Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Trump, Pervasız Bir İdlib Saldırısı Konusunda Suriye, Rusya ve İran’ı Uyardı

Trump, Pervasız Bir İdlib Saldırısı
Konusunda Suriye, Rusya ve İran’ı Uyardı

 

Birleşik Devletler Başkanı Trump,  Assad’ın müttefiklerinin Assad’a yardım etmeleri durumunda çok büyük bir hata yapacaklarını ifade etti.

The Guardian, 5 Eylül 2018

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 7 Eylül 2018

 

Suriyeli isyancılar, 3 Eylül 2018 günü Esad rejiminin İdlib’e olası bir saldırısına karşı hazırlanırken Donald Trump kente yapılacak herhangi bir saldırının çok büyük bir insani hata olacağı uyarısında bulunmuştur. Foto: Nazeer Al-Khatib/AFP/Getty Images

Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump, Bashar al-Assad ve Suriye devlet başkanının müttefikleri olan İran ve Rusya’yı, yüz binlerce insanın ölebileceği konusunda uyararak, isyancıların kontrolünde olan İdlib eyaletine pervasızca saldırmamaları konusunda ikaz etmiştir.

Pazartesi gecesi attığı Twitter mesajında Trump; ‘‘Suriye Devlet Başkanı Bashar al-Assad, İdlib Eyaletine pervasızca saldırmamalıdır. Ruslar ve İranlılar bu potansiyel insani trajediye katılmakla çok büyük bir insani hata yapıyor olacaktır. Yüz binlerce insan öldürülebilir. Bunun olmasına izin vermeyin’’ ifadelerini kullanmıştır.

Akdeniz’e giren Rus Baltık Filosu. Foto: Sputnik International

 

Bölgede yaşayan üç milyon kadar insan, Suriye’de hâlâ rejimin kontrolü dışında olan bölgede, zaferin kokusunu alan Rus kuvvetlerinden her an geleceğinden korkulan bir saldırıya karşı hazırlıklarını sürdürmektedir. Cuma günü Rus donanması Akdeniz’de Suriye açıklarına yaklaşırken, diğer ülkeler de pozisyonlarını almış; Türk ordusu bir zırhlı araç konvoyunu Suriye’nin derinliklerine göndermiş, İran destekli milis kuvvetleri güneye doğru yaklaşmış, Suriye ordusu da en yüksek alarm seviyesine geçmiştir.

Kuzey eyaleti ve çevresindeki alanlar, yedi yıldır sürmekte olan Suriye iç savaşında, Rus ve İran kuvvetleri tarafından desteklenen Assad’a karşı savaşan isyancıların elinde kalan son toprak parçasıdır.

Donald Trump, başkanlığı devraldığı 2017 yılından beri Rusya ile iyi ilişkiler geliştirme çabasını sürdürmüş, fakat Birleşik Devletler, Moskova’nın Assad’a askeri ve diplomatik desteğini dizginlemeyi bir türlü başaramamıştır.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cuma günü yaptığı açıklamada; Washington’un İdlib’e hükümet güçleri tarafından yapılacak herhangi bir saldırıyı Suriye savaşının tırmanması olarak gördüğünü ve Washington’un Şam yönetimi tarafından yapılacak kimyasal bir saldırıya tepki göstereceğini açıklamıştır.

Devlet Başkanı Bashar al-Assad’a karşı savaşan isyancıların elinde kalan son yer olan İdlib meselesiyle ilgili olarak, Suriye ve Rusya ile görüşmeye hazırlanan İran, Pazartesi günü erken saatlerde yaptığı açıklamada; İdlib eyaletinin militanlardan temizlenmesi çağrısını yapmıştır.

 

Önceki Makale  Türkiye Rusya İlişkileri Yumuşuyor

Suriye’deki Khmeimim Hava Üssünden kalkan Su-25 taarruz uçakları ile vurulan İdlib’de
Rus tarafının iddialarına göre 850 cihatçı öldürülmüştür. Foto: Dmitriy Vinogradov/Sputnik.

 

İran Fars Haber Ajansının bildirdiğine göre; İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif, 7 Eylül 2018 günü Tahran’ın ev sahipliği yapacağı, İran, Rusya ve Türk liderleri arasında gerçekleştirilecek olan yaklaşan İdlib zirvesi öncesinde, planları görüşmek maksadıyla Şam’ı ziyaret etmiştir.

Uzun süreden beri Assad karşıtı isyancıları destekleyen Türkiye, son yıllarda Suriye üzerindeki görüşmelerde Rusya ve İran ile iş birliği yapmakta ve İdlib eyaletinde gözetim görevi icra eden birlikler bulundurmaktadır.

Geçen hafta İran savunma bakanı Şam’a bir ziyarette bulunmuş ve Suriyeli mevkidaşı ile iki ülke arasında savunma alanında işbirliğini içeren bir anlaşma imzalamıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Trump warns Syria, Russia and Iran against ‘reckless’ attack on Idlib

Donald Trump has warned Bashar al-Assad and the Syrian president’s allies Iran and Russia not to “recklessly attack” in the rebel-held Idlib province, warning that hundreds of thousands of people could be killed. “The Russians and Iranians would be making a grave humanitarian mistake to take part in this potential human tragedy.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SON YAZILARI
Önceki Makale  Daha Fazla ABD Yaptırımı Türkiye’yi İflas Ettirebilir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ 29 NİSAN 2020

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE ÖZGÜRLÜK...

Almanya’daki casus ‘‘Türk İmam’’ olayı bütün Avrupa’ya yayılıyor

Almanya’daki casus ‘‘Türk İmam’’ olayı bütün Avrupa’ya yayılıyor Almanya’da yürütülen,...

KİBYRA ANTİK KENTİ

KİBYRA ANTİK KENTİ  Yazı ve Fotoğraf: Olay Salcan, 14 Eylül...

Adolf Hitler’e Suikastlar Dizisi – Kader mi Yoksa Karşı Komplolar mı?

Adolf Hitler’e Suikastlar Dizisi Kader mi Yoksa Karşı Komplolar mı?...

SADAT Erdoğan’ın Devrim Muhafızları mı?

SADAT Erdoğan’ın Devrim Muhafızları mı? Geçtiğimiz yaz Türkiye’de gerçekleşen darbe...

Kapat