Açık

Bekleten Vladimir Putin

GÜNCEL POLİTİKA - 28 Eylül 2021 14:17 A A

Bekleten Vladimir Putin

 

Diğerlerini bekletmek bir güç oyunudur, bunu bilen Joe Biden, akıllıca hareket ederek Putin’in gelmesinin ardından toplantı yerine gitme konusunda ısrarcı olmuştur.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Eylül 2021

 

YouTube video görüntüsünden alıntıdır. Yükleyen: Madhaw Tiwari TV Anchor

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin diplomasi dünyasında konuklarını bekletmek konusunda kötü bir şöhrete sahiptir. Putin’in bekletme şöhretinin kurbanı olan liderlerden hiçbirisi nedense randevuyu iptal etmemiş ve onu ısrarla beklemeyi tercih etmiştir.

Putin 2012 yılında zamanın Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukovich’i tam dört saat bekletmiştir, iddialara göre gecikmenin nedeni; toplantıya gelen Putin’in yolda motosikletli arkadaşlarına rastlamasıdır.

Aynı yıl ABD Başkanı Barack Obama da Putin’i 40 dakika beklemek zorunda kalmıştır. Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Putin için tam dört saat on beş dakika beklemek zorunda kalmıştır. Angela Merkel’e ait olan bu bekleme rekoru bugüne kadar kırılmamıştır.

Putin, Amerikan Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve hatta Papa Francis’i de bir saatten fazla bekletmiştir. Vladimir Putin’i üç saat beklemekten sıkılan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Moskova Kızıl Meydan’da yürüyüş yapmıştır. İngiltere kraliçesi de 14 dakika beklemek zorunda kalarak Putin’in beklettikleri listesinde yerini almıştır.

Avrupa Oyunları’nın açılışı için Azerbaycan’ın Bakü kentinde bir araya gelen Putin ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki bekletme skandalı da ilginçtir. Kommersant muhabiri Andrei Kolesnikov’a göre; Erdoğan’ın kaldığı otelde yapılması planlanan görüşmeye yanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile giren Erdoğan, odada karşı taraftan kimsenin olmadığını görmüştür.

 

Putin’in beklettikleri: John Kerry, Donald Trump, Barack Obama ve 04:15 süreyle bekleme rekorunu hala elinde bulunduran Angela Merkel.

Kolesnikov’a göre Erdoğan birkaç dakika beklemiş ve asık bir suratla salondan ayrılmak üzereyken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov odaya girerek durumu kurtarmıştır. Kolesnikov’ın iddiasına göre bütün bunlar olup biterken Putin henüz kaldığı otelden ayrılmamıştır.

Önceki Makale  ÇARŞAMBA İĞNELERİ

Vladimir Putin ve randevusuna 14 dakika geç geldiği Kraliçe Elizabeth 2003 yılında Londra’da görülürken. Fotoğraf:  Nicolas Asfouri/AFP/Getty Images

 

Bu olay Putin’in Erdoğan’ı beklettiği son olay olmamış, 2020 yılında Kremlin Sarayında gerçekleşen ve Rus devlet televizyonu tarafından da yayınlanan olayda Putin, Erdoğan ve beraberindeki heyeti iki dakika bekletmiştir. Tuhaf olan ise Rusya devlet televizyonunda yayınlanan bekletme görüntülerinde ekranın sol altında bulunan kronometrede bekletme süresinin naklen yayınlanması olmuştur.

Olayı Rus medyasının kara propagandası olarak niteleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu kapının diğer tarafında da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in beklediği iddiasını ortaya atmıştır.

Putin’in toplantılara geç kalması ve konuklarını uzun süreler bekletmesi efsane haline gelmiş durumdadır ve kendi ifadesine göre bir saate kadar bir gecikme aslında konuğuna gösterdiği saygının işaretidir. Televizyonda yayınlanan basın konferansları ve diğer olaylarda dakikliği bilinen Rus liderin, yabancı liderler söz konusu olduğunda sürekli olarak geç kalmasının psikolojik bir üstünlük taslama stratejisi olduğu kabul edilmektedir.

Solda Putin’in 30 yıllık evlilikten sonra ayrıldığı, randevulara hep geç gelmesinden şikayetçi olan Lyudmla Putina, ortada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sağda ise ritmik jimnastik dalında iki olimpiyat şampiyonluğu, 14 dünya şampiyonluğu ve 21 Avrupa şampiyonluğu olan ve Putin’in sevgilisi olduğu ve Sochi’de yaşadığı iddia edilen Alina Kabaeva.

Eski eşi Lyudmila Putina, ilk buluşmalarından bir tanesinde Putin’in geç kalması nedeniyle nasıl gözyaşlarına boğulduğunu anlatmıştır. Putina, Vladimir Putin için bir buçuk saat bekletmenin normal olduğunu dile getirmiştir. Putin’den ayrıldıktan üç yıl sonra kendisinden 21 yaş küçük bir erkekle hayatını birleştiren Putina, yeni eşinin dakikliği konusunda bugüne kadar bir açıklama yapmamıştır.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bundan sonraki bekletme performansı ve Angela Merkel’in bekleme rekorunun kırılıp kırılmayacağı merakla beklenmektedir.

Önceki Makale  Mısır Devlet Başkanlığı Seçimi

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 14:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: