Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Bir Diktatör Daha Geldiği Gibi Gitti

Bir Diktatör Daha Geldiği Gibi Gitti!

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 12 Nisan 2019

 

 

Darbeci General Bay Bashir, 30 yıl önce Sudan’ın güneyi ve kuzeyi arasında uzun süreden beri devam eden iç savaşın ortasında, 30 Haziran 1989 tarihinde bir askeri darbeyle iktidarı ele geçirmiştir. Askeri darbeyle iktidarı ele geçiren Bay Diktatör Bashir, 2003 yılında meydana gelen Darfur çatışmasında savaş suçları işlemekle de suçlanmıştır.

Bay Bashir, Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC-International Criminal Court) tarafından insanlığa karşı işlediği suçlar ve soykırım iddiaları nedeniyle yargılanmış, fakat yargılama Birleşmiş Milletler desteği olmaması nedeniyle askıya alınmıştır.

2010 yılında yapılan seçimlerde Sudan halkı Bay Bashir’i devlet başkanlığı görevine getirmiş, 09 Temmuz 2011 tarihinde ise Güney Sudan, yapılan referandum sonrası bağımsız bir devlet olmuştur.

Ülkenin petrol gelirlerinin %75’i Güney Sudan’da kalmış, kuzeyde, Birleşik Devletlerin yaptırımlarının da katkısı ile halk bir ekmek alabilmek için bir saatten fazla kuyrukta bekleyecek kadar zor durumlara düşmüştür.

Bay Diktatör Bashir, 22 Şubat 2019 tarihinde federal hükümeti dağıtmış, bütün valileri görevden uzaklaştırarak yerlerine güvenlik kuvvetleri mensuplarını atamış ve olağanüstü hal ilan etmiştir.

30 yıllık Bay Diktatör Bashir, protestocuları yatıştırmak maksadıyla, Nisan 2020’de görev süresi dolduğunda yapılacak seçime katılmayacağını dahi ilan etmiş fakat halkı ikna edememiştir.

Bay Diktatör Bashir’den bıkan on binlerce gösterici, ilk kez 06 Nisan 2019 tarihinde diktatöre ait başkanlık sarayı yakınlarındaki askeri birliklere ulaşmış ve kamp kurmuştur. 30 yıllık diktatör Bashir’in emniyet güçleri, direnen göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanmış ve birçoğunu tutuklamıştır.

Bazı ordu birlikleri göstericileri polisten koruma maksadıyla olaylara müdahale etmiş ve 30 yıllık diktatör eski General Bay Bashir görevden alınarak tutuklanmıştır.  Zalim ve acımasız diktatörün halen nerede olduğu bilinmemektedir. ICC yargıçlarının karşısına çıkmasının, geride kalan diktatörler için caydırıcı ve çok güzel bir örnek oluşturacağı değerlendirilmektedir.

Savunma Bakanı Awad Ibn Ouf yaptığı açıklamada; serbest seçim öncesi iki yıllık bir geçiş süreci olacağını, ülkenin kötü yönetim, adaletsizlik ve yolsuzluktan acı çektiğini dile getirmiştir.

 

Önceki Makale  Asyalı Amerikalılara Nefret Suçlarında Artış

Solda başkanlık sarayında altın yaldızlı koltuğunda otururken görülen Bashir,
1989 askeri darbesiyle iktidarı ele geçirdiği 1989 yılında
göbekli-çakı gibi bir askerdi. Foto: AFP

Hiç çocuğu olmayan ve 30 yıldır iktidarını sürdüren Bashir, 1973 Arap-İsrail savaşına katılan, ülkesinde İslamcı bir darbeyle 1989 yılında iktidarı ele geçiren, 1990’lı yıllarda Osama Bin Laden’e sığınma hakkı veren, Dafur’da savaş suçları işleyen ve geldiği gibi, bir askeri darbeyle iktidardan uzaklaştırılan bir diktatördür.

Diktatör Bashir’in bazı Müslüman Kardeşler liderleriyle birlikte ev hapsinde tutulduğu sanılmaktadır.

Diktatör Bashir’in, 30 yıldır uyguladığı zalim baskı, yolsuzluklar ve işlediği diğer suçlar nedeniyle; insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırım suçlarına bakan Uluslararası Ceza Mahkemesine (ICC) en kısa zamanda teslim edilmesi dilekleriyle…

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
H.O.G Ankara Chapter 9. Gaziler Sürüşü

H.O.G Ankara Chapter 9. Gaziler Sürüşü   H.O.G. Ankara Chapter...

ABD Ordusu Avrupa’daki Kuvvetlerini Takviye Ediyor

ABD Ordusu Avrupa’daki Kuvvetlerini Takviye Ediyor Yazar: JOHN VANDIVER | STARS AND...

Ayasofya Rusya ile Aramızı Bozar mı?

Ayasofya Rusya ile Aramızı Bozar mı?   Müyesser Yıldız, Sincan...

Suudi Arabistan Mini Etek Giydiği İçin Tutuklanan Kadını Serbest Bıraktı

Suudi Arabistan Mini Etek Giydiği İçin Tutuklanan Kadını Serbest Bıraktı...

2020 Dijital Çağ Başlangıcı

  2020 Dijital Çağ Başlangıcı   Yazan: Berk Özer, 15...

Kapat