Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Biden Neler Diyor?

 

Biden Neler Diyor?

 

Amerika geri döndü. Diplomasi geri döndü. Yapmak istediğim her şeyin merkezinde siz varsınız. Bunun kalbi sizsiniz. İttifaklarımızı yeniden inşa edeceğiz. ABD Başkanı Joe Biden.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 08 Şubat 2021  

 

    

WASHINGTON — Başkan Joe Biden yaptığı açıklamada ABD’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e boyun eğdiği günlerin artık geride kaldığını dile getirerek, Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’nin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştur.

Dışişlerine başkan olarak yaptığı ilk ziyarette bazı açıklamalarda bulunan Biden, Navalny’nin hapse atılmasının ardından Rusya genelinde patlak veren protestolar ve binlerce protestocunun tutuklanması nedeniyle Putin’i şiddetle kınamıştır.

Yeni Amerikan başkanı bir hedefi de Rusya devlet başkanı ile doğrudan çatışmadan kaçınan ve onun kötü niyetli davranışlarını önemsiz gibi göstermeye çalışan Cumhuriyetçi Donald Trump’ın başkanlığının ardından Putin konusunda dramatik bir dönüş yaptığını bütün dünyaya duyurmaktır.

Yolsuzlukla mücadele eden ve Putin’in en kararlı siyasi düşmanı olan Navalny, Kremlin’i suçladığı sinir gazı zehirlenmesi sonrası beş ay tedavi gördüğü Almanya’dan ülkesine döndüğü 17 Ocak 2021 tarihinde tutuklanmıştır.

Almanya’da gördüğü tedavi sonrası ülkesine dönen Navalny tutuklanmış ve şartlı tahliye koşullarına uymadığı gerekçesiyle 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Mahkeme ev hapsinde geçirdiği süreyi göz önüne alarak iki yıl sekiz ay cezaevinde kalmasına hükmetmiştir.

Beyaz Ev yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; geçen hafta Putin ile gergin bir görüşme yapan yeni başkan telefon konuşmasında; ‘‘Devlet Başkanı Putin’e, selefimden çok farklı bir şekilde, ABD’nin Rusya’nın seçimlerimize müdahale etmek, siber saldırılar düzenlemek ve kendi vatandaşlarını zehirlemek gibi saldırgan eylemler döneminin artık bittiğini açıkça ifade ettim. Rusya’ya bunların bedelini ödetmekten ve hayati çıkarlarımız ile halkımızı savunmakta asla tereddüt etmeyeceğiz.’’ ifadelerini kullanmıştır.

Biden’in Rusya hakkındaki yorumları; Trump’ın Almanya’daki Amerikan askerlerinin geri çekilme emrini iptal etmesi, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki saldırılarını desteklemeye son vermesi ve diplomaside bir köşe taşı anlamına gelen LBGTQ haklarının korunması dâhil Amerikan dış politikasında kapsamlı değişikliklerin olacağı yönündeki açıklamaları esnasında gelmiştir.

ABD Dışişleri Bakanlığına yaptığı ziyareti dış politikasının selefi Trump’tan nasıl farklı olacağını ana hatlarıyla anlatmak için kullanan Biden, Birleşik Devletlerin eski küresel gücünün sağladığı güvenlik ortamına geri dönüleceğini ifade etmiştir.

Beyaz Ev yetkilileri yaptıkları açıklamada; Trump’ın dört yıllık ‘‘Önce Amerika’’ yaklaşımından farklı olarak Biden’in bütün dünyaya, ABD’nin küresel lider rolünü bıraktığı yerden sürdürmeye kararlı olduğuna dair bir mesaj vermek istediğini ifade etmiştir.

Biden; bütün dünyadaki lezbiyen, eşcinsel, çift cinsiyetli, cinsiyet değiştiren ve kararsızların (LGBTQ) haklarının korunmasını ele alan bir başkanlık muhtırası yayınlayacağını açıklamış ve eşitliğe katkı sağlamak maksadıyla Amerika’nın bütün diplomatik araçlarını kullanacağına söz vermiştir.

Biden, başkan yardımcılığı görevi esnasında,  Manhattan kentinde bulunan tarihi eşcinsel Stonewall Inn barında kameralara poz verirken görülmektedir. Haziran 2019. Fotoğraf: Demetrius Freeman/The New York Times.

Biden ayrıca ABD’ye kabul edilecek mülteci sayısının da Trump yönetiminin bıraktığı seviyenin sekiz katı artırılacağını açıklamıştır. Trump, mülteci sayısını sadece 15,000’e indirmiştir. Başkan Obama döneminde ise ABD’ye kabul edilen mülteci sayısı 110,000’dir.

Biden’in, henüz görev süresinin başında Dışişleri Bakanlığına yaptığı ziyaret bilerek yapılmıştır ve onun dış politikaya verdiği önemi göstermektedir. Selefi Trump’ın ilk dışişleri bakanlığı ziyaretinin gerçekleşmesi için bir yıldan fazla bir zaman geçmesi gerekmiş ve Trump, sürekli olarak yönetimini baltalamaya çalıştığını iddia ettiği, çalışanlarını karaladığı ve işten çıkardığı ve bütçesini %35 oranında azaltmaya çalıştığı ilk bakanlık ziyaretini, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yemin törenine katılarak yapmıştır.

Joe Biden ise tam aksine, Trump yönetiminin dört yılında tükenen ve morali bozulan Amerikan diplomatik teşkilatını eski günlerine yeniden döndürmek maksadıyla uzun süredir birlikte çalıştığı sırdaşı Antony Blinken’i dışişleri bakanı olarak seçmiştir.

 ‘‘Söz veriyorum arkanızda olacağım. Ve sizlerden beklentim de Amerikan halkının arkasında olmanızdır’’ diyen Biden, diplomasinin başkanlık gündeminin en tepesine yerleştiğini duymak isteyen dışişleri çalışanları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.

ABD tarafında Suudi Arabistan’a satılan silahlar Yemen’de sivillerin öldürülmesinde kullanılmaktadır. 06 Ekim 2017. Kaynak: Getty Images.

Joe Biden, Orta Doğu konusunda son derece deneyimli bir diplomat olan Tim Lenderking’i Yemen özel temsilciliği görevine atamıştır. Biden’in hedefi; Suudi Arabistan liderliğinde süren savaşta büyük insanlık dramının yaşandığı Arap yarımadasının en fakir ülkesi Yemen sorununa diplomatik bir çözüm bulmaktır. Lenderking geçmişte Suudi Arabistan, Kuveyt ve Orta Doğu ile diğer ülkelerde görev yapan bir dışişleri mensubudur.

 

Önceki Makale  Rus Askeri ve Bakteriyolojik Savaş Uzmanları İtalya’da

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
TERRACOTTA SAVAŞCI VE ATLARI

TERRACOTTA SAVAŞCI VE ATLARI TARİHİN DERİNLİKLERİNDEN GELEN SAVAŞÇILAR    Yazı...

Çarşamba İğneleri

Çarşamba İğneleri Atatürk’e “firavun” diyen Nuri Pakdil’in adı AKP-MHP oyları...

Birleşik Devletler Ulusal Güvenliği için İzlenecek Yol – Türkiye

Türkiye Birleşik Devletler Ulusal Güvenliği için İzlenecek Yol Amerika Birleşik...

Soma Şehitlerine

Işid Terör Örgütünü Yenen Iraklı Genç Kız

Farida Khalaf, 19 yaşında ve Kuzey Irak’ta bir bölgede doğmuş....

Kapat