Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Abbas’dan Büyükelçi Friedman’a Hakaret ‘‘Köpeğin Oğlu’’

Abbas’dan Büyükelçi Friedman’a Hakaret ‘‘Köpeğin Oğlu’’

Donald Trump Yönetimine karşı öfkeden deliye döndüğü bir anda yaptığı değerlendirmede Abbas, Büyükelçi David Friedman için de ‘‘Köpek Oğlu’’ ifadesini kullandı.

 

Associated Press ve World Israel News, 19 Mart 2018

Çeviren:  Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 20 Mart 2018

Filistin lideri Mahmoud Abbas. Foto: AP/Majdi Mohammed

 

Filistin yönetimi lideri Abbas, Trump Yönetimine karşı kızgınlığını ifade ederken, öfkeden deliye döndüğü anda yaptığı bir değerlendirmede, Birleşik Devletler İsrail Büyükelçisi David Friedman için  ‘‘Köpek Oğlu’’ ifadesini kullanmıştır.

Pazar günü yaptığı konuşmada Filistin Yönetimi başkanı Mahmoud Abbas, Beyaz Ev tarafından yapılması beklenen bir barış önerisini önceden reddetmiştir.

Abbas yaptığı konuşmada; Birleşik Devletlerin Kudüs kentini İsrail devletinin başkenti olarak tanıma kararını, büyükelçiliği bu kente taşıma yönündeki Amerikan planını ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler Ajansına yapılan yüzlerce milyon dolar tutarındaki yardımın kesilmesini eleştirmiştir.

Filistin lideri Abbas tarafından köpeğin oğlu olarak nitelendirilen David Friedman ve Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump.

 

Birleşik Devletler Büyükelçisi David Friedman’ı da Judea ve Samaria’daki Yahudi topluluklarıyla olan yakın ilişkileri nedeniyle kınayan Abbas, ABD büyükelçisini köpeğin oğlu olarak nitelendirmiştir.

Abbas yaptığı açıklamada, henüz açıklanmayan Trump barış planını kastederek sözlerini; ‘‘Bazıları onların planını bekle’’ diyor. ‘‘Neden bekleyeceğiz? Hayır, biz beklemeyeceğiz ve bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz’’ şeklinde sürdürmüştür.


Abbas tarafından ‘‘köpeğin oğlu’’ olarak nitelendirilen Birleşik Devletler İsrail Büyükelçisi David Friedman ise Pazar günü erken saatlerde yaptığı açıklamada; üç kişinin ölümü ve biri ağır olmak üzere, iki kişinin ciddi şekilde yaralanmasına neden olan iki ölümcül terör saldırısı (Samaria’da bir teröristin aracıyla yayaların arasına dalması ve Kudüs kentinde bir İsrail güvenlik görevlisinin bıçaklanması) sonrasında suskunluğunu muhafaza eden Filistin liderliğini kınamıştır.

 

Önceki Makale  MISIR TÜRKİYE İÇİN CASUSLUK YAPTIKLARI ŞÜPHESİYLE 29 KİŞİYİ TUTUKLADI

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

David Friedman, Yahudi dünyası ile ilişkilerde Donald Trump’ın danışmanlığını yapan güvendiği bir dostudur. Başkanlık seçim kampanyası esnasında yoğun olarak çalışmıştır.

David Friedman, İslami aşırılığa karşı sürdürülen mücadelede, İsrail’i Birleşik Devletlerin doğal bir müttefiki olarak görmektedir. Ticari ve iflas davalarında uzman olan Avukat Friedman, büyükelçilik görevine atanması öncesinde yaptığı bir açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek ve Orta Doğu barışı için yorulmak bilmeden çalışacağı sözünü vermiştir.

Samaria Bölgesel Konsey Başkanı Yossi Dagan yaptığı bir açıklamada; ‘‘David Friedman bir dosttur ve İsrail’in gerçek bir müttefikidir’’ ifadelerini kullanmıştır.

Meretz Lideri Zahava Galon. Haziran 2013. Foto: Miriam Alster/Flash90

İsrail sol görüşlü Meretz Parti Başkanı Zahava Galon ise David Friedman’ın İsrail Büyükelçiliğine atanması sonrasında yaptığı açıklamada; ‘‘David Friedman Amerikan büyükelçiliği için felaket bir seçimdir. Dış ülkelerde yaşayan ve iki devletli çözümün çekici olmadığı ve barış çabalarının suya düştüğü yönünde fikirlerini beyan eden şu Yahudileri gerçekten çok seviyorum, biz buradayız ve gereksiz savaşın bedelini ödüyoruz. Bu atama Netanyahu’nun en çok beklediği atamadır’’ ifadelerini kullanmıştır.

 

Abbas calls US Ambassador Friedman ‘son of a dog’

Palestinian leader Mahmoud Abbas (AP/Majdi Mohammed) Abbas calls US Ambassador Friedman ‘son of a dog’ In an angry rant against the Trump administration, Abbas referred to Ambassador David Friedman as a “son of a dog.” By: AP and World Israel News Staff The Palestinian president has called the U.S.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  RAUF RAİF DENKTAŞ
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Tankçı Albay Ahmet Muzaffer Mekiş’in Anısına

Tankçı Albay Ahmet Muzaffer Mekiş’in Anısına ‘‘MADDE VE MANAYA HİZMET...

NEDEN HAYIR

Neden HAYIR?     TEK ADAM REJİMİNE HAYIR! Tek adam...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ 12 ŞUBAT 2020

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE  ...

Yemen, ABD’nin neden silah satış politikasını değiştirmesi gerektiğinin en iyi göstergesidir!

Yemen, ABD’nin neden silah satış politikasını değiştirmesi gerektiğinin en iyi...

BAŞKA NEREDE VAR HEMŞEHRİM ?

19 Temmuz 1974 Gecesi - Mağusa Açıkları… 8 Türk muhribi...

Kapat