Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Çek Bir Bakan, Sağlık Olsun!..

Çek Bir Bakan, Sağlık Olsun!..

Kendisi de bir salgın hastalık uzmanı olan Çek Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Roman Prymula kendi koyduğu COVID-19 kurallarını çiğnediği için makamını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Ercan Caner, Sun savunma Net, 24 Ekim 2020


COVID-19 tedbirlerini protesto etmek için sokaklara dökülen Çek halkı.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babiš; Prague kentinde bir restorana gittiği ve COVID-19 ile ilgili katı hükümet sınırlamalarını ihlal ettiği gerekçesiyle, istifa etmemesi durumunda ülkenin sağlık bakanını görevden alacağını açıklamıştır.

Sağlık Bakanı Roman Prymula, Çarşamba günü, COVID-19 kuralları gereği kapalı olması gereken bir restorandan çıkarken görüntülenmesi üzerine medyanın yaylım ateşine tutulmuştur. Günlük yayımlanan Blesk gazetesine göre restorandan çıkarken görüntülenen ve şoförünün kullandığı araca binen sağlık bakanının yüzünde maske de yoktur.

Başbakan Babiš, Cuma günü attığı bir Twitter mesajında; ‘‘Bakan Prymula’nın hatası affedilemez’’ ifadelerini kullanmıştır. Başbakan Babiš Twitter mesajında, insanlara önemli kuralları takip etmelerini söylerken ve sağlık çalışanları bütün ülkeyi etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla ön saflarda mücadele ederken böyle bir davranışın kesinlikle kabul edilemez olduğunu ifade etmiştir. Sağlık bakanına istifa etmesini, aksi takdirde onu kovmaya hazır olduğunu yazan Başbakan Babiš, olası bir aday için ülkenin cumhurbaşkanıyla görüşeceğini de sözlerine eklemiştir.

Gazetecilere yakalanan sağlık bakanı ise yaptığı açıklamada, bir hastane direktörünün daveti üzerine toplantıya katıldığını, restoranda özel bir bölüme girdiğini ve yaptığının o kadar da büyük bir hata olmadığını düşündüğünü, fakat Çek halkı istifa etmesini talep ediyor ise buna hazır olduğunu ifade etmiştir.

Sağlık Bakanı Prymula’nın yaptığı hatayla ilgili iddialar sosyal medyada büyük eleştirilere maruz kalmıştır. İçişleri Bakanı Jan Hamacek de yaptığı açıklamada; başbakanın kararının tek doğru seçenek olduğunu dile getirmiştir. Hamacek’e göre sağlık bakanının istifası veya görevden alınması, salgınla mücadele etmek için gereken tedbirlere halkın güveninin devam etmesini sağlayacaktır.

İçişleri bakanı daha önce Facebook hesabında yaptığı bir paylaşımda, COVID-19 kurallarının istisnasız herkese uygulanması gerektiğini ifade etmiştir.

Bütün hayvanlar eşittir, fakat bazı hayvanlar diğerlerinden daha eşittir. Hayvan Çiftliği, George Orwell.

Prague kent konseyi de sağlık bakanı ve restoran hakkında idari dava açacağını duyurmuştur. Konsey yaptığı açıklamada; ‘‘Bazılarının kendisini diğerlerinden daha eşit gördüğü açık bir şekilde görülüyor’’ ifadelerine yer verilmiştir.

 

Kapalı olması gereken restorandan çıkarken maskesiz gazetecilere yakalanan talihsiz bakan, geçtiğimiz Çarşamba günü virüsle mücadele maksadıyla sıkı tedbirlerin uygulanacağını ve barlar, restoranlar ve okulların kapatıldığını açıklamıştır.

Prague kentinde bir kafede yapılan ve Black Madonna adı verilen korona virüs pastası. Kaynak: cerna_madona

Çek Cumhuriyeti rekor sayıda koronavirüs vakası ile karşı karşıyadır, Perşembe günü ülkede rastlanan vaka sayısı (hasta değil) 14,151’dir (23 Ekim 2020 günü rakamlarına göre ülke nüfusu ise 10.715.187’dir) ve ülkenin sağlık sistemi salgın ile mücadelede tıkanmış durumda ve büyük sıkıntılar çekmektedir. Ülkede bugüne kadar görülen toplam vaka sayısı 223.065’tir. Nüfusa oranlandığında bu rakam Avrupa Birliği üye ülkeleri arasındaki en büyük rakamdır. Ülkede COVID-19 hastalığı nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı ise toplam 1.845’dir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Kovid19’un hatırlattığı tarihteki büyük salgınlar ve sonuçları…
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Vatikan’da Tarihi Zirve

İnanç Sömürüsüne Son! Vatikan’da Tarihi Zirve Önümüzdeki Şubat ayında Vatikan’da...

Tozlu Ortamlarda Pilot Görüşü Nasıl Artırılır?

  Tozlu Ortamlarda Pilot Görüşü Nasıl Artırılır?   Ercan Caner,...

Erdoğan’ın Türkiye’deki Geleceği Hiç Parlak Görünmüyor

Sırada Kim Var? Erdoğan’ın Türkiye’deki Geleceği Hiç Parlak Görünmüyor Yine...

Türk Yargısı Bağımsızdır!

Metin Topuz Olayı Türk Yargısı Bağımsızdır! Devletin hukuku yerine hukuk...

KÜRESEL HEGEMONYA

KÜRESEL HEGEMONYA Yazar: Fatih Bengi, Sun Savunma Net, 21 Ocak...

Kapat