Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Evden Çalışırken Verimli Olmanın Yolları

 

Evden Çalışırken Verimli Olmanın Yolları

 

Farklı bir yerden çalışırken verimli olmak gerçekten zor olabilir, fakat sizin için işinize odaklanmanızı ve verimli olmanızı kolaylaştıracak dört temel ipucumuz var.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Nisan 2020

 

Rutin Bir Çalışma Planına Bağlı Kalın

İş yerinizden uzakta farklı bir yerde çalışırken rutin bir çalışma planı oluşturmak önemlidir, bu nedenle saati kurmak, giyinmek ve mümkün olabildiğince normal rutin faaliyetlere bağlı kalmanız gerekmektedir. Sanki iş yerinize gidiyormuş gibi hazırlanmak kendinizi profesyonel hissetmenizi ve işinize odaklanmanızı kolaylaştırır. İşe gidip gelme zorunluluğunuz artık olmayabilir, fakat siz yine saatinizi kurun, her zaman saat kaçta kalkıyorsanız o saatte kalkın ve yaptığınız çalışma planına bağlı kalın.  Bir çalışma planı oluşturmak ve ona bağlı kalmak, gününüzün verimli veya verimsiz geçmesinde büyük bir fark yaratacaktır.

 

Kendinize Çalışacak Ayrı Bir Ortam Hazırlayın

Motivasyonunuzu gün boyunca sürdürebilmek için evinizde bir yeri düzenlemeli ve kendinize bir çalışma alanı yaratmanız gerekmektedir. Varsa ayrı bir odada, yoksa salonda kendinize basit bir çalışma alanı oluşturun. Bu alan evinizin en sessiz yeri olmalı ve dikkatinizi dağıtmamak için dışarıyı görmemelidir. Oluşturduğunuz çalışma yerinin televizyondan uzak olmasını sağlamaya çalışın ya da televizyonu kapalı tutun. Yapmanız gereken; dikkatinizi dağıtacak ve işinize odaklanmanıza engel olabilecek her şeyden uzak durmanızdır. Oluşturduğunuz çalışma alanına girerken, orayı bir dinlenme yerinden ziyade bir ofis veya çalışma yeri olarak görün. Çalışmaya ara verdiğinizde oradan ayrılın ve dinlenmek ve rahatlamak için evinizin başka yerlerine gidin.

 

 Düzenli Olarak Mola Verin

Her zaman yaptığınız gibi öğle yemeği arası vermeyi sakın unutmayın ve gün boyu işinize yoğunlaşabilmek için düzenli şekilde molalar (her iki saatte bir 15 dakika gibi) verin. Evinizde çalışırken çalışma ve dinlenme zamanları arasında net bir ayırım yapmak ve sınırlar koymak işinize odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Programlı çalışma size ne zaman odaklanmamız ve ne zaman rahatlamamız gerektiği konusunda yardımcı olacak ve günün yoğunlaşmanız gereken zamanlarında verimliliğinizi artıracaktır.

 

Önceki Makale  Korona Virüs Aşı Çalışmaları

 İş Arkadaşlarınızla Teması Sürdürün

Etrafınızda iş arkadaşlarınız olmadan çalışmak size işte olmadığınız hissini verebilir, fakat onlarla yine de temas kurabilir ve etkileşime girebilirsiniz. İş arkadaşlarınızla Skype üzerinden toplantılar veya telefonla konferans görüşmeleri yapabilirsiniz. Bunlar hem sizin hem de iş arkadaşlarınızın motivasyon ve verimlerini artıracaktır. İş arkadaşlarınızın yüzlerini görmek veya seslerini duymak kendinizi iş yerinde hissetmenizi sağlayacak ve üretkenliğinizi artıracaktır. Evden veya düzenli iş yerinizden ayrı bir yerden çalışırken verimliliği sürdürmek her zaman kolay olmayabilir, fakat bu dört ipucuna riayet ederseniz ve günlük rutininizi mümkün olabildiğince korumayı başarırsanız günlük hedeflerinize ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Çarşamba İğneleri

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE, 31...

Çağdaş Hukuk Devleti

Çağdaş Hukuk Devleti   Hukuk Devleti, hukukun üstünlüğü ve hukuki...

Uçağı Anormal Durumlardan Kurtarma

Uçağı Anormal Durumlardan Kurtarma Uçağı Anormal Durumlardan Kurtarma Kursuna Hoş...

MELANOM CİLT KANSERİ

MELANOM CİLT KANSERİ: 2030 YILINA KADAR EN FAZLA ÖLÜME NEDEN...

Patlamamış Mühimmat Nedir?

Patlamamış Mühimmat Nedir? Ercan Caner, Sun Savunma Net, 12 Temmuz...

Kapat