10° Az bulutlu

Devrim Muhafızları İran Batısında IŞİD Terör Örgütü ile Çarpışıyor

GÜNCEL POLİTİKA - 27 Ocak 2018 22:22 A A

Devrim Muhafızları İran Batısında IŞİD Terör Örgütü ile Çarpışıyor

ASHARQ AL-AWSAT, 27 Ocak 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Ocak 2018

İran sınır muhafızları gözetleme esnasında. Foto: Getty Images

İran Devrim Muhafızlarının resmi haber ajansı Sepah News’ın bildirdiğine göre; Cumartesi günü İran Devrim Muhafızları ile IŞİD terör örgütü üyeleri arasında, İran batısında çarpışmalar yaşanmıştır.

Yapılan açıklamada; IŞİD terör örgütü üyesi 21 kişinin tutuklandığı bildirilmiş, çatışmada yaralanan ve öldürülen terörist sayısı hakkında herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Sepah News ajansının bildirdiğine göre; İran’ın batısı sınırını geçtikleri andan itibaren teröristlerin bütün hareketleri İran Devrim Muhafızları tarafından gözlem unsurları ile adım adım takip edilmiş ve Cumartesi sabahı IŞİD teröristlerine baskın tarzında bir saldırı düzenlenmiştir.

Bölgedeki silahlı Kürt grupları henüz çatışma hakkında bir yorum yapmamıştır. Çoğunlukla Kürtlerin yaşadığı, İran’ın Irak ve Türkiye ile olan sınır bölgeleri, zaman zaman İran birlikleri ile IŞİD bağlantılı teröristler ile ayrılıkçı Kürtler arasında yaşanan çatışmalara sahne olmaktadır.


2017 yılı Haziran ayında IŞİD terör örgütü, Tahran’daki İran parlamentosu ve İslam Cumhuriyetinin kurucusu Ruhollah Khomeini’nin mozolesine saldırmış, saldırıda 18 kişi hayatını kaybederken düzinelerce insan da yaralanmıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

ABD ve İsrail tarafından devşirilen kanlı IŞİD terör örgütünün misyonu henüz bitmemiştir. Bu acımasız örgüt Mısır, İran ve Orta Asya cumhuriyetlerinin yanı sıra dünyanın her yerinde kanlı eylemlerine devam edecektir.

Yetkilileri bu vahşi terör örgütünün Türkiye topraklarında yapabileceği kanlı ve kahpece eylemler hakkında uyarıyorum. Özellikle, Afrin Zeytin dalı Operasyonunun sürdüğü bu anlarda, bu acımasız terör örgütüne onu devşirenler, Türkiye’de de eylem yapmaları yönünde emir vermiş olabilirler.
 

Revolutionary Guards Clash with ISIS in Western Iran

Clashes erupted on Saturday between the Iranian Revolutionary Guards and members of the ISIS terrorist group in western Iran, reported Sepah News, the official news site of the Guards. It added the 21 members of ISIS were arrested. There was no menti

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 22:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: