Açık

Birleşik Devletler Ulusal Güvenliği için İzlenecek Yol- SURİYE

ANALİZ - 8 Şubat 2021 12:32 A A

SURİYE

Birleşik Devletler Ulusal Güvenliği için İzlenecek Yol

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal çıkarları, Başkan Donald Trump’ın Erdoğan gibi otokratlar ile kişisel ilişkileri nedeniyle son dört yılda defalarca zarar görmüştür.

 

Yazar: David Adesnik, FOUNDATION FOR DEFENSE OF DEMOCRACIES – Demokrasileri Koruma Vakfı

Editörler: John Hannah ve David Adesnik

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net,   08 Şubat 2021

 

Demokrasileri Koruma Vakfı uzmanları tarafından hazırlanan ‘‘Birleşik Devletler Ulusal Güvenliği için İzlenecek Yol’’ başlıklı raporda yer alan 25 alt bölümde, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliği açısından en önemli meselelerin büyük çoğunluğunu konu bazında ele alarak, Trump’ın görev süresinin sistematik bir analizi sunulmaktadır.

 

Raporu kaleme alan uzmanlar; Trump’ın çabalarının yetersiz kaldığını ve hatta başarısız olduğunu değerlendirdikleri alanlarda sözlerini kesinlikle esirgememekte, fakat onun önemli Amerikan çıkarlarının geliştirilmesine gerçekten hizmet eden ve Biden yönetimi tarafından sürdürülme veya üzerine inşa edilmeye değer birçok örnekleri de ortaya koymaktadırlar.

 

Raporda yer alan bütün bölümler üç aynı başlık altında incelenmiştir: 1) Trump yönetiminin belirli bir alandaki politikasının gerçeklere dayalı analizi, 2) bu politikanın başarıları ve eksikliklerinin değerlendirilmesi ve 3) yeni yönetim ve Kongre için tavsiyeler. Her bölüm kendi içinde ayrı konular içermektedir ve okuyucular kendi ilgi alanlarına göre istedikleri bölümü okuyabilirler, ancak rapor bir bütün olarak ele alındığında, Trump’ın dış politikasının kapsamlı bir portresini çizmekte ve Biden yönetimi için geniş bir faydalı siyasi fikir seçenekleri sunmaktadır.

 

Çalışmanın ilk olarak TÜRKİYE bölümü çevrilerek okuyucuların istifadesine sunulmuştur. ‘‘SURİYE’’ başlıklı alt bölümün devamını PDF formatında okuyabilirsiniz.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu - 2016
SON YAZILARI
ANALİZ - 12:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: