Açık

Doğal mı yoksa laboratuvarda mı üretildi?

ANALİZ - 16 Eylül 2021 22:28 A A

 

SARS-CoV-2 Bilmecesi

 

Doğal mı Yoksa
Laboratuvarda mı Üretildi?

 

 

EcoHealth Alliance’ın son 15 yıldır pozisyonu; bütün korona virüslerin güvenlik ve sağlığımız için açık ve acil bir tehdit oluşturduğu yönündedir. Bu tehdit, günümüzde her zamankinden çok daha net bir şekilde görülmektedir. Ulusal Sağlık Enstitülerinin sonlandırdığı araştırma, korona virüslerin ortaya çıkış risklerini analiz etmeyi ve insanlığı COVID-19 ve diğer korona virüs tehditlerinden koruyacak aşı ve ilaçların tasarlanması ve üretilmesini hedefleyen bir araştırmadır.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Eylül 2021

 

 

 

Bilim insanlarının çoğunluğu, SARS-CoV-2 virüsünün muhtemelen doğal kaynaklı olduğunu ve bir hayvandan insanlara bulaştığını söylemektedir. Bununla birlikte, virüsün bir laboratuvardan sızmış olabileceği olasılığı da hiçbir zaman göz ardı edilmemiştir ve bir takım bilim insanları da virüsün, ilk COVID-19 vakalarının görüldüğü Wuhan kentindeki viroloji enstitüsünden yayıldığı yönünde derin bir araştırma yapılması gerektiğini savunmaktadır.

 

SARS-CoV-2 virüsünün Çin’den kaynaklandığına yönelik daha derin araştırmalar yapılmasını Avustralya, Avrupa Birliği ve Japonya da desteklemektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO-World Health Organization) bu araştırmanın geleceği konusunda suskunluğunu muhafaza ederken, Çin Halk Cumhuriyeti yetkilileri ısrarla diğer ülkelerin de araştırma kapsamına dâhil edilmesi gerektiğini ileri sürmektedir.

 

SARS-CoV-2 virüsünün kaynağını araştıran bilim insanlarının ellerinde, laboratuvar  sızıntısı varsayımını dışlayarak virüsün tamamen doğal bir kökene sahip olduğunu kanıtlayacak bilgiler ise bulunmamaktadır.

 

Birçok bulaşıcı hastalık uzmanı, en olası senaryonun; virüsün doğal ortamda evrimleşerek, bir yarasadan ya doğrudan ya da başka bir hayvan aracılığı ile insanlara bulaşması olduğu konusunda aynı düşünceleri paylaşmaktadır.

 

Bu düşünceyi savunanlara göre; HIV (Human Immunodeficiency Virus-İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü), grip salgınları, Ebola salgınları, 2002 yılında ortaya çıkan SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome-Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu) salgınları ve 2012 yılında başlayan MERS (Middle East Respiratory Syndrome) salgınlarında görüldüğü gibi salgınlara neden olan virüsler doğadan insanlara bulaşmıştır.

Önceki Makale  İç Kutuplaşma, Milliyetçilik ve Otoriter İktidar

 

Bu yazıda; SARS-CoV-2 virüsünün kaynağı konusunda yapılan tartışmaları ve ABD kurumları ile Çin laboratuvarları arasındaki ilginç bağlantıların ayrıntılarını okuyabilir ve virüsün kaynağı konusunda kendi hür iradenizle karar verebilirsiniz.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ANALİZ - 22:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: