Açık

Blinken Ne Demek İstedi?

GÜNCEL HABER - 17 Eylül 2021 09:25 A A

Blinken Ne Demek İstedi?

 

Bakan Blinken’in terörle mücadelenin dost ve müttefik ülkelerle birlikte sürdürüleceğini ifade ederken kullandığı ‘‘Türkiye dâhil’’ sözleri dikkat çekti.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 17 Eylül 2021

 

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken 16 Eylül 2021 tarihinde bir basın açıklaması paylaşmıştır. Bakan Blinken açıklamasında ABD’nin, finans kaynaklarının kesilmesi dâhil El Kaide ve diğer terörist gruplarla savaşma yönündeki taahhütlerine bağlı kalacağının altını çizmiştir. ABD’nin Türkiye’de faaliyetlerde bulunan ve terör örgütüne mali ve lojistik sağlayan beş El Kaide destekçisine yaptırım uygulama kararı aldığını belirten Blinken, ABD’nin terörle mücadelede dost ve müttefik ülkelerle birlikte çalışmaya devam edeceğini ifade etmiştir.

Açıklamasının terör örgütleriyle mücadeleyle ilgili bölümünde dost ve müttefik ülkelerle birlikte hareket edileceğini vurgulayan Blinken; ‘‘Türkiye dâhil’’ ifadesini kullanmış ve El Kaide terör örgütünün mali destek ağlarının belirlenmesi, açığa çıkarılması ve kesilmesi alanlarında birlikte hareket edileceğini ifade etmiştir.

Birleşik Devletler’in 11 Eylül 2001 kurbanları ile El Kaide terör örgütünün dünyanın her yerinde gerçekleştirdiği terör saldırılarını asla unutmayacağını ve Birleşik Devletler, vatandaşları ve çıkarlarına zarar vermek isteyenleri hedef almayı sürdüreceğiini söyleyen Bakan Blinken; uluslararası finans sisteminin teröre destek maksadıyla kullanılmasının önüne geçmek için her şeyi yapacaklarının altını çizmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SON YAZILARI
Önceki Makale  Hollanda Parlamentosundan Soykırım Kararı
GÜNCEL HABER - 09:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: