Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Birleşik Devletler ve Polonya Patriot Anlaşmasını İmzaladı

Birleşik Devletler ve Polonya Patriot Anlaşmasını İmzaladı

 

Heather Nauert, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 28 Mart 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 7 Nisan 2018

Anlaşmanın imzalamasıyla ilgili Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığının resmî açıklaması aşağıda sunulmuştur.

‘‘Birleşik Devletler Polonya’nın Patriot füze savunma sistemi tedarikine yönelik Warsaw ile bugün imzalanan 4,6 milyar ABD doları değerindeki anlaşmayı memnuniyetle karşılamıştır. Bu anlaşma Polonya hava ve füze savunma sistemi açısından yeni ve son teknoloji ürünü bir komuta ve kontrol sistemi anlamına gelmektedir. Anlaşmanın imzalanması; Birleşik Devletler, Polonya ve NATO’nun, ittifakın doğu kanadı boyunca güvenlik ve kabiliyetlerini artıracaktır. Bu anlaşma, savunma bütçesinin %20’den fazlasını ayırdığı, yürürlükteki savunma modernizasyon programı aracılığı ile NATO’nun ortak savunma yükünü paylaşmaya yönelik Polonya’nın yatırımlarını yansıtmaktadır ve Başkan Trump ile Duda’nın 2017 Temmuz ayında Warsaw’da bir araya geldikleri toplantıda yaptıkları taahhütlerin bir sonucudur. Anlaşma Birleşik Devletler ve Polonya’da yeni iş imkanları da yaratacaktır.

Polonya ile bu tedarikin ikinci safhasının sonlandırılmasını da dört gözle bekliyoruz.

Çevirenin Notları: Warsaw, ABD’li üretici Raytheon firmasından 6-8 Patriot bataryası satın almak istemektedir. Raytheon firması tarafından geliştirilen Patriot, balistik ve seyir füzeleri ile uçak ve insansız hava araçlarını vurabilen gelişmiş bir hava ve füze savunma sistemidir.

Birleşik Devletler ve NATO, 2009 yılında yaptıkları bir anlaşmada Polonya’yı da Avrupa balistik füze savunma sistemine dahil etme kararını almışlardır. Rusya, bölgesel stratejik dengenin bozulacağına dikkat çekerek, balistik füze sisteminin sınırlarına yakınlığı nedeniyle endişelerini dile getirmiştir.

 

Birçok uzman, Polonya tarafından tedarik edilen Patriot hava savunma sisteminin modern muharebe sahasının gereklerini tam olarak karşılayamadığına inanmaktadır. Peki, Polonya’nın bu hava ve füze savunma sistemlerini tedarik etmesinin nedeni ne olabilir? Donald Trump, her bir NATO üyesinin üyeliğinin gereklerini yaparak para ödemesini talep etmiştir. Patriot sistemleri modernize edilerek geliştirilecek ise ve üretici firma Raytheon’un buna ayıracak kaynağı yok ise Polonya’dan hesabı ödenmesi istenmiş olabilir.

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, anlaşmanın imzalanması sonrasında yaptığı açıklamada ‘‘Bu olağanüstü ve tarihi bir olaydır. Bu tedarik ile ülke füzelere karşı savunma operasyonlarını NATO müttefikleri Almanya, Hollanda, İspanya ve Yunanistan ile koordine etmesine imkân sağlayacaktır. Bu Polonya’nın tamamen yeni bir dünyaya, en gelişmiş teknolojiye, modern silah sistemlerine ve savunma araçlarına attığı büyük bir adımdır’’ ifadelerini kullanmıştır.


Patriot füze bataryalarının 2022 yılında Polonya’ya teslim edileceği öngörülmektedir. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak da tedarikle ilgili yaptığı açıklamada; Bugün kendisini sayısız ülkede ispatlamış modern bir silah sistemi alımı için bir sözleşme imzalıyoruz. Bu anlaşma bizi, güvenliği garanti eden etkin silah sistemlerine sahip seçkin ülkeler arasına sokmaktadır’’ ifadelerini kullanmıştır.

Anlaşma kapsamında; Polonya’nın projenin ikinci safhasında daha fazla füze bataryası ve 360 derece kapsama alanına sahip yeni bir radar ve önleme füzeleri alma seçeneği de bulunmaktadır.

Raytheon Firması Entegre Savunma Sistemleri Başkanı Wes Kremer de Reuters’e yaptığı açıklamada; Polonya’nın en kıssa zamanda projenin ikinci safhasını imzalamasını beklediklerini ve Polonyalıların bunu yıl sonuna kadar tamamlamak istediklerine yönelik niyetlerini ifade ettiklerini anlatmıştır.

Türkiye ve Patriot mu dediniz? En kısa zamanda Dudavari ve Blaszczakvari açıklamalar duyarsak hiç şaşırmayalım derim.

 

Önceki Makale  Patlamamış Mühimmat Nedir?

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Trump’ın Büyük Başarısı

Trump’ın Büyük Başarısı   Ercan Caner, Sun Savunma Net, 09...

Askeri Okullarda Cinsel Taciz Olayları Giderek Artıyor

Askeri Okullarda Cinsel Taciz Olayları Giderek Artıyor   Yazar:  Lolita...

CAATSA Yaptırımları

Ya Sen Kiminle Dans Ettiğinin Farkında Değilsin Ya! CAATSA Yaptırımları...

Kürtleri Eğitmeye Yeniden Başlayan Almanya Milan Füzesiyle İlgili Soruları Yanıtsız Bıraktı

Kürtleri Eğitmeye Yeniden Başlayan Almanya Milan Füzesiyle İlgili Soruları Yanıtsız...

Geçmişten Günümüze Suikast Yöntemleri

Geçmişten Günümüze Suikast Yöntemleri   Ercan Caner, Sun Savunma Net,...

Kapat