Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Suudi Prensten İnanılmaz Açıklama Filistinliler ya Çenelerini Kapatmalı ya da Barış Yapmalı

Suudi Prensten İnanılmaz Açıklama Filistinliler ya Çenelerini Kapatmalı ya da Barış Yapmalı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman Oğlu Muhammed’in
söylediklerini duyan Yahudiler kulaklarına inanamadılar.

 

Yazar: Aiden Pink, The Forward, 1 Mayıs 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 2 Mayıs 2018

Suudi Arabistan Prensi Mohammed Bin Salman (Salman Oğlu Muhammed)

 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Salman’ın, Amerikan Yahudi organizasyonları ile geçtiğimiz ay içinde New York’ta yapılan bir toplantıda, barış tekliflerini reddettiği gerekçesiyle Filistin Otoritesi Başkanı Mahmoud Abbas’ı yerden yere vurarak, Filistin liderliğini sert sözlerle eleştirdiği bildirilmiştir.

Veliaht Prens, Yahudi organizasyonlarına yaptığı açıklamada, Filistin liderliğinin son birkaç on yıldır bütün barış önerilerini reddederek fırsatları birbiri arkasına kaçırdığını dile getirmiştir. İsrail Channel 10 muhabirinin Axios’a Pazar günü yaptığı açıklamaya göre Mohammed Bin Salman; ‘‘Filistinlilerin önerileri kabul ederek görüşme masasına oturmayı kabul etme ya da çenelerini kapatarak sızlanmayı kesme zamanı geldi’’ ifadelerini kullanmıştır.

Toplantıda hazır bulunanlardan birinin ifadesine göre; Suudi Veliaht Prensi Salman Oğlu Muhammed’in sözlerini duyan katılımcılar kulaklarına inanamamışlardır. MBS olarak tanınan Salman Oğlu Muhammed bunun yanı sıra, Filistin meselesinin Suudi hükümetinin önceliği olmadığını ve halledilmesi gereken İran gibi çok daha önemli ve acil meselelerin olduğunu da dile getirmiştir.

Fakat Salman Oğlu Muhammed’in, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin Yahudi devletiyle olan ilişkilerini normalleştirmeden önce, İsrail ve Filistinlilerin barış görüşmelerinde ilerleme kaydetmek zorunda olduklarını da dile getirmiştir.

Jerusalem Post gazetesinin bildirdiğine göre; 27 Mart 2018 tarihinde New York kentinde yapılan toplantıya; AIPAC (American Israel Public Affairs Committee- Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi), Amerikan Yahudi Komitesi, Anti-Defamation League (İftira ve İnkârla Mücadele Birliği), Kuzey Amerika Yahudi Federasyonları, B’nai B’rith Teşkilatı (Ahit’in Çocukları) ve Büyük Amerikan Musevi Örgütleri Başkanları Konferansı üyeleri katılmıştır.

Suudi Arabistan ile İsrail, her iki hükümet de bölgede İran ve müttefiklerinden kaynaklanan tehditler nedeniyle kaygılı olduklarından, son birkaç yılda birbirlerine çok yakınlaşmıştır.

Amerika’ya yaptığı gezi esnasında Salman Oğlu Muhammed, ‘’60 Minutes’’ televizyon programına yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti Dini Lideri Ayotollah Ali Khamenei’yi Hitler’e benzetmiştir. Suudi Veliaht Prens Salman Oğlu Muhammed ‘‘The Atlantic’’ dergisine yaptığı açıklamada da İsraillilerin ‘‘kendi topraklarına sahip olma hakkına sahip olduklarını’’ ifade etmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman Oğlu Muhammed, TIME Dergisine verdiği demeçte de Suudi Arabistan dışişlerini yönetme şeklini savunmuş, Başkan Trump’ı Suriye’de Amerikan birliklerini muhafaza etmeye devam etmesi yönünde uyarmış ve İsrail’i destekleyerek Filistin devletiyle birlikte yaşama ve varlığını sürdürme hakkı olduğunu dile getirmiştir.

https://www.haaretz.com/middle-east-news/palestinians-should-shut-up-or-make-peace-said-saudi-crown-prince

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Hariri Neden Geri Döndü?

Hariri Neden Geri Döndü? Kökleşmiş bir laik politik sistem, iç...

Rusya ve İsrail Olası Bir Türk-Yunan Savaşına Dâhil Olabilir mi?

Kimseye İhtiyaç Yok! Rusya ve İsrail Olası Bir Türk-Yunan Savaşına...

Küreselleşme ve Ulus Devlet

KÜRESELLEŞME VE ULUS DEVLET Yazan: Ercan Caner, Sun Savunma Haber                                                                     ...

Mısır Havayolları 804 Sefer Sayılı Uçak

Mısır Havayolları 804 Sefer Sayılı Uçak Mısır Ulusal Hava Seyrüsefer...

Malezya Uçağı Rus Birliklerine Ait Füze Tarafından Düşürüldü

Malezya Uçağı Rus Birliklerine Ait Füze Tarafından Düşürüldü Ercan Caner, ...

Kapat