Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

DU BAKALİ 8 ARALIK’TA N’OLCAK!

DU BAKALİ 8 ARALIK’TA N’OLCAK!

Yazan: Alican Türk, Sun Savunma Net, 6 Aralık 2017

28 Şubat soruşturmasının başlatılmasını sağlayan Fetö Şüphelisi Avukat Hacı Yunus Akyol

Hatırlayacağınız üzere, “28 Şubat Davasında Önemli Aşamaya Yaklaşırken” başlıklı geçen yazımızda, 5,5 yılını dolduran ve 08 Aralık 2017 tarihinde 92’nci duruşması yapılacak 28 Şubat Davası’nda savcının esas hakkında mütalâasını sunması beklendiğini belirtmiş ve şunu sormuştuk:

–             Peki, savcı mütalâasında neler söyleyebilir, dava ve sanıklar hakkında hangi taleplerde bulunabilir?

91 duruşması geride kalan davanın savcısı Mehmet Hanifi YILDIRIM’ın bugüne kadar sadece 4 duruşmaya girdiğini hatırlatıp, olasılıklar üzerinde duralım:

İşte savcının olası talepleri:

  1. Savcı Mehmet Hanifi YILDIRIM, 91 duruşma sonunda gelinen duruma bakarak bazı sanıklar hakkında beraat, bazıları hakkında cezalandırma talep edebilir ve o talep doğrultusunda yargılamanın devam etmesini isteyebilir.
  2. Bu davada sanık avukatları ilk günden beri – İlker BAŞBUĞ Paşa ile ilgili kararı da örnek gösterip – ısrarla şu görüşü savunuyorlardı: “Bu mahkeme bu davaya bakmaya yetkili değildir, zira sanıklar arasında Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları vardır; o nedenle dava dosyası Anayasa Mahkemesine gönderilmeli ve davaya orası bakmalıdır!”

Bundan önceki savcı Levent SAVAŞ da aynı görüşte olmasına rağmen Mahkeme Başkanlığı bu talebi her defasında reddetmişti.

Şimdi Savcı M. Hanifi YILDIRIM da – halefi Levent SAVAŞ gibi – dosyanın Anayasa Mahkemesine gönderilmesini talep edebilir.

  1. Gazeteci Müyesser YILDIZ’ın ODA TV’de yayımlanan 22.11.2017 tarihli yazısında ilginç bir öngörüsü vardı: Yıldız, Savcı YILDIRIM’ın sanıkları iki gruba ayırabileceğini, bunlardan ilk grubu oluşturan Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının Anayasa Mahkemesine gönderilmesini, diğer sanıkların ise mevcut mahkemede yargılanmalarını talep edebileceğini öngörüyordu.

Normal koşullarda böyle bir talep Anayasa Mahkemesi içtihatlarına aykırı bir talep olur, ama Türkiye’de olur mu, olur!

  1. 06 Eylül 2017 tarihinde yapılan 90’ıncı celsede müşteki avukatları yaklaşık 90 sayfalık bir değerlendirme sunmuşlar ve o değerlendirmelerinin sonunda şu talepte bulunmuşlardı: “Mahkeme bu davaya bakmaya aynen devam etmelidir; ancak bu dava bir darbe davasıdır; 15 Temmuz darbe girişiminde bulunanlar nasıl tutuklu yargılanıyorlarsa bu davanın sanıkları da tutuklu yargılanmalıdır!”

Savcı YILDIRIM da müşteki avukatlarının bu talebine katılıp tüm sanıkların tutuklanmalarını ve davaya öyle devam edilmesini isteyebilir.

  1. Ve nihayet, Savcı YILDIRIM çıkıp şunu söyleyebilir:

–             Sayın Başkan! 91 duruşmadır süren bu davanın geldiği aşamaya bakıldığında, bu davada önemli hukuki sakatlıklar olduğu anlaşılmıştır. Mevcut iddianameyi hazırlayan Mustafa BİLGİLİ adlı zat başta olmak üzere, sanıkları tutuklayan ve cezaevinde tutukluluğa devam kararı veren hâkimler, suç unsuru diye gösterilen belgeleri (CD) inceleyip adaleti yanıltan raporlar hazırlayan TÜBİTAK’çı bilirkişiler vs. hepsi halen FETÖ ile irtibatlı oldukları iddiasıyla yargılanmaktadırlar; bu kişilerin neredeyse tamamı tutuklu olup, meslekten ihraç edilmişlerdir. Dolayısıyla iddianamenin taraflı olarak hazırlandığı ortadadır. Dahası, iddianameye giren bilgi ve belgelerde tahrifat olduğu, Mustafa Bilgili’nin sanıkları suçlu göstermek için bilgileri manipüle ettiği, sorguya aldığı bazı sivil şahıslara, sanıklar aleyhine ifade vermeleri için baskı uyguladığı, sanıklar lehinde olabilecek istisnasız bütün belgeleri göz ardı ettiği somut örneklerle kanıtlanmıştır. Sayılan bu nedenlerle yüce mahkemenizin mevcut iddianameyi yok hükmünde sayarak, bütün sanıkların beraatı yönünde karar verilmesini talep ediyoruz.

İşte 08 Aralık’taki duruşmada bizce Sayın Savcı M. Hanifi Yıldırım’ın mütalâası bu beş olasılıktan biri üzerinde olacaktır.

“Hangisi ağır basıyor?” diye soracak olursanız… Bu sorunun yanıtı da ancak soruyla verilebilir: Olması gerekeni mi soruyorsunuz, yoksa olması bekleneni mi?

Neyse, müştekisiyle, katılanıyla, sanığıyla, avukatıyla bütün ilgililer “Du bakali, n’olcak?” diye merakla 8 Aralık’taki 92’nci duruşmayı bekliyor.

Yazarımız Alican Türk’ün “28 ŞUBAT DAVASINDA ÖNEMLİ AŞAMAYA YAKLAŞIRKEN” başlıklı yazısını BURADAN okuyabilirsiniz.Yazar Profili

Alican Türk
Alican Türk
(E) Öğ.Kd.Albay, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu, "Doğu ve Güneydoğu'da FAİL MEÇHUL CİNAYETLER VE GERÇEKLER" ile "28 ŞUBAT - SİNCAN'DAN TARİHE NOTLAR" (2 cilt) adlarında iki kitabı var.
Detaylar için lütfen özgeçmişine bakınız.
Önceki Makale  Madem Erdoğan Onu Dinliyor, Trump Neden Yunanistan ile Düşmanlıklarını Sonlandırmasını Talep Etmiyor?
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Kanser Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kanser Hakkında Bilmeniz Gerekenler Kanserin Yayılma Denklemi  Artık tümörleri geçmişe...

SAHTE SOSYAL MEDYA HABERLERİNE İNANMAYIN!

SAHTE SOSYAL MEDYA HABERLERİNE İNANMAYIN! PAKİSTAN: KUTSAL RAMAZAN AYINDA CAMİDE...

Erdoğan, İdlib Konusunda Putin’in Sevgisini Kazanamadı

Erdoğan, İdlib Konusunda Putin’in Sevgisini Kazanamadı Rusya, Sultanın Teröristlerini Ezmeye...

5G Teknolojisi ve COVID-19 Hastalığı

Komplo Teorilerine İnanmayın! 5G Teknolojisi ve COVID-19 Hastalığı   Teknoloji...

Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE   FAZİLET Devlet...

Kapat