Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

İslam’ın Ruhu İçin Savaş

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

İslam’ın Ruhu İçin Savaş

‘‘Kutsal ve İlâhî olan inanç ve vicdanımızı, karışık ve dönek olan her türlü çıkar ve ihtirasların göründüğü sahne olan siyasetten ve siyasetin bütün organlarından bir an önce ve kesinlikle kurtarmak, ulusun dünya ve ahiret mutluluğunun emrettiği bir zorunluluktur’’ Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk.

Yazar: James Dorsey, BESA, Ocak 2021

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Ocak 2021

 

 

Suudi Arabistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Türkiye ve Endonezya’yı birbirleriyle karşı karşıya getiren Müslüman dinsel yumuşak güç için yapılan büyük mücadele; geniş ölçüde ülkelerin küresel ve bölgesel nüfuzlarını artırmakla ilgilidir. Bu savaşın, çoğunluğu; insan ve azınlık hakları veya temel özgürlüklere çok az saygı gösteren otoriter devletler olan çeşitli rakiplerin iddialarına rağmen, teoride veya pratikte ılımlı İslam kavramlarını uygulamakla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Dünyanın üçüncü büyük demokrasisi Müslümanların çoğunlukta olduğu Endonezya, dinsel yumuşak güç savaşında dışlanan konumundadır. Gelenekçi ve birçok yönden muhafazakâr bir örgüt olan, dünyanın en büyük Müslüman hareketi Nahdlatul Ulama, Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi ve içindeki prensipleri tanıyan insani İslam’ı benimseyerek, uluslararası bir saygınlık ve ün kazanmış ve çağdışı olarak gördüğü İslami kavramlardan kurtulmak için somut adımlar atmıştır. Nahdlatul Ulama bu şekilde hareket ederek; İslam’ın ruhu için savaşan devletlerin karşısına güçlü bir rakip olarak ortaya çıkmayı başarmıştır. Ancak, Nahdlatul Ulama, hâlâ, halifeliğin sona ermesinden sonra Ürdün Kralı Abdullah tarafından ifade edilen, Müslüman dünyasının liderliğinin Araplara geri dönmesi gerektiği şeklindeki Arap görüşünü aşmanın zorluğu ile karşı karşıyadır.

James Dorsey tarafından kaleme alınan ve Ercan Caner tarafından çevrilen yazının tamamını PDF formatında okuyabilirsiniz.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  28 Şubat Davası Gerekçeli Kararındaki "Mağdur", "Müşteki" ve "Katılanlar" Üzerine Bir İnceleme
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ramazan dedi ki:

    Hilafet,meclisin uhdesinde.RTE ye hilafeti devrederek tarihi görevini yerine getirecek.RTE nin birde eksikliği türkiyeye atom bombası kazandırması.Onun için kaç milyar dolar olması önemli değil.Yeterki olsun.Başka bir problem yok türkiyenin.Enflasyon ve dış borçlar vız gelir tırıs gider onun için

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Darbe Sonrası Türkiye’yi Bekleyen Tehlikeler

Darbe Sonrasında Türkiye’yi Bekleyen Tehlikeler Kıbrıs – Ege Denizi –...

Norveç Helikopter Kazası: Çalışmalar Sürüyor

NORVEÇ HELİKOPTER KAZASI: ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR Kaza Kırım Kurtarma Çalışmaları 29...

Uçmak İçin Doğanlar

Uçmak İçin Doğanlar   Ercan Caner, Sun Savunma Net, 31...

Dünyanın En Büyük 30 Özel Güvenlik Şirketi

Dünyanın En Büyük 30 Özel Güvenlik Şirketi  Paralı Askerler mi...

Nefertiti’yi Geri Verin!

Nefertiti’yi Geri Verin!   Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16...

Kapat