Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

AVRUPAYI TEHDİT EDEN ERDOĞAN’IN İNGİLTERE’YE GİRİŞİ YASAKLANACAK MI?

AVRUPAYI TEHDİT EDEN ERDOĞAN’IN
İNGİLTERE’YE GİRİŞİ YASAKLANACAK MI?

 

Türkiye cumhurbaşkanı, Londra terör saldırısının hemen öncesinde uyardı.

“Türkiye itilecek, kakılacak, onuru ile oynanacak, bakanları kapılardan kovulacak, vatandaşları yerlerde sürüklenecek bir ülke değildir” diyerek Avrupa’yı uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın her yerinde bu yaşananlar çok yakından takip ediliyor. Siz böyle davranmaya devam ederseniz, yarın dünyanın hiçbir yerinde hiçbir Avrupalı, Batılı, güvenle, huzurla sokağa adım atamaz. Bu tehlikeli yolu açarsanız en büyük zararı siz görürsünüz. Türkiye olarak, Avrupa ülkelerini demokrasiye, insan haklarına, özgürlüklere saygılı olmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki, bu değerlere bizim kadar özellikle Avrupalının ihtiyacı vardır” Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Çeviren: Ercan Caner,  http://sunsavunma.net/, 24 Mart 2017

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Londra’daki Parlamento Binasına yapılan saldırıdan kısa bir süre önce Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dünyadaki bütün Avrupalıları uyararak,  Avrupa daha fazla güç kazanma gayretlerine engel olmaya devam ederse,  Avrupalıların dünyanın hiçbir yerinde sokaklarda güven içinde yürüyemeyecekleri uyarısında bulunmuştur.

Reuters’in bildirdiğine göre Erdoğan, Çarşamba günü yerel basın mensupları ile yaptığı bir toplantıda; ‘‘Avrupa böyle yapmaya devam ederse hiç bir Avrupalı dünyanın hiçbir yerinde sokaklarda güven içinde yürüyemeyecektir. Türkiye olarak Avrupa’yı insan haklarına ve demokrasiye saygılı olmaya davet ediyoruz.’’ ifadelerini kullanmıştır.

Reuters’in bildirdiğine göre Türkiye, Almanya ve Hollanda ile Erdoğan’ın yetkilerini artıracak olan referandum için seçim kampanyaları yapmak isteyen Türk yetkililerin yasaklanması nedeniyle bir anlaşmazlık içindedir.

Londra’da kimliği henüz belirlenemeyen bir saldırgan, Westminster Köprüsü üzerinde yayaların üzerine aracını sürmüş ve parlamento binası önündeki bir polisi bıçaklamıştır. Olayda, silahlı bir polis memuru dâhil en az dört kişi hayatını kaybetmiş ve 20 kişi yaralanmıştır.

İngiliz yetkililer teröristin kimliğini açıklamamışlardır.

Geçtiğimiz Kasım ayında Erdoğan, 3 milyon mülteciyi Avrupa’ya gönderme tehdidinde bulunmuştur. Yaptığı uyarıda mültecileri otobüslere bindirerek Avrupa’ya göndereceği tehdidinde bulunmuştur.

Birleşik Krallık devletinin, toplum düzeni ve güvenliği tehdit eden nefret söyleminde bulunanları içeren bir yasak listesi bulunmaktadır.

İngiliz Parlamentosu tarafından ülkeye giriş yasağı tartışılan ABD Başkanı Donald Trump

Ocak ayında İngiliz Parlamentosu, yemin ederek göreve başlamasının hemen öncesinde Donald Trump’ın, Birleşik Krallık topraklarına girişinin yasaklanmasını tartışmıştır. Parlamentonun Müslüman İşçi Partisinden bir üye; ‘‘Trump’ın sözleri zehirlidir ve hassas toplumlar arasında gerilimi artırmaktadır’’ ifadelerini kullanmıştır.

WND’nin bildirdiğine göre; nefreti körükleyen ve insanları suça teşvik eden ırkçı Müslüman cihat savaşçıları ve liderleri ile bir araya gelen ünlü radyo programcısı Michael Savage’nin İngiltere topraklarına girişi, 2009 yılında Başbakan Gordon Brown hükümeti tarafından yasaklanmıştır.

İngiliz hükümeti bununla birlikte Savage’nin ulusal güvenliği tehdit eden ifadelerini hiçbir zaman açıklamamıştır.

Avrupa Nisan 2015 ayından bu yana, Paris, Brüksel ve diğer kentlerde meydana gelen terör saldırıları ve toplumsal huzursuzluk ile çakışan mülteci krizi ile baş etmeye çalışmaktadır. Eurostat verilerine göre; Avrupa Birliği üye devletlerine 2015 yılında, önceki yılın iki katı olan 1,2 milyondan fazla sığınma talebi yapılmıştır.

 

Önceki Makale  GÜZEL ADAM, GERÇEK KOMUTAN…

Çevirenin Notları: Yazıda ifade edilenler yayın kuruluşunun düşüncelerini yansıtmaktadır. Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiş ve başına Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleri, gerçekte ne demek istediği belirtilmek üzere eklenmiştir. Olay sonrasında, dedektifler tarafından altı adrese yapılan silahlı baskınlar sonrasında beşi erkek, üçü kadın olmak üzere toplam sekiz kişi tutuklanmıştır. Scotland Yard, saldırının bir İngiliz vatandaşı tarafından yapıldığını ve İslami terör ile bağlantısı olduğunu açıklamıştır. İslami Devlet terör örgütü (IŞİD), saldırının sorumluluğunu üstlenmiştir. Terör örgütünün propaganda maksatlı kullandığı Amaq haber ajansında saldırgan ‘‘İslami Devletinin Askeri’’ olarak tanımlanmıştır. Bu iddia henüz doğrulanmamıştır.

Terör saldırısı sonrasında bir görüntü

Saldırı sonrasında parlamento binasından süratle tahliye edilerek, Downing Street’e götürülen Başbakan May yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden polis memurunu tam bir kahraman olarak nitelendirerek, korkmadıklarını ve terörizm karşısında asla boyun eğmeyeceklerini açıklamıştır.

Yazının orijinaline aşağıdaki linke tıklayarak erişebilirsiniz.
http://www.wnd.com/2017/03/will-erdogan-be-
banned-from-u-k-for-threatening-europe/

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Erdoğan’ın Türkiye’si ve NATO

Erdoğan’ın Türkiye’si ve NATO   Yazar: Austin Bay, Hoover Institution,...

Uzaktan Öğretimde Yapay Zekâ

Sunum Dr. Yalçın Özkan Moderasyon ve Raportör Dr. Sevinç TUNALI,...

MUHAFAZAKAR MÜSLÜMANLARDA MADDE BAĞIMLILIĞI KRİZİ

  MUHAFAZAKAR MÜSLÜMANLARDA MADDE BAĞIMLILIĞI KRİZİ      Yazan: .........................

Yapay Zekâ Askeri Uygulamalarının Geleceği ve Tehlikeleri

Yapay Zekâ Askeri Uygulamalarının Geleceği ve Tehlikeleri Askeri taktiklerin insanların...

Hava saldırısını doğrulayan ABD camiyi hedef aldığını inkâr ediyor

Hava saldırısını doğrulayan ABD camiyi hedef aldığını inkâr ediyor  ...

Kapat