18° Parçalı bulutlu

Başlarınız kesilmediği için şanslısınız ?…

GÜNCEL HABER - 14 Eylül 2021 07:43 A A

Taliban Terörü

Başlarınız kesilmediği için şanslısınız ?…

 

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Eylül 2021

 

Kadına yönelik şiddeti protesto eden Afganlı kadınlar. Kaynak: Sabawoon/RFE/RL

The Japan Times haber sitesinde paylaşılan bir haberde; basın özgürlüğüne saygı göstereceğini söyleyen Taliban terör örgütünün, Kabil’de yapılan protesto gösterilerinde eylemcilerin yanı sıra gazetecileri de gözaltına aldığı bildirilmiştir. Birleşmiş Milletler’e göre Taliban militanları tarafından gözaltına alınan ve insanlık dışı muameleye tabi tutulan gazeteci sayısı 19’dur.

Haberde; Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler insan hakları ofisi sözcüsü Ravina Shamdasdani’nin açıklamasına da yer verilmiş ve aşırı kalabalık cezaevlerinde tutulan gazetecilerin bağlandıktan sonra kablolarla feci şekilde dövüldükleri ifade edilmiştir.

Taliban terör örgütü militanları tarafından tutuklanan muhabirlerden Taqi Daryabi, ellerinin arkadan kelepçelendiğini ve 5-6 teröristin bilincini kaybedene kadar kendisini tekmelediklerini ifade etmiştir.

Küstah ve vahşi Taliban teröristlerinden bir tanesi ise gözaltına alarak acımasızca dövdükleri gazetecilere; ‘‘Başlarınız kesilmediği için şanslısınız’’ ifadelerini kullanmıştır.

Bir zamanlar Afganistan genelindeki 248 televizyon, 438 radyo, 1.699 gazete ve 119 haber ajansının durumu Taliban terör örgütünün iktidarı ele geçirmesinin ardından büyük bir belirsizlik içine girmiş ve Taliban teröründen korkan birçok basın mensubu da ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

Afganistan’da izlenme rekorları kıran ve saatlerce gösterilen Türk ve Hindistan dizileriyle birçok televizyon ve müzik programı yayından kaldırılmıştır. Hâlâ yayın yapmayı sürdüren televizyonlarda görev yapan kadın sunucu sayısı ise Taliban terör örgütünün darbesinin ardından dörde kadar düşmüştür.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Batılı Güçlerin İhaneti
SON YAZILARI
GÜNCEL HABER - 07:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: