Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Saçlarınız bir gecede beyazlar mı?


Saçlarınız bir gecede beyazlar mı?

Korku veya Stres Saç Rengini Değiştirebilir mi?

Ercan Caner

Soru: Saçlarınız stres veya korkudan beyazlayabilir mi veya bir gecede griye dönüşebilir mi?

Cevap: Aşırı korku ve stres nedeniyle bir insanın saç renginin aniden griye dönüştüğünün veya bir gecede bembeyaz olduğunun anlatıldığı hikâyeler duymuşsunuzdur. Peki, bu gerçekten mümkün olabilir mi? Tarihi kayıtlar bazı ölüm mahkûmlarının (Örneğin Thomas More – 1535 ve Marie Antoinette – 1793) infazları öncesindeki son gecede saçlarının bembeyaz olduklarını göstermektedir. Bununla beraber böyle bir şeyin olabileceğini gösteren modern bir rapor da bulunmamaktadır. Doğal saç renginin birkaç hafta/ay içerisinde, hormonların etkilenmesi (hamilelik gibi) veya belli ilaçları (kemoterapi gibi) alma nedenleriyle değişebildiği dokümante edilmiştir. Fakat bir gecede insanın saç rengi griye dönebilir mi? Bu soruya cevap verebilmek için saçın kimyasına bakmak gereklidir.

Saçlarımız doğal rengini melanin adlı pigmentten alan bir proteindir. Saçlarını kırlaştırma yolunu seçenler melaninin renksiz hale dönüşmesinin kimyasal olarak mümkün olduğunu bilmektedirler. Bu nedenle eğer ani korkunuz sizi iyonlaştırıcı radyasyon veya beyazlatıcıya maruz bırakmış ise, kel kalma ve ölüm riskinden daha az olsa da saçlarınızın beyazlaması mümkündür. Evet, ciddi olmak gerekirse, toksik radyasyon veya kimyasallar ile oynamıyorsanız saçınızı derhal beyazlatma gibi bir şansınız yoktur.


Peki, korku, stres veya herhangi bir olağanüstü heyecan saçların rengini değiştirebilir mi? Evet, fakat anında değil. Psikolojik durumunuzun her bir saç telinde depolanan melanin miktarı üzerinde önemli oranda etkisi bulunmaktadır, fakat bu etkinin görülmesi oldukça uzun bir zaman alacaktır. Başınızda gördüğünüz saçlar köklerinden uzun bir zaman önce çıkmışlardır. Yani saçlarınızın griye veya başka bir renge dönmesi aşamalı olarak gerçekleşebilecek bir faaliyettir, haftalar, aylar ve hatta yıllar alabilir.

Duygularınız saçlarınızın rengini anında değiştiremez fakat bir gecede saçlarınız tamamen gri olabilir. Nasıl mı? Halk arasında saçkıran olarak adlandırılan “diffuse alopecia aratan” ani saç kaybına yol açabilmektedir. Kelliğin biyokimyası iyi anlaşılamamıştır, fakat kafasında aynı anda koyu, gri ve beyaz saçlar olan insanların saçları incelendiğinde renksiz saçın dökülme oranının daha az olduğu görülmüştür. Sonuç? Bazı ilaçlar, tıbbi durumlar veya ani stres ani saç kaybına neden olabilir, fakat bu birkaç gün/hafta alan bir süreçtir.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Hindistanlı Genç Gizli Kalp Krizini Tespit Eden Cihaz Geliştirdi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Erdoğan Bizim Dostumuz Değil

Kaşıkçı Olayı Erdoğan Bizim Dostumuz Değil Yine bir seçim öncesi...

Bitki Örtüsü Altının Görülmesi ve Haritalanmasında LiDAR Kullanımı

Bitki Örtüsü Altının Görülmesi ve Haritalanmasında LiDAR Kullanımı   Yeni...

Dünyanın En Büyük 30 Özel Güvenlik Şirketi

Dünyanın En Büyük 30 Özel Güvenlik Şirketi  Paralı Askerler mi...

Struma Faciası

Suçlanacak kimse yoksa herkes suçludur! Struma Faciası Ercan Caner, Sun...

Trump İran ile Savaşmaya Kararlı mı?

Trump İran ile Savaşmaya Kararlı mı?   Geçmişte Türkiye’yi ekonomik...

Kapat