Açık

COVID-19 Dünyasında Neler Oluyor?

GÜNCEL HABER - 12 Kasım 2021 07:43 A A

Aşı Savaşları

COVID-19 Dünyasında Neler Oluyor?

10 Kasım 2021 itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 5.073.702, bütün dünyada uygulanan aşı doz sayısı ise 7.363.562.431’dir.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 12 Kasım 2021

 

Biden yönetimi,  COVAX Dağıtım Programı aracılığıyla Johnson & Johnson aşılarının dünyanın dört bir yanındaki çatışma bölgeleri ve diğer insani yardım organizasyonlarına gönderilmesi için ilaç firmasıyla bir anlaşmaya varmıştır.

Avrupa Komisyonu, klinik denemelerde AstraZeneca PLC şirketi üretimi aşıdan çok daha iyi bağışıklık sağlayan, 60 milyon kadar Valneva SE deneysel aşı dozu alınmasını onaylamıştır.

Fransız firması Valneva tarafından geliştirilen ve henüz klinik denemeleri aşamasında olan aşı (VLA2001) Birleşik Krallık, Avrupa ve Avustralya hükümetlerinin büyük ilgisini çekmiştir. Valneva tarafından geliştirilen aşının, bugüne kadar üretilen bütün aşılara oranla, COVID-19 varyantlarına karşı daha etkili olabileceği ileri sürülmektedir.

Rekor düzeyde vaka sayılarının görüldüğü Almanya’da dördüncü Covid-19 dalgası yayılmaktadır. Sıfır COVID-19 hedefi güden Çin Halk Cumhuriyeti, virüsün ülkenin en büyük alışveriş yöntemi olan çevrimiçi alışverişlerde kullanılan paketlerle bulaşabileceği konusunda bir uyarı yaparak zaten aşırı durumdaki kısıtlama tedbirlerini bir adım daha ileriye götürmüştür.

 

Çek Cumhuriyeti, artan bulaş vakalarını dizginlemeyi tartışmaktadır, ancak Başbakan Andrej Babis ülkede yeniden karantina uygulanmasını reddetmiştir.

 

Japonya; 1,2 milyar ABD doları ödeyerek toplam 1,6 milyon Merck & Ridgeback Molnupiravir hapı tedarik anlaşması imzalamıştır. Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurulu tarafından onaylanan ve ağız yoluyla alınan Molnupiravir, COVID-19 hastalığına karşı dünyada onaylanan ilk ilaçtır.

Birleşik Krallık, önce 60 milyon doz sipariş ettiği, daha sonra sipariş miktarına 90 milyon daha ilave ettiği ve bununla da yetinmeyip ilave 40 milyon daha istediği takviye dozu olarak iki kez uygulanması planlanan Valneva aşısı siparişlerinin tümünü iptal etmiştir.

 

Molnupiravir, ilaç devi Merck firması tarafından geliştirilen ve hafif ve orta şiddetteki COVID-19 vakalarında hastaneye yatma ve ölümle sonuçlanan ağır vakalara dönüşmesini engellemeyi hedefleyen antiviral bir haptır. COVID-19 semptomları görülen insanlar, belirtilerin başlamasından sonraki beş gün içinde başlayarak günde iki kez olmak üzere beş gün boyunca hapı yutmaktadır.

 

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Texas ve Mississippi Kazan Kaldırdı
GÜNCEL HABER - 07:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: