Site Rengi

Sun Savunma Haber

NATO ve Norveç, Erdoğan’ı Düşman Olarak Gösteren Fotoğraflar Nedeniyle Türkiye’den Özür Diledi

NATO ve Norveç, Erdoğan’ı Düşman Olarak Gösteren
Fotoğraflar Nedeniyle Türkiye’den Özür Diledi

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Kasım 2017

NATO genel sekreteri, Norveç’in Stavanger kentinde bulunan Joint Warfare Centre’de icra edilen bir tatbikat esnasında, günümüz modern Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk ve hâlihazır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı düşman olarak gösteren fotoğraflar nedeniyle Türkiye’den özür dilemiştir.

Partisinin il başkanlarına yaptığı bir konuşmada “Böyle bir ittifak olamaz. Oyun başka, zaman zaman malum yerlerde bunlar değişik yerlerde de yapıldı” açıklamasını yapan Erdoğan, tatbikata katılan 40 Türk askerinin geri çekildiğini açıklamıştır.

Fotoğrafları koyan kişinin bir NATO çalışanı olmadığı, Norveçli sivil bir yüklenici olduğu çeşitli haber kaynaklarında yer almıştır.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bir açıklama yayımlayarak özür dilemiş, olayın bir kişiden kaynaklandığını açıklamış ve ittifakın resmi görüşlerini yansıtmadığını ifade etmiştir. Stoltenberg’e göre olaya neden olan kişi, derhal tatbikattan uzaklaştırılmış ve olayla ilgili bir soruşturma başlatılmıştır.


Türkiye’nin değerli bir NATO müttefiki olduğunu ve ittifakın güvenliğine önemli katkılar yaptığına dikkat çeken Stoltenberg, fotoğrafları koyan kişiyle ilgili karar yetkisinin Norveç makamlarına ait olduğunu vurgulamıştır.

Norveç Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen de olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada; ‘‘Stavanger’de icra edilen bir NATO tatbikatı esnasında, dâhili tatbikat ağında bir tatbikat mesajı yayımlanmıştır. Mesaj, tatbikat esnasında çalışmak üzere kiralanan bir Norveç vatandaşı tarafından yazılmıştır. Mesaj, Norveç’in görüş ve politikalarını yansıtmamaktadır ve mesajın içeriği nedeniyle özür diliyorum. Türkiye, NATO’da önemli bir müttefiktir ve biz işbirliğine değer veriyoruz. Olay nedeniyle, Norveç vatandaşı, Joint Warfare Centre tarafından tatbikattan uzaklaştırılmıştır. Olayı ayrıntılı olarak inceleyecek ve sonuçlarına dayanarak uygun tedbirleri alacağız.’’ ifadelerini kullanmıştır.

Joint Warfare Centre (JWC), Norveç’in Stavanger kentinde bulunan çok uluslu bir NATO üssüdür. Bu merkezde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu NATO üyesi ülkelerden 250 kadar sivil görev yapmaktadır. JWC, NATO tatbikatlarının bilgisayar destekli olarak simülasyon ortamında gerçekleştirildiği bir merkezdir ve hâlihazırda Polonyalı Tümgeneral Andrzej Reudowicz tarafından yönetilmektedir.

JWC’de meydana gelen olay, NATO üyesi iki ülke arasında gerilime neden olan bu yıl meydana gelen ikinci olaydır. Geçtiğimiz Mart ayı içinde Norveç hükümeti, 2016 yılında Türkiye’de gerçekleşen başarısız askeri darbe girişimi sonrasında, tutuklanmak ve işkence görmekten korktuklarını ileri sürerek ülkelerine dönmek istemeyen ve sığınma talebinde bulunan beş Türk subayına sığınma hakkı vermiştir. Norveç’in sığınma talebinde bulunan NATO’da görevli dört Türk subayı ile Türk askeri ataşesinin başvurularını kabul etmesi iki ülke arasındaki gerilimin artmasına neden olmuştur.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Devamını oku:
SAHTE SOSYAL MEDYA HABERLERİNE İNANMAYIN!

SAHTE SOSYAL MEDYA HABERLERİNE İNANMAYIN! PAKİSTAN: KUTSAL RAMAZAN AYINDA CAMİDE...

Sizin Demokrasinizi Sevsinler

Atinalılar: Pedofili ve Zihin Kontrolünün Beşiği Sizin Demokrasinizi Sevsinler Ercan...

Hukuk Toplumsal Yaşamı Daha İleri Düzeye Taşımak İçin Bir Araç mı? Yoksa Toplumsal Değerlerin bir Aynası mı Olmalı?

 Hukuk  Toplumsal Yaşamı Daha İleri Düzeye Taşımak İçin Bir Araç...

ABD’nin İran Yaptırımları

ABD’nin İran Yaptırımları Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye, İtalya, Fransa,...

Kapat