10° Az bulutlu

GÖRSEL İLLÜZYON SİZİ ÇILGINA ÇEVİRECEK

TEKNOLOJİ - 27 Ekim 2017 23:17 A A

GÖRSEL İLLÜZYON SİZİ ÇILGINA ÇEVİRECEK

 Gördüklerinize ilk bakışta inanmayın, inceleyin ve sorgulayın. Beyniniz size küçük oyunlar oynuyor olabilir. Bu resme iyi bakın. Profesyonel bir sihirbaz tarafından oluşturulan bu görsel illüzyon beyninizi yanıltacak ve halüsinasyon görmenize neden olacak.

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 5 Eylül 2017


Yatay hatlar belli bir açıyla eğiliyor ve bükülüyor gibi mi görünüyor? Tekrar bakın; eğilme ve bükülme yok. Yatay hatlar düz ve birbirlerine paralel. Değişken paternler, renkler ve hatlar hepsi birleşerek beyninize küçük bir oyun oynuyor.

Profesyonel sihirbaz Victoria Skye tarafından yaratılan görsel illüzyon görenlerin nefeslerini kesiyor. 58 yaşındaki Amerikalı tarafından yaratılan görsel illüzyonda yatay ve dikey olarak birbirlerini kesen hatlar mevcut ve ilk bakışta yatay hatların hafifçe eğik olduğu görülmekte. Fakat durum hiç de ilk bakışta göründüğü gibi değil.


Victoria Skye tarafından oluşturulan görsel illüzyonda, dikey ve paralel hatlar aslında tamamen birbirlerine paralel durumdadır. Dailymail’in sorularını cevaplandıran Skye, görsel illüzyonu yaratırken aşağıdaki fotoğrafta görülen ünlü ‘‘The Coffee Wall’ optik illüzyonundan esinlendiğini açıklamıştır. Birleşik Krallık, Bristol kentindeki bir kafenin duvarındaki siyah ve beyaz tuğlalar aslında birbirlerine paralel olarak yerleştirilmiştir fakat siyah tuğlalar hiç de öyle görülmemektedir.

Victoria Skye’nin esinlendiği ünlü Coffee Wall’un duvarı

Victoria Skye ise yarattığı optik illüzyonda her satıra birbirini takip eden dikdörtgen ve eşkenar dörtgenler eklemiştir. İlk bakıldığında hatlar farklı yönlerde gibi görünmekte fakat iyice incelendiğinde hatların gerçekte birbirlerine paralel uzandıkları görülmektedir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Optik illüzyon (görsel illüzyon) veya göz yanılsaması, görsel olarak algılanan  görüntüler ile nesnel gerçekliğin farklı olduğu durumlar için kullanılan bir terimdir. Göz tarafından toplanan ve beyinde işlenen bilgiler uyaran kaynağının fiziksel ölçümü ile uyuşmayan bir algı  oluşturur. 

İlk bakışta gördüklerinize inanmayın ve gerçeği görebilmek için sorgulayıcı olun. Bizi yanıltanlar sadece optik illüzyonlar ile beynimize küçük oyunlar oynayan sihirbazlar değildir. Yazının orijinal metnin aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

http://www.medisite.fr/a-la-une-image-cette-illusion-doptique-va-vous-rendre-fou.3098615.2035.html

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
TEKNOLOJİ - 23:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: