Açık

Danimarka vergi kaçıranları belirlemek için ‘‘Panama Belgeleri’’ni satın alıyor

AVRUPA - 10 Ekim 2016 08:40 A A

Danimarka vergi  kaçıranları belirlemek için ‘‘Panama Belgeleri’’ni satın alıyor

Le Monde.fr avec AP |

Danimarka hükümeti 7 Eylül 2016, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, vergi kaçıranları belirlemek maksadıyla ‘‘Panama Belgeleri’’ olarak adlandırılan dokümanların bir kısmına yüzbinlerce avro ödeyeceğini beyan etti.

Panama Belgeleri

ICIJ – International Consortium of Investigative Journalists (Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu)’na bağlı Le Monde ve 108 diğer medya kuruluşu, offshore (sınır ötesi) finans dünyası ve global vergi cennetlerini aydınlatan binlerce dokümana ulaşmışlardır.

Panama kurumsal hizmet firması ‘‘Mossack Fonseca’’ya ait 11,5 milyon dosya, 1977-2015 yılları arasında offshore bankacılığını kullanan birçok kurum hakkında bilgiler içermektedir. Bu rakam bugüne kadar medya tarafından ortaya çıkarılan en büyük miktardır.

‘‘Panama Belgeleri’’ binlerce devlet başkanı, milyarder, ünlü sporcu, uluslararası yaptırımlar altında olanlar ve ünlünün paralarını gizlemek maksadıyla offshore bankacılığını kullandıklarını ortaya çıkarmıştır.

Danimarka maliye bakanı Karsten Lauritzen, hükümetine kaynağı belli olmayan bir teklif kapsamında, Panama hukuk firması Mossack Fonseca’dan çalınan 11,5 milyon dokümandan 200,000 adedini satın alması yönünde bir teklif yapıldığını açıklamıştır.

Danimarka maliye bakanı, belgeler yüzlerce (Danimarka Basınına göre 500-600) Danimarkalı vergi  yükümlüsüyle ilgili geçerli ve doğru bilgiler içerdiğinden, parlamentodaki diğer partilerin de desteğiyle bu teklife olumlu yanıt vermeye karar verdiklerini açıklamıştır. İskandinav krallığında ilk kez rastlanan yaklaşımının doğruluğunu haklı göstermek için Lauritzen, ‘‘Vergisini düzenli olarak ödeyenlere karşı bir borcumuz var’’ açıklamasında bulunmuştur. Danimarka Hükümeti’nin ödeyeceği parayı tam olarak açıklamayan Lauritzen, miktarın yaklaşık olarak 1 milyon ile 10 milyon kron (134.000 – 1.340,000 avro) arasında olacağını ifade etmiştir.

Fransa belgeleri satın almayacağını açıkladı

Kendisini ‘‘John Doe’’ olarak tanıtan ve orijinal Mossack Fonseca dokümanlarına sahip olan ispiyoncu, Panama Belgelerini Süddeutsche Zeitung gazetesine ücretsiz olarak teslim etmiş ve dokümanlar, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu üyesi olan yüzlerce basın kuruluşu tarafından aynı anda yayınlanmıştır.

Bununla beraber Jonh Doe’nin, belgelerden bazılarını Alman, ABD ve Birleşik Krallık vergi otoritelerine sattığı bilinmektedir. Fransız hükümeti, yasalara aykırı olduğundan belgeleri satın almayacağını açıklamıştır. Finlandiya dahil bazı ülkelerde yetkililer, ellerinde belge olan basın organlarına karşı, dokümanları teslim etmeleri maksadıyla adli yaptırımlar için başvuracaklarını açıklamışlardır.

ÇN: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

http://www.lemonde.fr/panama-papers/article/2016/09/07/le-danemark-va-acheter-une-partie-des-panama-papers-pour-traquer-les-fraudeurs-fiscaux_4993952_4890278.html

Yazar Ercan Caner

ÇEVİREN: Ercan caner Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Yüksek lisans derecesini Avrupa Birliği-Türkiye İlişkileri alanında Gazi Üniversitesi’nden alan ve Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını halen Haliç Üniversitesinde sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan Türk Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler ve NATO deneyimlerine sahiptir. Üç yıldır savunma sektöründe havacılık alan uzmanı olarak çalışmaktadır. 

Yazı ve çevirilerini http://sunsavunma.net/ ve https://independent.academia.edu/ECaner sitelerinde paylaşmaktadır.
E-mail:ercancaner@gmail.com, @ercancaner1963

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Yeni Türkiye için Sekiz Politik Tavsiye
SON YAZILARI
AVRUPA - 08:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: