savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2064
EURO
34,9818
ALTIN
2.501,27
BIST
10.890,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
26°C
Ankara
26°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Hafif Yağmurlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
19°C

Avrupa Kiliselerinde Neler Oluyor?

Avrupa Kiliselerinde Neler Oluyor?

Avrupa Kiliselerinde Neler Oluyor?

 

Saldırganlar her gün kiliseleri kundaklıyor, tahrip ediyor ve kakalarını yapıyor. Dünyanın her yerinde Müslümanlar ve camilere yapılan saldırılarda da büyük bir artış gözlenmektedir.

 

Yazar: Raymond Ibrahim, Gatestone Institute, 14 Nisan 2019

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 20 Nisan 2019

 

Batı Avrupa’nın her yerinde sayısız kilise kundaklanmakta, tahrip edilmekte ve saldırganlar Hıristiyanlığın bu kutsal mekânlarına kakalarını yapmaktadırlar.

Fransa’da her gün ortalama saldırıya uğrayan kilise sayısı ikidir. Bir Alman haber sitesi olan PI-News’e göre; 2018 yılında Fransa’da Hıristiyan kiliseleri veya sembollerine (haç, ikon ve heykel) toplam 1,063 saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu rakam, toplam 878 saldırı yapılan 2017 yılı ile karşılaştırıldığında %17 oranında bir artış demektir. Kiliselere gerçekleştiren saldırı sayısı azalacağına giderek daha da artmaktadır.

Fransa’da son zamanlarda kiliselere yapılan birçok saldırıya ilave olarak Şubat ve Mart 2019 aylarında gerçekleşen tecavüzler aşağıdadır:

  • Vandallar, Nimes’de bulunan ‘‘Notre-Dame des Enfants Church’’ kilisesine saldırmış ve insan kakası kullanarak duvara bir haç resmi çizmiş, kutsal ekmek ise dışarıda çöplerin arasında bulunmuştur.
  • Houilles kentinde bulunan Saint-Nicolas Kilisesine Şubat ayı içinde üç kez saldıran vandallar, 19’uncu yüzyıldan kalma Bakire Meryem heykelini parçalayarak, bir daha onarılamayacak şekilde un ufak etmiş ve duvarda asılı duran bir haçı indirmişlerdir.
  • Kilise saldırganları, Lavaur’daki Saint-Alain Katedraline saldırmış, çarmıha gerilmiş İsa heykelinin kollarını alaycı bir şekilde kırmış ve ayrıca bir sunak örtüsünü de ateşe vermiştir.
  • 17 Mart günü Paris’te bulunan St. Sulpice kilisesine saldıran kundakçılar, Pazar Ayini sonrasında kiliseyi ateşe vermiştir.

Benzer haberler Almanya’dan da gelmektedir. Sadece Mart ayı içinde bu ülkede saldırıya uğrayan kilise sayısı dörttür. PI-News haber sitesine göre; Almanya’da Hıristiyanlığı simgeleyen her şeye karşı ürpertici ve giderek tırmanan bir savaş vardır. Dağların zirvelerine yerleştirilen haçlar, yol kenarları ve kiliselerdeki kutsal heykeller ve son zamanlarda da mezarlıklardaki Hıristiyanlık sembollerine saldırılar iyice artmıştır.

Avrupa’nın her yerinde sürmekte olan ve giderek artan bu saldırıların arkasında esas olarak kimler var? Aynı Alman haberinde aslında bir ipucu bulunmaktadır. Haçlar kırılmakta, kilise mihrapları parçalanmakta ve kilise kapılarına ‘‘Allahu Ekber’’ ifadeleri yazılmaktadır.

11 Kasım 2017 tarihli başka bir haberde de sadece Alpler ve Bavyera bölgelerinde 200 civarında kilisenin saldırıya uğradığı ve birçok haçın kırıldığına dikkat çekilmektedir. Polis, kilise saldırı olayları ile ilgilenmektedir ve saldırganlar çoğunlukla göçmen geçmişi olan genç isyancılardır. Bazı yerlerde saldırganlar, genç İslamcılar olarak nitelendirilmektedir.

Bazı yerlerde ne yazık ki artan Müslüman nüfusuna paralel olarak kilise ve Hıristiyanlık sembollerine yapılan saldırılarda da artış görülmektedir. 2016 yılı Noel’i öncesinde, Almanya’nın bir milyondan fazla Müslüman’ın yaşadığı North Rhine-Westphalia bölgesinde, 50 kadar Hıristiyan heykelinin (İsa Peygamberinkiler dâhil) kafaları koparılmış ve haçlar kırılmıştır.

2016 yılında Almanya’ya bir milyon daha Müslüman göçmenin gelmesi sonrasında, yerel bir gazetenin haberine göre; 50,000 kişiden az insanın yaşadığı Dülmen kasabası ve etrafında, dini heykellere saldırı yapılmayan tek bir gün dahi yoktur.

Fransa’da da özellikle Müslüman göçmenlerin sayısının arttığı yerlerde kiliselere yapılan saldırılar da artmaktadır. Ocak 2017 tarihli bir çalışma; İslamcı aşırı uçtakiler tarafından Hıristiyanlara yönelik saldırıların sayısının, 2015 yılında 273 rakamından, 2016 yılında 376 rakamına ulaşarak, %38 oranında arttığını ortaya çıkarmıştır. Hıristiyanlara yapılan saldırıların çoğunluğu Noel döneminde yapılmış ve saldırıların çoğu kilise ve diğer ibadet yerlerinde gerçekleştirilmiştir.

Müslüman bir adam tarafından gerçekleştirilen saldırılara tipik bir örnek; 2014 yılında Thonon-les-Bains kentindeki bir Katolik kilisesine yapılan saldırıdır. Habere göre Müslüman saldırgan, iki adet kilise mihrabını, şamdanları ve rahleleri kırmış, heykelleri tahrip etmiş, büyük bronz bir haçı bükmüş, kutsal eşyaların muhafaza edildiği odanın kapısını kırmış ve hatta cam resimleri dahi parçalamıştır.


Neredeyse gerçekleştirilen bütün kilise saldırılarında yetkililer ve medya saldırganların isimlerini gizlemektedir. Müslüman (veya göçmen) saldırganların isimlerinin bir şekilde ortaya çıktığı nadir olaylarda ise failler akıl sağlığı yerinde olmayan insanlar olarak lanse edilmektedir.

PI-News gazetesinde son yayınlanan bir haberde; neredeyse hiç kimsenin Hıristiyan sembollerine yönelik artan saldırıları yazmadıkları, Fransa ve Almanya’da gerçekleşen saldırıların failleri hakkında manidar bir suskunluk olduğu vurgulanmaktadır. Yayınlanan haberlerde saldırıların göçmenlerle bağlantılı olduğunu gösteren en küçük bir ayrıntı dahi yer almamaktadır. Toplumdan dışlanma tehlikesi olanlar nedense suçları işleyenler değil, Hıristiyan sembollerine yapılan bu saldırıları göçmenlerle ilişkilendirme cesaretini gösterenlerdir. Bu insanlar; düşmanlık, nefret söylemi ve ırkçılıkla suçlanmaktadır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Hıristiyanların ibadet yerlerine ve kutsal sembollerine yapılan saldırılar, peki camiler ne durumda? Okuyucular, Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan son saldırıları ve acımasızca katledilen 49 Müslüman’ı hatırlayacaktır. Ne yazık ki dünyanın her yerindeki camilere düzenlenen saldırı sayısı da tıpkı kiliselere yapılanlar gibi giderek artmaktadır.

 

Okuyucular, Wikipedia İslamofobik Olaylar Listesinden son yıllarda Müslümanlar ve camilere düzenlenen saldırıların ayrıntılarına erişebilirler.

2017 Avrupa İslamofobi Raporuna göre; bütün Avrupa’da Müslümanlara karşı yapılan saldırı miktarı büyük bir artışla Almanya’da 908, Polonya’da 664, Hollanda’da 364, Avusturya’da 256, Fransa’da 121, Danimarka’da 56 ve Belçika’da 36 sayısına erişmiştir.

Tuncer Elmacıoğlu tarafından kaleme alınan ‘‘Dinlerin Kardeşliği’’ adlı kitabın tanıtımında kullanılan aşağıdaki ifadeler önemli.

Dinler aynı kaynaktan geliyor; üstelik aynı amacı paylaşıyor. Ancak dinleri yaşayanlar birbirleri hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Bu durum düşmanlıklara neden oluyor.

Nitekim İslam Peygamberi, “İnsan bilmediğinin düşmanıdır” diyor. İnanıyoruz ki bu tür çalışmalar dinler hakkındaki bilgisizliği azaltacaktır. Böylece insanların diğer dinlere karşı ön yargıları yerle bir olacak ve aradaki buzlar eriyecektir.

Samuel Huntington, medeniyetler çatışması teziyle aslında dinler arası çatışmayı kastediyor. Dinler arası uzlaşmayı teşvik eden bu tür çalışmalar medeniyetler arasında köprülerin kurulmasına yardımcı olacaktır. Böylece Samuel Huntington’un medeniyetler çatışması tezi de suya düşecektir.

Bu esere dört kutsal kitabın ışığını yansıttık. Aynı zamanda bu eseri büyük öğretmen Mevlana’nın birleştirici fikirlerinin ışığıyla aydınlattık.

Eğer dinlerin gerçek mesajlarını öğrenmek istiyorsanız, bu kitabı ölmeden önce mutlaka okumalısınız!

 

 

European Churches: Vandalized, Defecated On, and Torched “Every Day”

Countless churches throughout Western Europe are being vandalized, defecated on, and torched. In France, two churches are desecrated every day on average. According to PI-News, a German news site, 1,063 attacks on Christian churches or symbols (crucifixes, icons, statues) were registered in France in 2018.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.