36° Açık

François Fillon neden cihatçıların bir numaralı hedefi?

GÜNCEL POLİTİKA - 22 Nisan 2017 09:01 A A

François Fillon neden cihatçıların bir numaralı hedefi?

 

Sürpriz bir şekilde ön seçimleri kazanan merkez sağın adayı, aşırı sağcı ve sosyal sitelerde, kendisini İslamcıların gözünde zayıflatmak isteyen bir kampanyanın hedefi haline geldi.

 

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21 Nisan 2017

Başkanlık seçimleri öncesinde aşırı sağcıların hedefi haline gelen François Fillon

Geçtiğimiz Salı günü, 23 Nisan 2017 tarihinde yapılacak başkanlık seçimleri ilk turu esnasında bir saldırı düzenleme niyetinde olduğundan şüphelenilen iki adam Marseille’de tutuklandı. Üzerlerinde bir makineli tüfek ve François Fillon’u bir arada gösteren bir fotomontaj bulundu.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, başkanlık seçimi esnasında bir saldırı yapma hazırlığında olduğundan şüphelenilen iki adamın Marseille’de tutuklandığını açıkladı. Öğleden sonra yapılan açıklamada, iki şüpheli ISB tarafından tutuklandılar. Suç mahallinde yapılan aramada iki adet tabanca, bir makineli tüfek ve 2015 yılında Paris’te düzenlenen intihar saldırılarında da kullanılan üç kilogram TATP (TriAcetone TriPeroxide) yapımında kullanılan kimyasal maddeler ele geçirildi.

TATP ‘‘Şeytanın Annesi’’ olarak da bilinen beyaz renkli pudraya benzeyen hidrojen peroksit ile asetonun belirli kimyasal şartlar altında reaksiyona girmesiyle elde edilen bir patlayıcıdır. Hidrojen peroksit yaraların iyileşmesinde kullanılan bir  ilaç, aseton ise kozmetik ürünlerde kullanılan bir kimyasal maddedir. Bu kimyasal maddelere erişim çok kolay olduğundan teröristler tarafından Avrupa’da bomba yapımında sık olarak kullanılmaktadırlar. 

Başkanlık seçiminin sağcı adayı François Fillon’un korumalarının kesin kanıtlara dayanılarak önceden uyarıldığı bildirilmektedir. DGSI (La direction générale de la sécurité intérieure)  tarafından 12 Nisan 2017 günü ele geçirilen bir fotomontajda François Fillon, ISIS terör örgütü bayrağı ve mühimmatlardan oluşturulmuş ‘‘Kısas Kanunu’’ yazısı ile görülmektedir.

Cihat alanındaki uzmanlara göre François Fillon Fransa’daki teröristlerin bir numaralı hedefidir. Kampanya esnasındaki söylemlerine bakıldığında, Fillon’un, aşırı sağcı Marine Le Pen’den çok daha fazla radikal Sünni karşıtı olduğu görülmektedir. Fillon aynı zamanda Doğudaki Hristiyanların da bir numaralı koruyucusudur ve cihatçıların nefret ettikleri Hizbullah ile de hiç bir sorunu yoktur.

Fransa’daki İslamcılar, yıllardır tutucu İslam’a karşı bir savaş yürüten aşırı sağcı aday Le Pen’den çok daha fazla Fillon’dan nefret etmektedirler. Şubat 2017 ayında başlattığı başkanlık seçim kampanyasında Le Pen, İslami aşırı tutuculuğu ‘‘Fransa’nın Düşmanı’’ olarak ilan etmiş, İslami ibadet yerlerini kapatacağına ve nefret söylemini yayanların sınır dışı edileceğine söz vermiştir.

Katolik yanlısı bir kampanya yürüten François Fillon da seçilmesi durumunda aynı şeyleri yapacağına söz vermiş, fakat Le Pen’in aksine İslami tutuculuğun sadece Fransa’nın değil, bütün dünyanın mücadele etmesi gereken bir problem olduğunu ileri sürmüştür. Başkan seçilmesi durumunda da İslami aşırılığın bütün formları ile mücadele etmek için uluslararası bir kampanya başlatacağına söz vermiştir.

Ortadoğu politikaları uzmanı Romain Caillet, Le Figaro’ya yaptığı açıklamada, Fillon’un İslamcıların bir numaralı hedefi olma nedeninin, sadece Sünni karşıtı söylemleri olmadığını, Fillon’un aynı zamanda Orta Doğudaki Hristiyanların bir numaralı koruyucusu olduğunu ileri sürmektedir.

Geçen yıl yazdığı ‘‘İslamcı Totaliterliği Yenmek’’ adlı kitabında Fillon, 2016 yılının ilk altı ayında İslamcı teröristlerin bütün dünyada toplam 550 saldırı gerçekleştirdiklerini ve bu saldırılarda 4.000’den fazla insanın hayatlarını kaybettiklerini ve bu şeytani durumun engellenememesi durumunda üçüncü dünya savaşının başlayacağını ileri sürmektedir.

François Fillon, aşırı bir Margaret Thatcher hayranıdır ve bunu açıkça dile getirmektedir. Thatcher ve Ronald Reagan, ülkelerindeki neoliberal ekonomik devrimin ataları olarak anılmaktadırlar. Nicolas Sarkozy’nin başkanlığı döneminde beş yıl başbakanlık görevini yürüten Fillon ise ülkesi İngiltere’yi kötü durumdan kurtaran ve tekrar rayına oturtan Thatcher’den hoşlanmaktadır.

François Fillon, iş Rusya meselesine gelince tam Donald Trump gibi düşünmektedir. O da bir Vladimir Putin hayranıdır ve Orta Doğuda ISIS terör örgütüne karşı yürütülen savaşta Moskova ile ittifaktan yanadır.

Anketlere göre Fransa başkanlık seçimlerinde adayların son durumları

Fillon’a göre Fransa’da din problemi değil, İslam ile bağlantılı bir problem vardır. İslamcılığın üçüncü dünya savaşını başlatabileceğini öne süren Fillon’un başörtüsüyle ilgili bir problemi ise bulunmamaktadır.

http://www.planet.fr/presidentielles-pourquoi-francois-fillon-est-la-cible-numero-un-des-djihadistes.1340699.645182.html?xtor=ES-10-%5BPlanet-Alerte-Infos%5D-20170419-%5BtestA%5D&gcltc=2&gcltl=3&gcnid=1341021

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Türk ve Türkiye’de Üretilen Mallara Boykot
SON YAZILARI
GÜNCEL POLİTİKA - 09:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Haftanın tüm iğneleri yargıyı baskı altına...

RAKAMLARIN PRENSİ OLAN SIFIRIN İNANILMAZ MUCİZELERİ

RAKAMLARIN PRENSİ OLAN SIFIRIN İNANILMAZ MUCİZELERİ Sıfır rakamı kendi başına...

Filipin Usulü Karantina

Filipin Usulü Karantina ‘‘Durum giderek kötüleşiyor. Size problemin ciddiyetini ve...

Hayvan Çiftliğinin Yedi Emri

Kara Mizah-Stalin Eleştirisi Hayvan Çiftliğinin Yedi Emri Bütün hayvanlar eşittir,...

Coronavirüs Bilgilendirme

  Coronavirüs Nasıl Bulaşır?   Corona / Covid-19 (Korona) virüsleri...

Kapat