Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

François Fillon neden cihatçıların bir numaralı hedefi?

François Fillon neden cihatçıların bir numaralı hedefi?

 

Sürpriz bir şekilde ön seçimleri kazanan merkez sağın adayı, aşırı sağcı ve sosyal sitelerde, kendisini İslamcıların gözünde zayıflatmak isteyen bir kampanyanın hedefi haline geldi.

 

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21 Nisan 2017

Başkanlık seçimleri öncesinde aşırı sağcıların hedefi haline gelen François Fillon

Geçtiğimiz Salı günü, 23 Nisan 2017 tarihinde yapılacak başkanlık seçimleri ilk turu esnasında bir saldırı düzenleme niyetinde olduğundan şüphelenilen iki adam Marseille’de tutuklandı. Üzerlerinde bir makineli tüfek ve François Fillon’u bir arada gösteren bir fotomontaj bulundu.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, başkanlık seçimi esnasında bir saldırı yapma hazırlığında olduğundan şüphelenilen iki adamın Marseille’de tutuklandığını açıkladı. Öğleden sonra yapılan açıklamada, iki şüpheli ISB tarafından tutuklandılar. Suç mahallinde yapılan aramada iki adet tabanca, bir makineli tüfek ve 2015 yılında Paris’te düzenlenen intihar saldırılarında da kullanılan üç kilogram TATP (TriAcetone TriPeroxide) yapımında kullanılan kimyasal maddeler ele geçirildi.

TATP ‘‘Şeytanın Annesi’’ olarak da bilinen beyaz renkli pudraya benzeyen hidrojen peroksit ile asetonun belirli kimyasal şartlar altında reaksiyona girmesiyle elde edilen bir patlayıcıdır. Hidrojen peroksit yaraların iyileşmesinde kullanılan bir  ilaç, aseton ise kozmetik ürünlerde kullanılan bir kimyasal maddedir. Bu kimyasal maddelere erişim çok kolay olduğundan teröristler tarafından Avrupa’da bomba yapımında sık olarak kullanılmaktadırlar. 

Başkanlık seçiminin sağcı adayı François Fillon’un korumalarının kesin kanıtlara dayanılarak önceden uyarıldığı bildirilmektedir. DGSI (La direction générale de la sécurité intérieure)  tarafından 12 Nisan 2017 günü ele geçirilen bir fotomontajda François Fillon, ISIS terör örgütü bayrağı ve mühimmatlardan oluşturulmuş ‘‘Kısas Kanunu’’ yazısı ile görülmektedir.

Cihat alanındaki uzmanlara göre François Fillon Fransa’daki teröristlerin bir numaralı hedefidir. Kampanya esnasındaki söylemlerine bakıldığında, Fillon’un, aşırı sağcı Marine Le Pen’den çok daha fazla radikal Sünni karşıtı olduğu görülmektedir. Fillon aynı zamanda Doğudaki Hristiyanların da bir numaralı koruyucusudur ve cihatçıların nefret ettikleri Hizbullah ile de hiç bir sorunu yoktur.

Fransa’daki İslamcılar, yıllardır tutucu İslam’a karşı bir savaş yürüten aşırı sağcı aday Le Pen’den çok daha fazla Fillon’dan nefret etmektedirler. Şubat 2017 ayında başlattığı başkanlık seçim kampanyasında Le Pen, İslami aşırı tutuculuğu ‘‘Fransa’nın Düşmanı’’ olarak ilan etmiş, İslami ibadet yerlerini kapatacağına ve nefret söylemini yayanların sınır dışı edileceğine söz vermiştir.

Katolik yanlısı bir kampanya yürüten François Fillon da seçilmesi durumunda aynı şeyleri yapacağına söz vermiş, fakat Le Pen’in aksine İslami tutuculuğun sadece Fransa’nın değil, bütün dünyanın mücadele etmesi gereken bir problem olduğunu ileri sürmüştür. Başkan seçilmesi durumunda da İslami aşırılığın bütün formları ile mücadele etmek için uluslararası bir kampanya başlatacağına söz vermiştir.

Ortadoğu politikaları uzmanı Romain Caillet, Le Figaro’ya yaptığı açıklamada, Fillon’un İslamcıların bir numaralı hedefi olma nedeninin, sadece Sünni karşıtı söylemleri olmadığını, Fillon’un aynı zamanda Orta Doğudaki Hristiyanların bir numaralı koruyucusu olduğunu ileri sürmektedir.

Geçen yıl yazdığı ‘‘İslamcı Totaliterliği Yenmek’’ adlı kitabında Fillon, 2016 yılının ilk altı ayında İslamcı teröristlerin bütün dünyada toplam 550 saldırı gerçekleştirdiklerini ve bu saldırılarda 4.000’den fazla insanın hayatlarını kaybettiklerini ve bu şeytani durumun engellenememesi durumunda üçüncü dünya savaşının başlayacağını ileri sürmektedir.

François Fillon, aşırı bir Margaret Thatcher hayranıdır ve bunu açıkça dile getirmektedir. Thatcher ve Ronald Reagan, ülkelerindeki neoliberal ekonomik devrimin ataları olarak anılmaktadırlar. Nicolas Sarkozy’nin başkanlığı döneminde beş yıl başbakanlık görevini yürüten Fillon ise ülkesi İngiltere’yi kötü durumdan kurtaran ve tekrar rayına oturtan Thatcher’den hoşlanmaktadır.

François Fillon, iş Rusya meselesine gelince tam Donald Trump gibi düşünmektedir. O da bir Vladimir Putin hayranıdır ve Orta Doğuda ISIS terör örgütüne karşı yürütülen savaşta Moskova ile ittifaktan yanadır.

Anketlere göre Fransa başkanlık seçimlerinde adayların son durumları

Fillon’a göre Fransa’da din problemi değil, İslam ile bağlantılı bir problem vardır. İslamcılığın üçüncü dünya savaşını başlatabileceğini öne süren Fillon’un başörtüsüyle ilgili bir problemi ise bulunmamaktadır.

http://www.planet.fr/presidentielles-pourquoi-francois-fillon-est-la-cible-numero-un-des-djihadistes.1340699.645182.html?xtor=ES-10-%5BPlanet-Alerte-Infos%5D-20170419-%5BtestA%5D&gcltc=2&gcltl=3&gcnid=1341021

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Trump’ın Yardımı ve Mısır’ın Seçim Maskaralığı
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Suudi Arabistan ve İran da Katılacak mı?

  İsrail-BAE Barış Anlaşması   Suudi Arabistan ve İran da...

Kudüs Elçiliği Özel Koleksiyonu

Kudüs Elçiliği Özel Koleksiyonu   Ercan Caner, Sun Savunma Net,...

Hüsamettin Cindoruk’un Açık Mektubu

Hüsamettin Cindoruk'un Açık Mektubu Türkiye Cumhuriyeti bugün yeni kurulmakta olan...

Cinsel Dejenerasyonun Öncüleri

  Cinsel Dejenerasyonun Öncüleri   Magnus Hirschfeld ve Arthur Kronfeld,...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ 16 EYLÜL 2020

   ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE  ...

Kapat