10° Açık

İdlib Çıkmazı

ANALİZ - 29 Ağustos 2019 22:49 A A

Türk Askerleri Kuşatıldı mı?

İdlib Çıkmazı

Rus savaş uçaklarının desteklediği Suriye Arap Ordusu, Astana anlaşmalarının ruhuna aykırı olarak ilerlemesini sürdürmüş ve İdlib Eyaletinde kritik öneme sahip Khan Sheikhoun kasabası sınırına dayanmıştır.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 29 Ağustos 2019

Rus savaş jetleri, İran destekli gruplar, Rus özel kuvvetleri ve paralı askerler tarafından da desteklenen Suriye Arap Ordusu ilerlemesini sürdürerek İdlib Eyaletinde kritik bir öneme sahip olan Khan Sheikhoun kasabası sınırına kadar ulaşmıştır.

Khan Sheikhoun kasabası, İdlib Eyaletinin 2014 yılından beri Suriyeli isyancıların kontrolünde olan en büyük yerleşim yerlerinden bir tanesidir.

Suriyeli muhalif askeri kaynakların iddialarına göre; Türk Silahlı Kuvvetlerinin Hama Eyaletinde,  Morek bölgesi güneydoğusunda oluşturduğu gözlem noktası, Assad rejim kuvvetlerinin tehdidi altındadır.

Düzenlenen bir hava saldırısında Morek Gözlem Noktasına ikmal maddeleri götüren bir Türk askeri konvoyu vurulmuştur. Türkiye Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada; askeri konvoyun ikmal yollarını açık tutmak, Morek’de bulunan gözlem noktasının emniyetini sağlamak ve bölgedeki sivilleri korumak maksadıyla gönderildiğini ifade etmiş ve hava saldırısı sonucu en az üç sivilin öldüğünü açıklamıştır.

Bölgedeki kaynakların iddialarına göre; Türk askeri konvoyu halen savaş uçaklarının hava saldırısına maruz kaldığı Maarat Al Numan kasabası yakınlarında, Şam-Halep otoyolu üzerinde hareketsiz durumdadır. Türk askeri konvoyunun Suriye veya Rus savaş uçakları tarafından mı vurulduğu henüz belirsizliğini korumaktadır.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada Morek’de bulunan gözlem noktasını taşıma niyetinde olmadıklarını açıklamıştır. Bilindiği gibi Morek Gözlem Noktası, 2017 yılı Temmuz ayında Rusya, İran ve Türkiye arasında imzalanan anlaşma sonrasında İdlib Eyaleti sınırlarında kurulan 12 Türk gözlem noktasından bir tanesidir.

Geçtiğimiz günlerde İdlib ile ilgili bir soruya saldırılara yanıt verileceğini ve bu konuda Türk meslektaşlarını uyardığını ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Suriye Arap Ordusunun Khan Sheikhoun operasyonunun haklı ve yasal olduğunu ve Rusya ile Türkiye arasında İdlib Eyaletinde gerginliği azaltma bölgeleri konusunda yapılan Astana anlaşmalarının ruhuna aykırı olmadığını iddia etmektedir. Lavrov, bunun yanı sıra Suriye Ordusu tarafından icra edilen Khan Sheikhoun operasyonunun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Suriye krizini çözmek maksadıyla alınan kararların uygulanması açısından da gerekli olduğunu vurgulamaktadır.

Kuzeye doğru kaçan siviller. Kaynak: Mustafa Dahnon/The Defense Post

Khan Sheikhoun kasabası, Şam-Halep kentlerini bağlayan otoyolun üzerinde yer alan, kritik öneme sahip stratejik bir yerleşim yeridir. Kasaba ve çevresinde yaşayan birçok sivil hava bombardımanlarından korunmak maksadıyla Türkiye-Suriye sınırına doğru kaçmıştır.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Morek Gözlem Noktasının Suriye Ordusu tarafından kuşatıldığı ve bir askeri konvoyunun savaş uçakları tarafından vurulduğunu açıklamasından sonra Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Rusya ziyareti esnasında açıklama yapan Erdoğan, düzenlenen saldırıların bölgedeki huzuru bozduğunu dile getirmiştir. Erdoğan Suriye hava kuvvetlerinin sivillere ölüm yağdırmasının kabul edilemez olduğunun da altını çizmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova dönüşü uçakta yaptığı açıklamalarda da İdlib’deki 12 gözlem noktasında görevlerimizin süreceğini ve bölgede yeni bir insani krize izin veremeyeceğimizi açıklamıştır. Suriye’de siyasi çözüm için çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, en acil konunun İdlib Mutabakatının uygulanması olduğunun altını çizmiştir.

Erdoğan, gözlem noktasına yapılan saldırılardan ciddi manada rahatsız olduklarını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ilettiğini, onun da Türkiye’nin ve gözetleme kulelerinin çevresinde görev yapan Türk askerlerinin zarar görmesini istemediğini ve bu konuda çok hassas olduğunu gördüğünü ifade etmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ANALİZ - 22:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: