34° Açık

Sergei Skripal: Rusya 23 diplomatının sınır dışı edilmesine nasıl tepki gösterecek?

GÜNCEL POLİTİKA - 18 Mart 2018 09:13 A A

Sergei Skripal: Rusya 23 diplomatının sınır dışı edilmesine nasıl tepki gösterecek?

İngiltere Başbakanı Theresa May, sinir gazı saldırısına geniş kapsamlı bir tepki için yaptırımlar da uygulayacak.

 

THE WEEKDAY, Mart 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Mart 2018

Beyaz Ev, Theresa May tarafından verilen 23 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi kararını sonuna kadar desteklemektedir. Fakat bu, Birleşik Krallık açısından diplomatik sonuçlar olmayacak anlamına gelmemektedir.

Moskova, eski casus Sergei Skripal’in zehirlenmesi olayına karıştığı yönündeki iddiaları reddetmeyi sürdürürken, Londra’da bulunan Rusya’nın Birleşik Krallık Büyükelçiliği attığı bir Twitter mesajında, -23 dereceyi gösteren bir termometre kullanarak altına; ‘‘Rusya ve İngiltere ilişkilerinin sıcaklığı -23 dereceye düştü, fakat biz soğuk havadan korkmayız’’ ifadelerini eklemiştir.

Başbakan Theresa May’in, eski casus Sergei Skripal’in zehirlenmesine tepki olarak, 23 Rus diplomatı sınır dışı etmeye yönelik planı nedeniyle Moskova, İngiltere’ye karşı bir misilleme yapacak gibi görülmektedir.

Başlangıç olarak, Rusya’nın Birleşik Krallık Büyükelçisi Alexander Yakovenko, İngiliz diplomatların Moskova’dan sınır dışı edileceğini doğrulamıştır.

Bir röportajda Sky News tarafından sorulan May’in kararı sonrasında neler olabilir sorusuna Yakovenko; ‘‘Sınır dışı edilecekler. Anladığınız gibi diplomatik uygulamalarda Rusya tarafından da yanıtlar olacaktır’’ ifadelerini kullanmıştır.

Rusya İngiltere Büyükelçiliği: Rusya ve İngiltere ilişkilerinin sıcaklığı -23 dereceye düştü, fakat biz soğuk havadan korkmayız.

İngiliz diplomatların Rus topraklarından sınır dışı edilmelerinin kaçınılmaz olup olmadığı yönündeki soruyu Yakovenko; ‘‘Diplomaside daima karşılıklılık esastır’’ şeklinde yanıtlamıştır.

Rusya’nın eski Birleşik Devletler elçisi Sergey Kislyak daha da ileri giderek, Rusya’nın yapılanlara tepkisinin ‘‘sert’’ olacağını ifade etmiştir.

Kislyak sözlerini; ‘‘Öyle bir reaksiyon olacak ki İngiltere yaptıklarına pişman olacak’’ şeklinde sürdürmüştür.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da yaptığı açıklamada; İngiltere’nin, Kremlin’in sözcülüğünü yapan Russia Today televizyon kanalını engellemesi durumunda, Rusya’da faaliyet gösteren İngiliz medyasının da zarar göreceğini ifade etmiştir.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova. Foto: Kosova Post.

 

Önceki Makale  Ayasofya Rusya ile Aramızı Bozar mı?

Başbakan Theresa May, Russia Today TV kanalının uzun dönemdeki statüsünün, Office of Communications (Ofcom)’un kararına bağlı olduğunu ifade etmesine rağmen, İngiltere’deki hükümet onaylı yayın, telekomünikasyon ve posta düzenleyici kurumu olan Ofcom yaptığı açıklamada; İngiliz hükümetinin, Salisbury’de bu ayın başlarında gerçekleşen sinir gazı saldırısının arkasında Moskova’nın bulunduğuna karar vermesi durumunda, Russian Today TV kanalının lisansının iptal edileceği uyarısında bulunmuştur.

Tepki olarak Russian Today TV kanalı ‘‘siyasi günah keçisi’’ olarak kullanıldığından yakınmış ve uygulamaya koyulacak bir yasağın, İngiltere’de basın özgürlüğüne zarar vereceğini vurgulamıştır.


Yasaklamaya yönelik haberlere, Russian Today TV kanalının yasaklanmasını engellemeye çalışan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova da tepki göstermiş ve yaptığı açıklamada; ‘‘Russia Today TV kanalının kapatılması durumunda, hiçbir İngiliz medya organının ülkemizde çalışmasına izin verilmeyecektir’’ ifadelerini kullanmıştır.

BBC de yaptığı açıklamada; Rusya’nın İngiltere iş bağlantılarında meydana gelecek bir çatlağın, Birleşik Krallık futbol kulüpleri, Lordlar Kamarası üyeleri ve İngiliz şirketlerinin ellerindeki değerli kâğıtlara zarar vererek İngiltere’nin canını yakacağını ifade etmiştir.

Kısasa kısas yaptırımların, Birleşik Krallığın en büyük şirketlerinden bir tanesi olan ve Rus petrol devi Rosneft’in %20 oranında hissesine sahip olan British Petroleum üzerinde olacağı endişesi yaşanmaktadır.

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin’in yasaklanması gündemde olan Russian Today Tv Kanalına 2013 yılında gerçekleştirdiği ziyaretten bir görüntü. Foto: President of Russia, Kremlin

Şu ana kadar borsada BP hisselerinde bir düşüş görülmemiş ve şirkete yakın kaynaklar da uygulanabilecek herhangi bir yaptırımın, önemli yabancı varlıklardan ziyade bireyleri hedef almasını ümit ettiklerini açıklamıştır.

Çevirenin Notları. Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Sergei Skripal: Boris Johnson says ‘overwhelmingly likely’ order came from Putin

The war of words between British and Russian officials intensified today as Foreign Secretary Boris Johnson placed the blame for the poisoning of former Russian spy Sergei Skripal and his daughter squarely at the feet of President Vladimir Putin.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 09:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
E.Tümamiral Soner Polat vefat etti

  Fetullahçı Terör Örgütünün hedef aldığı isimlerden olan Amiral Soner...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ     Yazan: Türk Vatandaşı Naci  BEŞTEPE...

Yunan Gazetesinden İlginç İddia

Ege Ordusu Dağıtılacak mı? Yunan Gazetesinden İlginç İddia   ESTIA...

Yolsuzluk Ulusal Bir Tehdittir

Corruptio Optimi Pessima[i] Yolsuzluk Ulusal Bir Tehdittir   Fakirin gayri...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ – 3 Haziran 2020

ÇARŞAMBA İĞNELERİ '15 Temmuz kursağımızda kaldı' diyerek ölüm listesi olduğunu...

Kapat