13° Az bulutlu

Alman istihbaratı Türkiye askeri darbesinin arkasında Gülen’in olduğuna inanmıyor

GÜNCEL POLİTİKA - 28 Mart 2017 09:19 A A

Alman istihbaratı Türkiye askeri darbesinin arkasında
Gülenin olduğuna inanmıyor

Çeviren: Ercan Caner, Sunsavunma.net, 20 Mart 2017

Alman Federal İstihbarat Ajansının yeni başkanı Bruno Kahl, 6 Temmuz 2016 günü göreve başlama töreninde konuşurken. Bundesregierung/Guido Bergmann

BND başkanı, bir Alman dergisine, Türk hükümetinin Almanya BND dış istihbarat ajansını, geçtiğimiz Temmuz ayındaki başarısız darbe girişiminin arkasında, ABD’de yerleşik imam Fettullah Gülen olduğuna ikna etmekte başarısız olduğu yönünde bir demeç vermiştir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümeti, 15 Temmuz 2016 tarihinde, 240’dan fazla insanın hayatını kaybettiği, başıboş askerlerin tanklar, savaş uçakları ve helikopterler ile parlamentoya saldırarak hükümeti devirmek istedikleri başarısız askeri darbe girişimini yönetmekle Gülen’i suçlamaktadır.

BND Başkanı Bruno Kahl Der Spiegel dergisine verdiği demeçte; ‘‘Türkiye bu konuda bizi ikna etmeye çalıştı fakat şu ana kadar her seviyede başarısız oldu.’’ ifadelerini kullanmıştır.

Erdoğan ve Türk hükümeti, darbe girişimi ile bağlantısını reddeden Gülen’in ABD tarafından sınır dışı edilmesini talep etmektedir.

Gülen’in aşırı bir İslamcı veya terörist olup olmadığı yönündeki soruya Kahl, Gülen’in dini ve laik bir eğitim vermeyi hedefleyen sivil bir dernek olduğu cevabını vermiştir.

Kahl, Türk hükümetinin de darbenin arkasında olduğuna inanmadığını ifade etmiş ve ‘‘Darbe girişimi hükümet tarafından başlatılmamıştır. 15 Temmuz 2016 öncesinde hükümet büyük bir tasfiye hareketini başlatmış, bu nedenle bu tasfiye hareketinin hedefi olacağını düşünen bazı askerler, kendileri de tasfiye hareketinin kurbanı olmadan, darbe yapmaları gerektiğini düşünmüşlerdir’’.

Kahl bunun yanı sıra, ‘‘Rusya batı sınırında savaş gücünü iki katına çıkardı, bütün bunları Batıya karşı bir savunma tedbiri olarak görmek mümkün değil.’’ sözleri ile Almanya ve Avrupa için giderek artmakta olan Rus tehdidine de dikkat çekmiştir.

Kahl ayrıca, Rusya’nın 24 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan Almanya seçimlerini etkileyebileceğini ve buna karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini ifade etmiştir.

ABD istihbarat ajansları, Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimini etkilemek üzere, Cumhuriyetçi Donald Trump lehine, Demokratlara siber saldırılar düzenlendiği sonucuna varmıştır. Rusya bu konudaki iddiaları reddetmiştir.

Yazan: Michelle Martin, Editör: Dale Hudson

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yayın kuruluşunun görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilmesi çevirenin aynı düşünceleri paylaştığını göstermemektedir. Yazının orijinaline aşağıdaki linki tıklayarak erişebilirsiniz.

http://www.reuters.com/article/us-turkey-
security-germany-idUSKBN16P0LQ?il=0

 

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
GÜNCEL POLİTİKA - 09:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: