18° Parçalı bulutlu

Twitter Kullanıcılarının Dikkatine – Bilgi Kirliliğine Karşı Önlem Alıyor

GÜNCEL HABER - 3 Ağustos 2021 19:01 A A

Twitter Sahte Haber Paylaşımlarına

Karşı Önlem Alıyor

 

 

Twitter tarafından Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yanlış bilgilerin yayılmasıyla mücadele çabalarının bir parçası olarak sosyal ağ sitesinde daha hızlı güvenilir bilgiler sağlamak için Associated Press ve Reuters ile işbirliği yapacak.

Diğer sosyal medya şirketleri gibi, San Francisco merkezli firma da sitesindeki yanıltıcı veya yanlış bilgileri kaldırma baskısı altında kaldı. Bu yılın başlarında Twitter, Birdwatch adlı bir program başlattı ve kullanıcılarından yanıltıcı tweet’leri belirlemelerine ve gerçekleri kontrol etmelerine yardımcı olmalarını istedi.

Twitter, olayla ilgili tweet’lere iliştirilmiş bir etiket veya trend olan konular hakkında bilgi toplayarak Twitter’ın çeşitli yerlerinde görünebilecek son dakika olayları sırasında haber ajanslarıyla işbirliği yapacağını söyledi.

Bir Twitter sözcüsü,  Twitter’ın sitesinde doğru bilgileri öne çıkarabilmek için haber kuruluşlarıyla ilk kez resmi olarak işbirliği yapacağını belirtti.

Sözcü, Twitter’ın bilgi hizmetleri şirketi Thomson Reuters Corp’un (TRI.TO) bir bölümü olan AP ve Reuters ile ayrı ayrı çalışacağını ve haber ajanslarının birbirleriyle etkileşime girmeyeceğini ekledi .

Reuters’te UGC (kullanıcı tarafından oluşturulan içerik) haber toplama bölümünün küresel başkanı Hazel Baker, “Güven, doğruluk ve tarafsızlık Reuters’in her gün yaptığı şeylerin merkezinde yer alıyor, bu değerler aynı zamanda yanlış bilgilerin yayılmasını durdurma konusundaki kararlılığımızı da güçlendirir” şeklinde açıklama yaptı.

AP’nin küresel iş geliştirme başkan yardımcısı Tom Januszewski şunları söyledi: “Gerçeklere kolay erişimden yararlanabilecek çevrimiçi sohbetlere bağlam eklemek için AP’nin ölçeğinden ve hızından yararlanmaktan özellikle heyecan duyuyoruz.”

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
Önceki Makale  Eğitime verilen ara 30 Nisan'a kadar Uzatıldı
GÜNCEL HABER - 19:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: