Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Birleşik Devletler Donanmasının Doğu Akdeniz’deki Faaliyetleri

Birleşik Devletler Donanmasının Doğu Akdeniz’deki Faaliyetleri

Yazan: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 17 Mart 2018

AKDENİZ (13 Şubat 2017) Strike Fighter Squadron Black Lions filosuna bağlı F/A-18F Super Hornet modeli bir savaş uçağı USS George H.W.Bush (CVN 77) uçak gemisinden kalkış yaparken görülmektedir. George H.W. Bush Uçak Gemisi Hücum Grubu, Birleşik Devletler 6’ıncı Filo sorumluluk sahasında, Birleşik Devletler ulusal çıkarlarını desteklemek maksadıyla deniz operasyonları icra etmektedir. Foto: Birleşik Devletler Donanması Kitle İletişim Uzmanı Christopher Gaines

USS Mount Whitney İsrail Haifa Limanından Ayrıldı.

Birleşik Devletler 6’ıncı Filosunda bulunan Blue Ridge sınıfı komuta ve kontrol gemisi USS Mount Whitney, Juniper Cobra 2018 tatbikatını desteklemek maksadıyla, planlı bir ziyaret kapsamında bulunduğu İsrail’in Haifa limanından 8 Mart 2018 günü ayrılmıştır. Juniper Cobra 2018 (JC 18), iki ülke askeri unsurları arasında karşılıklı işletilebilirliği geliştirmek maksadıyla, Birleşik Devletler-İsrail tarafından müşterek olarak icra edilen bir balistik füze savunma tatbikatıdır.


Liman ziyareti bunun yanı sıra her iki ülke bölgede istikrarı, güvenliği ve refahı için birlikte çalıştıklarından aralarındaki ilişkileri daha da ileriye götürmüştür.

Liman ziyareti esnasında, ABD Avrupa Komutanlığı ve Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı General Curtis M. Scaparrotti gemiyi ziyaret etmiş ve 6’ınci Filo Komutanı Koramiral Lisa Franchetti ve Almanya Ramstein Hava Üssünde konuşlu 3’üncü Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Richard Clark ile JC 18 tatbikatı hakkında bir toplantı yapmıştır.

Haifa Liman ziyareti esnasında gemiciler tarihi yerleri gezmişler ve Mount Whitney gemisinin basketbol takımı Hapoel Haifa basketbol takımı ile üç maç yapmıştır.

Darbe girişimi nedeniyle NATO’dan tasfiye edilen Türk personel hakkında;  ‘‘Burada yetenekli ve kabiliyetli personelim vardı ve şimdi onların yetenek, uzmanlık ve yaptıkları işlerde bir zayıflama yaşıyorum’’  ifadelerini kullanan, ABD Avrupa Komutanlığı ve Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SHAPE -Strategic Headquarters Allied Powers in Europe) General Curtis M. Scaparrotti.

 

JC 18 tatbikatına Birleşik Devletler donanmasından ayrıca Wasp sınıfı amfibi hücum gemisi USS Iwo Jima (LHD 7) ve Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyer gemisi USS Carney (DDG 64) de katılmıştır. USS Iwo Jima gemisinde 26’ıncı Deniz Piyadeleri Birliği bulunmaktadır.

Birleşik Devletler donanmasından son zamanlarda İsrail limanlarını ziyaret eden gemiler ve ziyaret tarihleri aşağıda sunulmuştur:

  • Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Porter (DDG 78) – Kasım 2017,
  • America sınıfı amfibi hücum gemisi USS America (LHA 6) – Ekim 2017,
  • Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Oscar Austin (DD 79) – Ağustos 2017,
  • Nimitz sınıfı uçak gemisi USS George H.W. Bush – Temmuz 2017,
  • Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Ross (DDG 71) – Mayıs 2017 ve
  • San Antonio sınıfı amfibi taşıma gemisi USS Mesa Verde (LPD 19) – Mart 2017.

İtalya’nın Napoli kentinde bulunan Birleşik Devletler 6’ıncı Filosu, Avrupa ve Afrika’da Birleşik Devletler çıkarlarını geliştirmek ve bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak maksadıyla genellikle müttefik ve ortakları ile hava ve deniz operasyonlarını bütün spektrumda icra etmektedir.

USS Laboon Birleşik Devletler 6’ıncı Filosuna Katıldı

Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Laboon (DD 58), Birleşik Devletlerin Avrupa’daki ulusal çıkarlarını desteklemek ve bölgede güvenlik iş birliğini artırmak maksadıyla, rutin değişim kapsamında 1 Mart 2018 tarihinde Birleşik Devletler 6’ıncı Filo sorumluluk sahasına giriş yapmıştır.

Dynamic Manta 2018 Tatbikatı Başladı

İtalya güneyindeki sularda NATO unsurlarının da katılımı ile gerçekleştirilen Dynamic Manta 2018 tatbikatı 5 Mart 2018 tarihinde başlamıştır. Tatbikatın maksadı birlikte çalışabilirliği geliştirmek ve müşterek denizaltılara karşı savaş ve denizaltı savaş kabiliyet ve kapasitesini geliştirmektir.

FS Montcalm (D 642) (solda) ve diğer Fransız ve İtalya donanmasından iki gemi ile İspanyol denizaltısı Dynamic Manta 2016 Tatbikatında. Foto: WO Artiques (HQ MARCOM).

 

Önceki Makale  ÇARŞAMBA İĞNELERİ

Birleşik Devletler donanmasından tatbikata bir denizaltı, Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Laboon (DDG 58) ve iki adet P-8A Posedion ile bir adet P-3 Orion katılmaktadır.

NATO Dynamic Manta 2018 Tatbikatına katılan ülkeler; Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Norveç, İspanya, Türkiye, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletleridir.

Birleşik Devletler donanmasının doğu Akdeniz sularında cirit atmasının nedeni, Türk ve Rus basınında yer bulan, Birleşik Devletler filosunun bölgede petrol ve doğal gaz aramaları yapacak olan ExxonMobil’i korumak maksadıyla bölgeye geldiği yönündeki spekülasyonlar olabilir mi?

Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Nicos Christodoulides ise basın mensuplarına yaptığı çağrıda, Birleşik Devletler donanmasının doğu Akdeniz’de bulunmasını, ExxonMobil şirketine ait sondaj gemilerinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yapacakları arama ve sondaj faaliyetleriyle ilişkilendirilmemesini talep etmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
KIZLARI İSRAİL GÜZELİ İLE POZ VEREN IRAK GÜZELİNİN AİLESİ ÜLKE DIŞINA KAÇTI

KIZLARI İSRAİL GÜZELİ İLE POZ VEREN IRAK GÜZELİNİN AİLESİ ÜLKE...

Dünyanın En Az Irkçı İnsanından İnciler

Dünyanın En Az Irkçı İnsanından İnciler Büyük bir duvar inşa...

Sahte Darbe: Türk Ordusundaki Darbeciler Kebapçıda Mangal Partisi Düzenleyemediler

Sahte Darbe: Türk Ordusundaki Darbeciler Kebapçıda Mangal Partisi Düzenleyemediler 16/07/2016...

SAYIN CUMHURBAŞKANI’NA GÖNDERİLEN 28 ŞUBAT DAVASI MEKTUBU

Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN T.C. Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Beştepe   ...

E. Alb. Osman Başıbüyük – HalkTv Türkiye Nereye

Halktv’de yayınlanan programa katılan E. Pilot Kurmay Albay Osman Başıbüyük, Amerika’nın,...

Kapat