Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Danışmanı: Katar ve Türkiye Radikal İdeolojinin Yeni Sponsorlarıdır

Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Danışmanı: Katar ve Türkiye Radikal İdeolojinin Yeni Sponsorlarıdır.

Yazar: Joyce Karam, The National, 13 Aralık 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Aralık 2017

ABD Başkanı Donald Trump ile birlikte görülen General Herbert Raymond McMaster, Katar ve Türkiye’yi aşırı ideolojilere mali destek sağlamakla suçladı. Susan Walsh / AP Photo

The National tarafından bildirildiğine göre; Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Danışmanı General Herbert Raymond McMaster, batının çıkarlarını tehdit eden aşırı İslamcı ideolojiye kaynak sağlama ve sponsorluk yapmakta üstlendikleri ‘‘yeni rol’’ nedeniyle Katar ve Türkiye’yi suçlamıştır.

Yaptığı açıklamada General McMaster, ‘‘Radikal İslamcı ideolojinin yapılan bağışlar, medreseler ve diğer sosyal organizasyonlar vasıtası ile nasıl geliştiğine yeterli dikkati göstermedik’’ ifadelerini kullanmıştır. Suudi Arabistan’ın bu organizasyonlardan bazılarına olan desteğinden bahsederken, Katar ve Türkiye’yi günümüzdeki ana sponsorlar olarak öne çıkarmıştır. General McMaster, net bir şekilde radikal İslamcı ideolojilere desteğin Katar ve Türkiye tarafından sağlandığını belirtmiştir.

General McMaster, Türkiye’nin Batı ile giderek büyüyen problemlerinin, büyük oranda Recep Tayyip Erdoğan’ın da üyesi olduğu Türkiye’nin Adalet ve Kalkınma Partisinin yükselişinin sonucu olduğunu iddia etmiştir.


Haberde bildirildiğine göre; General McMaster, Trump yönetiminin aşırılık yanlısı ideolojilere ve bunlara finans sağlanmasına karşı koymaya kararlı olduğunu sözlerine eklemiş ve Birleşik Devletler başkanının, Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında kurulan merkezden bahsetmiştir. General McMaster, İslamcı radikal ideolojinin, politik İslam ile birleşmesinin büyük bir problem olduğunu sözlerine eklemiştir.

Habere göre; bütün Müslüman Kardeşler kollarının birbirlerinin aynısı olmadıklarını vurgulayan General McMaster, bireysel özgürlüğe saygı duyan muhalif grupların oluşturulması ve 2013 yılında bir darbeyle devrilen Mısır devlet başkanını kastederek, başka bir Morsi modelinden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunmuştur. General McMaster, Müslüman Kardeşlerin sokak ayaklanmaları ve Hosni Mubarak’ın 2011 yılında devrilmesi sonrasında, gizlice faaliyetlerini sürdürdüğünü ve muhalefeti kendi tekeline aldığını sözlerine eklemiştir.

General McMaster’in Müslüman kardeşler ile ilgili tanımladığı diğer model ise Türkiye’nin AKP’sidir. General McMaster’e göre; AKP, sivil toplum aracılığı ile faaliyetlerini yürüterek tek parti iktidarını sağlamlaştırmıştır ve bu da ne yazık ki Türkiye’nin Batıdan uzaklaşmasına katkı sağlayan bir problem olmuştur.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yazarın düşüncelerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilmesi Sun Savunma Net ve çevirenin yazıda ifade edilen görüşleri paylaştığı anlamına gelmemektedir.

Yazının orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

US national security adviser: Qatar and Turkey are new sponsors of radical ideology

General HR McMaster attributed the rise of the Justice and Development party in Ankara to Turkey’s growing problems with the West

;

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Brifingi Türkiye
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Atefeh Rajabi Sahaaleh’in Anısına

Son Çocuk Katili Ülke-İran Atefeh Rajabi Sahaaleh’in Anısına   Davasının...

Atatürk’e hakaret eden jandarma astsubay

Atatürk'e hakaret eden jandarma as(t)subay ŞAŞIRDIK MI? Editörden açık kaynak...

Basın Özgürlüğü

2018’DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KARA TABLO     Hayatın her alanında,...

28 ŞUBAT DAVASINDA TRİGONOMETRİ, LOGARİTMA, BİNOM AÇILIMI

  28 ŞUBAT DAVASINDA TRİGONOMETRİ, LOGARİTMA, BİNOM AÇILIMI   Yazan:...

ABD Başkanlık Seçimine Katılım Oranı % 50’ye Kadar Düştü – Halk Neden Oy Kullanmıyor?

ABD Başkanlık Seçimine Katılım Oranı % 50’ye Kadar Düştü –...

Kapat