24° Açık

Hindistan medyası 10 yaşında tecavüz kurbanı hamile çocuğun haberleri ile çalkalanıyor

ASYA - 7 Ağustos 2017 08:50 A A

Hindistan medyası 10 yaşında tecavüz kurbanı hamile çocuğun haberleri ile çalkalanıyor

 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 7 Ağustos 2017

Foto: copyrightISTOCK

10 yaşındaki hamile çocuk, hikâyesinin haftalardır Hindistan medyasında ilk sıraları işgal etmesinin ne anlama geldiğinin dahi farkında değil. BBC’den Geeta Pandey Chandigarh’a giderek küçük kızın hikâyesini sizler için derledi.

O kolaylıkla gülebilen mutlu bir çocuktu. Utangaç ve fazla konuşkan olmayan, altıncı sınıfa giden bu küçük kızın İngilizce ve matematik en sevdiği derslerdi. Resim yapmayı seviyordu ve oldukça güzel resimler yapıyordu. Tavuk, balık ve dondurmadan hoşlanıyordu.

Bu, defalarca bir akrabasının tecavüzüne uğradığı iddia edilen küçük bir kızın profilidir. Akraba halen tutukludur ve yargılanmayı beklemektedir.

28 Temmuz 2017 günü Hindistan Anayasa Mahkemesi, küçük kıza kürtaj yapılması yönündeki dilekçeyi, hamileliğin 32 haftaya ulaşması nedeniyle reddetmiştir. Doktorlardan oluşan bir panel mahkemeye, ceninin canlı ve iyi durumda olduğunu ve kürtajın küçük kız için çok riskli olduğu tavsiyesinde bulunmuştur.

Mahkemenin verdiği karar, kızlarının kürtajına izin verileceğini bekleyen küçük kızın ailesinde büyük bir hayal kırıklığına neden olmuştur.

10 yaşındaki kızın olayı Chandigarh ve bütün Hindistan’ı şok etmiştir. Chandigarh Eyaleti Hukuk Hizmetlerinden Mahayir Singh BBC’ye yaptığı açıklamada; ‘‘14-15 yaşlarında çocuk hamilelikleri ile çok karşılaştık fakat 10 yaşında bir çocuğunki ile ilk kez karşılaşıyorum’’ ifadelerini kullanmaktadır.

Hindistan yasaları doktorların annenin hayatının tehlikede olduğuna karar vermeleri hariç 20 haftadan sonra kürtaja izin vermemektedir. Fakat son yıllarda mahkemelere birçoğu tecavüz kurbanı çocuklardan olmak üzere, 20 haftadan sonra hamileliklerinin sonlandırılması yönünde başvurular olmaktadır. Birçok olayda hamileliklerin çok geç belirlenmesinin nedeni, çocukların kendi durumlarının farkında olmamalarıdır.

10 yaşındaki küçük kızın olayında da hamileliği, kasıklarındaki ağrı nedeniyle annesinin onu doktora götürmesi sonucunda, sadece üç hafta önce belirlenmiştir. Küçük kız çocuğu masumdur ve başına neler geldiğinin dahi farkında değildir.

Hindistan’da 16 yaşın altındaki çocuklar her 155 dakikada bir, 10 yaşın altındaki çocuklar ise 13 saatte bir tecavüze maruz kalmaktadırlar. Foto: copyrightGETTY IMAGES

Ailesi de sağlıklı ve gürbüz bir çocuk olduğu için küçük kızın hamileliğini fark edememiştir. Bunun da ötesinde, 10 yaşındaki kızlarının hamile olabileceğini akıllarına dahi getirmemişlerdir.

Küçük kız çocuğuna hamile olduğu hala söylenmemiştir, karnında büyük bir taş olduğu, ağrı ve şişkinliğin nedeninin bu taş olduğu küçük kıza anlatılmaktadır. Yumurta, meyve,  balık ve tavuktan oluşan özel bir diyet uygulanan küçük kız, kendisine gösterilen yoğun ilgi nedeniyle çok mutludur. Fakat son günlerde evlerine girip çıkan polis, sosyal hizmetli ve danışmanların çokluğu nedeniyle küçük kız başına gelenler hakkında bir fikir sahibi olmuş olabilir.

Küçük kızın çok fakir olan ailesi de mücadelelerini sürdürmektedir; baba devlet memuru, anne ise ev işlerinde çalışan bir kadındır. Bir polis yetkilisine göre aile öylesine saf ve temizdir ki bu adamın küçük kızlarına yaptıklarının farkına dahi varamamıştır.

Foto: copyrightAFP

Hindistan ve Tecavüz Rezaleti

  • Hindistan’da her 155 dakikada 16 yaşın altındaki bir çocuğa, her 13 saatte de 10 yaşın altındaki bir çocuğa tecavüz edilmektedir.
  • 2015 yılında 10.000’den fazla çocuğa tecavüz edilmiştir.
  • Hindistanlı 240 milyon kadın 18 yaşından önce evlendirilmiştir.
  • Hükümet tarafından yürütülen bir çalışmanın sonuçlarına göre Hindistanlı çocukların % 53.22’si bir çeşit cinsel istismara maruz kalmıştır.
  • Çocuklara cinsel istismar uygulayanların % 50’si yakın çevrelerinden güvenilen kişi ve bakıcılardır.

Aile için durumu daha da kötüleştiren ise tecavüz olayının basında geniş bir şekilde yer almasıdır. Basının ilgisi küçük kızın en iyi tıbbi yardımı alması ve hükümetten mali yardım alması anlamına gelse de yoğun ilgi aileyi rahatsız etmektedir.

Tecavüz suçunu kabul eden akraba annenin kuzenidir ve bazı basın organları da annenin yedi aylık hamile olan küçük kızın durumunu nasıl fark edemediğini, belki de annenin de cinsel istismardan haberi olduğunu sorgulamaktadır. 10 yaşındaki küçük kızın babasını bu durum çok rahatsız etmekte ve tecavüz suçlusunun idam edilmesini talep etmektedir.

Çocuklara tecavüz edenlerin %50’si çocukların tanıdığı yakın çevrelerinden insanlardır. Foto: copyrightGETTY IMAGES

Yapılan tıbbi testler küçük kızın sağlık durumunun iyi olduğunu gösterse de kalbindeki delik durumunu daha da kötüleştirmektedir.

Hindistan’da her yıl 45.000 yetişkin kadın doğum yaparken hayatını kaybetmektedir ve 15 yaş ve altındaki kızlarda bu risk, 20 yaş üzerindeki yetişkin kadınlara nazaran iki buçuk kat daha fazladır. 10 yaşın altındaki küçük kız için bu risk çok daha büyüktür.

Küçük kız bir büyük bir zihinsel sarsıntı yaşamaktadır ve sezaryen doğum sonrası yıllarca bir çocuk psikoloğu tarafından verilecek tıbbi desteğe ihtiyaç duyacaktır. Doğacak çocuk ise aile tarafından istenmediğinden, birileri tarafından evlat edilene kadar devlet tarafından bakılacaktır.

Çevirenin Notları: Hindistan’da her 155 dakikada 16 yaşın altındaki bir çocuğa, her 13 saatte de 10 yaşın altındaki bir çocuğa tecavüz edilecek ve küçük kızın olayı bütün Hindistan’ı şok edecek, hiç inandırıcı değil. Durum bu kadar kötü ise aileler ve devlet suçludur. Yazının orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

http://www.bbc.com/news/world-asia-india-40823438

 

Önceki Makale  Porno Yıldızı Fırtına Daniels, Başkan Trump’ın Hayatını Cehenneme Çevirdi

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ASYA - 08:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Sistematik Ayrımcılıkla Suçlanan Yaşlı Prens Öldü

Sistematik Ayrımcılıkla Suçlanan Yaşlı Prens Öldü İngiltere’den bağımsızlığın kazanıldığı 1971...

İran Kentlerinde Hükümet Karşıtı Gösteriler

İran Kentlerinde Hükümet Karşıtı Gösteriler BBC News, 30 Aralık 2017...

FİLO YÖNETİMİNDE ÖNLEYİCİ BAKIM

FİLO YÖNETİMİNDE ÖNLEYİCİ BAKIM Yazarlar: John Worth ve Garry Davies,...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Haftanın tüm iğneleri Atatürk karşıtlarının bakanı...

İsrail GPS Olmaksızın Seyrüsefer Yapabilen Dron Geliştirdi

3D Haritalama İsrail GPS Olmaksızın Seyrüsefer Yapabilen Dron Geliştirdi  ...

Kapat