’de yeni ulus devlet yasasının
geçmesi sonrası öz çekim yaparken.

Usta ve deneyimli İsrailli karikatür sanatçısı Avi Katz, Başbakan Benjamin Netanyahu ve Likud partisinden milletvekillerini, George Orwell’in ‘‘Animal Farm-Hayvan Çiftliği’’ adlı, ilk kez 1945 yılında basılan kitabındaki domuzlara benzetmesi nedeniyle; Salı günü, yaklaşık 30 yıldır çalıştığı dergiden kovulmuştur.

Katz’ın karikatüründe, Netanyahu ve Likud parti milletvekillerinin, geçtiğimiz hafta Yahudi Devlet yasası adı verilen kanunun geçmesi sonrasında, Knesset’teki öz çekim fotoğrafından esinlenmiştir.

İsrail’i Yahudilere ait bir ulus devlet olarak nitelendiren yeni yasa farklı tepkilere neden olmuş ve bazı eleştirmenler tarafından, ülkenin Yahudi olmayan vatandaşlarını dışlayan ayırımcı bir yasa olarak nitelendirilerek kınanmıştır.

Katz’ın yasayı taşlayan ve hicveden karikatüründe bulunan bütün figürler domuz başlı olarak çizilmiş ve Orwell’in ünlü ‘‘Bütün hayvanlar eşittir, fakat bazı hayvanlar diğerlerinden daha fazla eşittir’’ sözlerine yer verilmiştir.

1999 tarihli hayvan Çiftliği filminden sahneler: Konuşma yapan domuz ve onu dinleyen koyunlar.

 

Önceki Makale  En Komik 1 Nisan Şakaları

‘‘Hayvan Çiftliği’’ George Orwell tarafından kaleme alınan ve komünist devrim sonrasında kurulan Sovyetler Birliği ve totaliter lider Joseph Stalin’in iktidara gelmesi sonrasında yaşananlar ile dalga geçen, bir hayvan çiftliğinde, hayvanların insan sahiplerine karşı isyanı ve sonrasında meydana gelen olayları anlatan bir hikâyedir.

Karikatürün Salı günü Jerusalem Report’da yayınlanması, sosyal medyada bazıları tarafından memnuniyetle karşılanırken, bazıları ise karikatüre kızgınlıklarını dile getirmiş ve özellikle başbakan dâhil Likud partisinden politikacıların, Yahudi inancında birçokları tarafından ‘‘cenabet ve murdar’’ olarak algılanan domuz kafalı olarak çizilmelerine itiraz etmişlerdir.

Kopan kıyamet sonrasında Jerusalem Post yaptığı açıklamada; 28 yıldır birlikte çalıştığı karikatür sanatçısı Katz ile artık çalışmadığını ilan etmiştir.

Gazete tarafından yapılan İbranice açıklamada; ‘‘Jerusalem Post gazetesinde karikatür sanatçısı olan Avi Katz ile yayın politikası nedeniyle, bundan sonra birlikte çalışmama kararı alınmıştır’’ sözlerine yer verilmiştir.

1990 yılından beri Jerusalem Post gazetesinde çalışmakta olan Avi Katz,  gazetenin açıklaması karşısında hemen bir yorumda bulunmaktan kaçınmıştır. Kovulması sonrasında Animix (İsrail Uluslararası Animasyon, Mizah ve Karikatür Festivali) bir iş bulana kadar destek olmak maksadıyla Katz için bir yardım kampanyası başlatmıştır.

Facebook hesabında yaptığı açıklamada Animix, karikatürü şok edici olarak nitelendirse de eserin ifade özgürlüğüne aykırı olmadığını ve sadece gerçekçi bir şekilde hükümeti eleştirdiğini dile getirmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Karikatür sanatçısı Avi Katz’ın Jerusalem Post gazetesi tarafından kovulması hiçbir gerçeği değiştirmez. Sayın sanatçının çalışmasını son derece saygıdeğer buluyor ve takdir ediyorum.

Domuzlar, dünyanın her yerinde domuzdur.

 

Israeli cartoonist sacked for his cartoon on “Israel’s shameful new Nationalism law”

There is no escaping the moral imperative now. Those who insist on supporting Israel must know that they are supporting an unabashed Apartheid regime. The new Jewish Nation-state Law enshrines in law a racist doctrine of “separate and unequal”.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Mustafa Kemal Atatürk'e Başkomutanlık ünvanının verilmesinin 99. yıl dönümü
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İran’da, Bakım Sonrası Hizmete Verilen Yaşlı Uçak Yere Çakıldı

İran’da, Bakım Sonrası Hizmete Verilen Yaşlı Uçak Yere Çakıldı Intelligent...

Gelibolu’dan Onurlu Bir Kaçış mı?

  Gelibolu’dan Onurlu Bir Kaçış mı?   ‘‘Bu memleketin toprakları...

Birleşik Devletler ve Kayışa Çektiği Sağmal İnekler

Birleşik Devletler ve Kayışa Çektiği[i] Sağmal[ii] İnekler   Yazar: CHARLES...

YAPAY GERİ ZEKÂ

YAPAY GERİ ZEKÂ   Yapay Zekânın Gerçekte Ne Olduğu Hakkında...

Özel Rapor: Kuşatılan Musul’da IŞİD İnfazlara Tekrar Başladı Ey Musul Sen Bizimsin!

Özel Rapor: Kuşatılan Musul’da IŞİD İnfazlara Tekrar Başladı Ey Musul...

Kapat