Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Hart Adası Yeni Misafirlerini Bekliyor

Kimsesizler Mezarlığı

Hart Adası Yeni Misafirlerini Bekliyor

 

Çoğunluğu, morglarda 30-60 gün bekleyen kimsesizlerden oluşan, bir milyondan fazla insanın gömüldüğü Hart Adası, korona virüsten hayatını kaybeden yeni misafirlerini bekliyor. Fakat korona virüsten ölenler soğuk morglarda ve soğuk hava depolu kamyonlarda sadece iki haftalık bekleme süresi sonrasında Hart Adasına gömülecekler.

 

Levent Kağan, Sun Savunma Net, 11 Nisan 2020

 

Hart Adasındaki kimsesizler mezarlığından bir görüntü. Kaynak: HartIslandProject

 

New York kentinin kimsesizler mezarlığı olarak kullanılan Hart Adasına 1869 yılından beri kimsesiz ve kimliği belirlenemeyen New York sakinleri gömülmektedir. Adada toplu mezarlara gömülen 150 yetişkin ve 1,000 bebeğin mezarlarına aile ziyaretleri ise ancak 2014 yılından sonra mümkün olabilmiştir.

 

New York Kent Konseyi, 14 Kasım 2019 tarihinde adada, vatandaşların mezarları serbestçe ziyaret edebilecekleri kamuya açık bir park oluşturulması yönünde bir kanunu kabul etmiştir. New York Kenti Parklar ve Rekreasyon Bölümü, 04 Aralık 2019 tarihinde mezarların 150 yıldır süren ziyaret yasağını kaldıran yasağı onaylamıştır. Hart Adasının kontrolü 01 Temmuz 2021 tarihine kadar New York Kenti Parklar ve Rekreasyon Bölümü sorumluluğuna geçecektir.

 

Kimsesizler mezarlığının yeni konukları ise korona virüs salgınından hayatlarını kaybedenler olacak gibi görünmektedir. Kentte virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artarken, iddialara göre New York Kenti yetkilileri adaya ölüleri gömmek maksadıyla sözleşmeli personel çalıştırmaya başlamıştır.

 

Koruyucu giysiler giymiş görevliler Hart Adasının yeni misafirlerini kimsesizler mezarlığına gömerken. Kaynak: Lucas Jackson/REUTERS

 

Yetkililerin verdikleri bilgilere göre; günümüze kadar haftada ortalama 25 kişinin gömüldüğü kimsesizler mezarlığına gömülenlerin sayısında salgın nedeniyle belirgin bir artış görülmektedir. Islah Bölümü (Department of Correction) sözcüsü Jason Kersten’in verdiği bilgilere göre haftada beş gün olmak üzere günde yaklaşık iki düzine insan adada toprağa verilmektedir.

 

Önceki Makale  ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Brifingi Türkiye

Gömme öncesinde ölüler ceset torbalarına koyulmakta ve çam ağacından yapılma tabutlara yerleştirildikten sonra yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi iç makineleriyle kazılan uzun hendeklere, üst üste ve yan yana gömülmektedir. Tabutların üzerine ölenlerin isimleri büyük harflerle yazılmaktadır.

 

New York Kenti Medikal Baş Müfettişlik Ofisi (OCME- Office of the Chief Medical Examiner) sözcüsü Aja Worthy-Davis, adaya gömülenlerin ölüm nedenlerini düzenlemenin biraz zaman alabileceğini,  fakat son gelenlerin arasında muhtemelen virüs salgını nedeniyle hayatlarını kaybedenlerin de olabileceğini ifade etmiştir.

 

Bayan Davis, kent morglarının yetersiz kalması durumunda adanın geçici mezarlık olarak kullanılabileceğini, fakat ölü sayısının henüz bu seviyelere gelmediğini de sözlerine eklemiştir. OCME sözcüsünün açıklamasına göre kentteki morglar 800-900 cesedi muhafaza edebilmekte, fakat morgların yükünü azaltmak maksadıyla kullanılan 40 kadar soğuk hava depolu kamyonda 4,000 kadar ceset depolanabilmektedir. Morglara sığmayan ölülerin muhafaza edileceği ve Hart Adasına mavnalarla taşınacağı soğuk hava depolu kamyonlar ise halen East River’da bulunan Randall Adasında hazır beklemektedir.

Soğuk hava depolu kamyonlar, sadece 14 gün misafir edecekleri COVID-19 hastalığından ölen misafirlerini beklerken. Kaynak: Mary Altaffer/AP.

 

Hart Adası tarih boyunca; renkli Amerikalı askerlerin eğitim alanı, esir kampı, verem sanatoryumu, evsizler için sığınak, psikiyatrik bir kuruma ev sahipliği, hapishane, uyuşturucu bağımlıları için rehabilitasyon merkezi ve kimsesizler mezarlığı olarak kullanılmıştır. Adaya ilk gömülmeler ilk kez iç savaş esnasında yapılmıştır. İkinci Dünya Savaşı esnasında ise adadaki hapishane Rikers Adasına taşınmıştır.

 

Rikers Adasında cezasını çeken ölü gömücü mahkûmlara bugüne kadar saat başı 50 cent verilmektedir. Geçmişte tabutlara koyulan bebek cesetleri üst üste beş sıra, yetişkin cesetler ise iki sıra şeklinde ve birbirlerine bitişik olarak gömülmektedir. 31 Mart 2020 tarihinde, The Intercept haber sitesinde yayımlanan bir haberde, mahkûmlara artık koruyucu giysiler verildiği ve aldıkları ücretin de saat başı altı dolara çıktığı iddia edilmiştir. Islah Bölümü (Department of Correction) sözcüsü Jason Kersten ise sosyal mesafe ve güvenlik nedeniyle ölü gömme işinde mahkûmların kullanılmasına son verildiğini açıklamıştır.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
Önceki Makale  Anneciğim Beni Eve Götür
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Bilgisayar Cinayetleri

Bilgisayar Cinayetleri   Kaldırma yüzeyleri üzerindeki kritik hücum açısının aşılması,...

TESUD KAMUOYU DUYURUSU

TESUD KAMUOYU DUYURUSU              ...

Türk Yargısı Bağımsızdır!

Metin Topuz Olayı Türk Yargısı Bağımsızdır! Devletin hukuku yerine hukuk...

Sanal Gerçek Camlı Araç

Sanal Gerçek Camlı Araç   Yazar, Jen Judson, Defense News,...

NATO ve Norveç, Erdoğan’ı Düşman Olarak Gösteren Fotoğraflar Nedeniyle Türkiye’den Özür Diledi

NATO ve Norveç, Erdoğan’ı Düşman Olarak Gösteren Fotoğraflar Nedeniyle Türkiye’den...

Kapat