Açık

S-400 Füzelerini Alırsan F-35 Savaş Uçakların Tehlikede!

SAVUNMA - 1 Temmuz 2018 00:38 A A

Seçim Zaferin İçin Tebrikler (!)

S-400 Füzelerini Alırsan F-35 Savaş Uçakların Tehlikede!

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Haziran 2018

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava aracı ve füze savunma sistemi tedarik planından vazgeçmemesi durumunda F-35 savaş uçaklarını alımının tehlikeye gireceği yönünde uyarıldığı açıklamasını yapmıştır.

ABD Dışişleri Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Wess Mitchel, 26 Haziran 2018 günü yaptığı açıklamada; NATO müttefiki olan Türkiye’nin, S-400 füze savunma sistemlerini tedarik etmesi durumunda Birleşik Devletler tarafından Rusya savunma sektörüne uygulanan yaptırımları deleceğini ifade etmiştir.

Wess Mitchel, Senato Dış İlişkiler alt komitesindeki bir oturum esnasındaki sözlerini; ‘‘Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemlerini tedarik etmesi, F-35 modeli savaş uçakları dâhil, kaçınılmaz bir şekilde ABD ile askeri-endüstriyel ilişkilerini etkileyecektir’’ şeklinde sürdürmüştür.

Türk Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise geçen hafta yaptığı bir açıklamada, Türkiye’nin NATO’ya olan bütün yükümlülüklerini yerine getirdiğini ifade ederek, Birleşik Devletlerin S-400 füze savunma sistem alımından vazgeçilmesi yönündeki talebini şantaj olarak nitelendirmiş ve F-35 savaş jetlerini zamanında ABD’den almayı beklediklerini dile getirmiştir.

Ankara’nın İslami Devlet terör örgütüne karşı sürdürülen mücadelede Pentagon’a verdiği desteğe dikkat çeken Wess Mitchell, hafta sonu yapılan seçimlerde cumhurbaşkanlığını yeniden Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı Türkiye’yi övmüş ve önemli bir müttefik ve ortak olarak nitelendirmiştir.

Ayrıca, Erdoğan’ın Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre; ABD Başkanı Donald Trump da Erdoğan’ı 26 Haziran günü telefonla arayarak seçim zaferi için kutlamış ve iki lider karşılıklı savunma ve güvenlik ilişkilerini geliştirme konusunda mutabık kalmıştır.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Çin Uydular Aracılığıyla İHA Saldırıları Düzenliyor
SON YAZILARI
SAVUNMA - 00:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: