Açık

Exascale Bilgisayar

TEKNOLOJİ - 13 Ekim 2021 08:41 A A

Exascale Bilgisayar

 

HPC veya süper hesaplama, günlük bilgi işlem gibi, yalnızca daha güçlü. Çok sayıda bilgisayar ve depolama aygıtını birleşik bir yapı olarak kullanmak çok yüksek hızlarda büyük hacimli verileri işlemenin bir yöntemidir. HPC bilim, mühendislik ve iş alanlarında dünyanın en büyük bilimsel sorunlarından bazılarını keşfetmeyi ve bunlara yanıt bulmayı mümkün kılar. ORACLE

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net,  13 Ekim

 

Yıllardır süren hazırlıklar ve değişen planların ardından; Oak Ridge National Laboratory’e yerleştirilen ABD’nin ilk exscale bilgisayarının çok yakında tam kapasite ile devreye gireceği açıklanmıştır.

Exascale sistemleri gelecek nesil yüksek performanslı süper bilgisayarların çekirdeğidir. Saniyede bir kentilyon (10¹⁸) işlem yapabilme kabiliyetli bu sistemler dünyanın en modern sistemlerinden çok daha hızlıdır.

Araştırmacılar bu sistemler sayesinde çok büyük miktarda veriyi işleyebilecek ve çok daha hızlı olarak birçok alanda potansiyel olarak çığır açabilecek simülasyonlar gerçekleştirebilecektir.

Bu tür sistemler çok fazla güç ihtiyacı  (yaklaşık 40 megawatt) gerektirdiğinden ve önemli miktarda ısı ürettiklerinden çok yakın bir gelecekte yeni iki milden daha uzun bir enerji hattının tesisi ve soğutma maksadıyla laboratuvarda yeni tadilatların yapılması planlanmıştır.

Frontier adı verilen yeni exascale sistemi günümüzün bilgisayarlarından beş kat daha hızlı işlem kapasitesiyle bilim insanlarının enerji, tıp ve malzeme alanlarında teknolojiler geliştirmesini sağlayacaktır.

Frontier’in önümüzdeki yıl Mart ayında tam kapasite ile çalışmaya başlaması beklenmektedir.

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Japon Fizikçilerin Yarattığı Ultra Güçteki Manyetik Alan İnfilak Etti
SON YAZILARI
TEKNOLOJİ - 08:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: