Açık

ABD ve Guatemala’dan Sonra Honduras ve Panama da Elçiliklerini Kudüs’e Taşıyor

GÜNCEL HABER - 27 Aralık 2017 23:01 A A

ABD ve Guatemala’dan Sonra Honduras ve Panama da Elçiliklerini Kudüs’e Taşıyor

Yazar: Hana Levi Julia, 26 Aralık 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Aralık 2017

Foto: Akasyam Haber

Guatemala devlet başkanının, ülkesinin, elçiliğini Kudüs kentine taşıyan ilk Merkezi Amerika ülkesi olacağı yönünde yaptığı tarihi açıklamadan sadece iki gün sonra Honduras ve Panama da aynı şekilde hareket edeceklerini açıkladılar.

İsrail ve Honduras, Honduras Başkanı Orlando Hernandez’in Kudüs kentine yaptığı 2016 yılı Aralık ayındaki ziyaret esnasında, ikili güvenlik iş birliği deklarasyonu imzalamışlardır. Bu ziyaret Hernandez’in Yahudi Devletine gerçekleştirdiği ikinci ziyarettir.

Honduras, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini bu kutsal kente taşıma yönündeki kararının reddedilmesi yönündeki çağrısına karşı oy kullanma cesaretini gösteren diğer bir Latin Amerika ülkesidir.

İsrail’de yayımlanan günlük ücretsiz Yisrael Hayam gazetesinin, Filistin Otoritesi kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; Honduras yetkilileri tarafından Ramallah’a resmi olarak bilgi verilmiştir ve bu yöndeki resmi açıklamanın da önümüzdeki birkaç gün içinde yapılması beklenmektedir.


Habere göre; Guatemala gibi Honduras da elçiliklerini, Tel Aviv’den kutsal Kudüs kentine, Birleşik Devletler elçiliğinin taşınması sonrasında gerçekleştireceklerdir.

Honduras tarafından yapılan açıklama, Latin Amerika ve İsrail arasındaki ilişkiler üzerinde iyi bir yorumcu olan Arjantinli Gustavo Perednik’in, diğerlerinin yanı sıra Honduras ve Panama’nın da Guatemala’dan sonra, elçiliklerini kutsal Kudüs kentine taşıyacaklarını tahmin ettiğini açıklamasından, sadece bir gün sonra yapılmıştır. Perednik yaptığı açıklamada, özellikle Latin Amerika’da olmak üzere, uluslararası ilişkilerde büyük bir kayma yaşandığını ifade etmiştir.

Filistin Otoritesi, Guatemala Başkanı Jimmy Morales tarafından kararı ‘‘Utanç Verici’’ olarak nitelendirmiştir.

Başkan Trump tarihi açıklamasını 6 Aralık 2017 günü yapmıştır. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu İsrail milletvekillerine, çok sayıda diğer ülke liderlerinin de kendisiyle benzer planları görüşmek üzere temas halinde olduklarını ifade etmiştir.

Knesset Sözcüsü Yuli Edelstein, diğer ülkelerdeki paydaşlarının da son günlerde kendisine benzer yorumlar yaptıklarını açıklamıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Honduras, Panama to Transfer Embassies to Jerusalem, Following US and Guatemala

Just two days after the president of Guatemala made history as the first Central American leader to announce his decision to relocate his nation’s embassy to Jerusalem, Honduras and Panama are following suit. Israel and Honduras signed a declaration on bilateral security cooperation in December 2016, during a visit to Jerusalem by Honduran President Orlando Hernandez.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Şeytani Diktatörden Kurtarılan Son Ülke Libya’da Aleni Esir Ticareti Yapılıyor
SON YAZILARI
GÜNCEL HABER - 23:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: