25° Açık

Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Danışmanı: Katar ve Türkiye Radikal İdeolojinin Yeni Sponsorlarıdır

ORTA DOĞU - 14 Aralık 2017 20:26 A A

Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Danışmanı: Katar ve Türkiye Radikal İdeolojinin Yeni Sponsorlarıdır.

Yazar: Joyce Karam, The National, 13 Aralık 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Aralık 2017

ABD Başkanı Donald Trump ile birlikte görülen General Herbert Raymond McMaster, Katar ve Türkiye’yi aşırı ideolojilere mali destek sağlamakla suçladı. Susan Walsh / AP Photo

The National tarafından bildirildiğine göre; Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Danışmanı General Herbert Raymond McMaster, batının çıkarlarını tehdit eden aşırı İslamcı ideolojiye kaynak sağlama ve sponsorluk yapmakta üstlendikleri ‘‘yeni rol’’ nedeniyle Katar ve Türkiye’yi suçlamıştır.

Yaptığı açıklamada General McMaster, ‘‘Radikal İslamcı ideolojinin yapılan bağışlar, medreseler ve diğer sosyal organizasyonlar vasıtası ile nasıl geliştiğine yeterli dikkati göstermedik’’ ifadelerini kullanmıştır. Suudi Arabistan’ın bu organizasyonlardan bazılarına olan desteğinden bahsederken, Katar ve Türkiye’yi günümüzdeki ana sponsorlar olarak öne çıkarmıştır. General McMaster, net bir şekilde radikal İslamcı ideolojilere desteğin Katar ve Türkiye tarafından sağlandığını belirtmiştir.

General McMaster, Türkiye’nin Batı ile giderek büyüyen problemlerinin, büyük oranda Recep Tayyip Erdoğan’ın da üyesi olduğu Türkiye’nin Adalet ve Kalkınma Partisinin yükselişinin sonucu olduğunu iddia etmiştir.


Haberde bildirildiğine göre; General McMaster, Trump yönetiminin aşırılık yanlısı ideolojilere ve bunlara finans sağlanmasına karşı koymaya kararlı olduğunu sözlerine eklemiş ve Birleşik Devletler başkanının, Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında kurulan merkezden bahsetmiştir. General McMaster, İslamcı radikal ideolojinin, politik İslam ile birleşmesinin büyük bir problem olduğunu sözlerine eklemiştir.

Habere göre; bütün Müslüman Kardeşler kollarının birbirlerinin aynısı olmadıklarını vurgulayan General McMaster, bireysel özgürlüğe saygı duyan muhalif grupların oluşturulması ve 2013 yılında bir darbeyle devrilen Mısır devlet başkanını kastederek, başka bir Morsi modelinden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunmuştur. General McMaster, Müslüman Kardeşlerin sokak ayaklanmaları ve Hosni Mubarak’ın 2011 yılında devrilmesi sonrasında, gizlice faaliyetlerini sürdürdüğünü ve muhalefeti kendi tekeline aldığını sözlerine eklemiştir.

General McMaster’in Müslüman kardeşler ile ilgili tanımladığı diğer model ise Türkiye’nin AKP’sidir. General McMaster’e göre; AKP, sivil toplum aracılığı ile faaliyetlerini yürüterek tek parti iktidarını sağlamlaştırmıştır ve bu da ne yazık ki Türkiye’nin Batıdan uzaklaşmasına katkı sağlayan bir problem olmuştur.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yazarın düşüncelerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilmesi Sun Savunma Net ve çevirenin yazıda ifade edilen görüşleri paylaştığı anlamına gelmemektedir.

Yazının orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

US national security adviser: Qatar and Turkey are new sponsors of radical ideology

General HR McMaster attributed the rise of the Justice and Development party in Ankara to Turkey’s growing problems with the West

;

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Türkiye, Nükleer Uygulamalarda Kullanılabilen İsrail Yapımı Cihazları İran’a Sattı
SON YAZILARI
ORTA DOĞU - 20:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE 2017’de Bakan Veysel...

ZARRAB DAVASI YAKLAŞIRKEN

ZARRAB DAVASI YAKLAŞIRKEN 30 Ekim 2017 New York Güney Bölge...

Irak’ta Yaşananları Anlamak

Irak Savaşı ‘nda 1 milyondan fazla insan öldü. 1,3 milyon...

Caesar Suriye Sivil Halkı Koruma Yasası

Caesar Suriye Sivil Halkı Koruma Yasası Ercan Caner, Sun Savunma...

Sun Savunma Havacılık Teknoloji Analiz

Sorumlu Zekalar Ortak Hareket Ederler… Sun Savunma Net web sitesi...

Kapat