Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Kıbrıs Bankaları Kirli Para Aklama İşine Bulaşmış!


FinCEN Dosyaları

Kıbrıs Bankaları Kirli Para Aklama İşine Bulaşmış!

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 24 Eylül 2020


FinCEN Dosyaları olarak adlandırılan Finansal Suçlar Uygulama Ağı tarafından sızdırılan belgeler, dünyanın önde gelen birkaç bankasının 20 yıldan fazla bir süreyi kapsayan dönemde, 200,000’den fazla yaklaşık 2 trilyon ABD doları tutarında şüpheli finansal işlemin yapılmasına izin verdiklerini ortaya çıkarmıştır. Yapılan şüpheli işlemlerden 897 adedi de Kıbrıs bankaları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bilindiği gibi Finansal Suçlar Uygulama Ağının (FinCEN) amacı; finansal sistemi yasadışı kullanımlara karşı korumak, kara para aklama ve terör dâhil ilintili suçlarla mücadele etmek ve finansal yetkilerin stratejik kullanımı ile finansal istihbaratın toplanması, analiz edilmesi ve yayımlanması aracılığı ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğine katkı sağlamaktır.

FinCEN Dosyaları, New York merkezli BuzzFeed News küresel haber organizasyonu tarafından ele geçirilen ve Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşılan 400’den fazla gazetecinin çalışmaları sonucu yayınlanmıştır.

 

FinCEN Dosyaları olarak adlandırılan ve Buzzfeed News küresel haber organizasyonuna sızdırılan 2,121 adet Şüpheli Faaliyet Raporu, bu organizasyon tarafından incelenmeleri amacıyla 88 ülkeden 400’den fazla gazeteciyle paylaşılmıştır. Buzzfeed News küresel haber organizasyonu FinCEN Dosyalarını ‘‘DEVASA BİR GİZLİ HÜKÜMET BELGELERİ HAZİNESİ’’ olarak adlandırmaktadır.

 

 

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) 1999-2017 yılları arasında 12 milyondan fazla Şüpheli Faaliyet Raporu doldurulduğunu açıklamıştır. FinCEN Dosyaları olarak adlandırılan 2,121 adet Şüpheli Faaliyet Raporu bu rakamın sadece %0.02 gibi çok düşük bir miktarıdır. Buzzfeed News haberinde; trilyonlarca dolar tutarındaki şüpheli işlemlerin; teröristler,  siyasi yozlaşmanın esiri olmuş politikacılar ve uyuşturucu baronları için kirli paranın dolaşımını kolaylaştırarak büyük küresel bankaları ve hissedarlarını zengin etmeye hizmet ettiğini iddia etmektedir.

Şüpheli Faaliyet Raporlarından Kıbrıs’a gelen ve çıkan para transferlerini gösteren 897’si de Kıbrıs bankaları tarafından doldurulmuştur. FinCEN Dosyalarına göre Kıbrıs bankalarına gelen para transfer tutarı 1.021.397.580 ABD doları, çıkan tutar ise 398.518.966 ABD dolarıdır.

Kıbrıs topraklarında para transferlerinin çoğunun yapıldığı yer FBME Bankasıdır. Bu banka FinCEN tarafından 2014 yılında da çokuluslu suç örgütleri ve Hezbollah için para transferlerini kolaylaştırmakla suçlanmış ve bankanın lisansı iptal edilmiştir. Fakat FinCEN Dosyalarında ismi geçen başka Kıbrıs bankaları hâlâ faaliyetlerini sürdürmektedir.

Finansal Suçlar Uygulama Ağından (FinCEN) nasıl sızdığı bilinmeyen ve FinCEN web sitesinde paylaşılan aşağıdaki uyarıda da ifade edildiği gibi FinCEN Dosyaları olarak adlandırılan Şüpheli Faaliyet Raporlarının yayınlanması suçtur.

FinCEN web sitesinde yayınlanan 01 Eylül 2020 tarihli yukarıdaki notta da ifade edildiği gibi Şüpheli Faaliyet Raporlarının yetkisiz kişiler tarafından açıklanması ABD ULUSAL GÜVENLİĞİ açısından bir suçtur. FinCEN, dünyanın her yerinden bankalar, döviz büroları, menkul kıymetler borsacıları ve diğer finans kuruluşları tarafından doldurularak kendisine iletilen Şüpheli Faaliyet Raporlarını Federal Soruşturma Bürosu ve ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza dâhil emniyet teşkilatlarına bildirmektedir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  NEW YORK - 9/11 SONRASINDA EN ÖLÜMCÜL TERÖR SALDIRISI
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Havacılıkta Tuhaf İstihdam Yöntemleri

Sektörde Kölelik Düzeni! Havacılıkta Tuhaf İstihdam Yöntemleri Acımasız rekabetin pençesinde...

Rus Planı Türkiye’den Endonezya’ya Kadar Uzanıyor

Rus Planı Türkiye’den Endonezya’ya kadar uzanıyor Yazar: Nikolay Pakhomov                                                                                                   ...

Jet pilotlarımıza ne oldu?

Jet pilotlarımıza ne oldu? Yazan: Osman Başıbüyük, Sun Savunma Net,...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü   Güneş doğmasın, çiçekler açmasın,...

Helikopterlerde Sarsıntı Analizi & Giderilmesi

Helikopterlerde Sarsıntı Analizi & Giderilmesi  Yazar: Mark Robins Çeviren: Ercan...

Kapat