savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,3259
EURO
18,1953
ALTIN
1.024,88
BIST
2.533,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C

ABD Seçimi Çalındı mı?

ABD Seçimi Çalındı mı?

Smartmatic Yazılımı

ABD Seçimi Çalındı mı?

 

Birleşik Devletler başkanlık seçimi sonuçlandı; adaylardan Biden 306, Trump ise 232 seçici delege oyuna sahip durumda ve başkan seçilmek için 270 oy yeterli. Fakat seçim namussuzlukları, sahtekârlıkları ve hileleriyle ilgili iddialar da ayyuka çıkmış durumda. Bize ilgilendirmez mi diyorsunuz? İddialara bakılırsa sanki ilgilendiriyor gibi…

 

Yazar: Soeren Kern, The Gatestone Institute, 17 Kasım 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Kasım 2020

 

  • ‘‘Birkaç eyalette seçimlerin sonucunu değiştirmek için uğraşıyoruz. Başkan Trump yüz binlerce oy farkıyla değil, fakat özel olarak bu maksatla tasarlanmış olan bu yazılım programı tarafından değiştirilen milyonlarca oy farkıyla seçimi kazanmıştır. Elimizde; bu yazılım programının neden geliştirildiğine dair yeminli tanık ifadeleri bulunmaktadır. Bu yazılım programı seçim sonuçlarını ayarlamak maksadıyla tasarlanmış ve geliştirilmiştir.’’ Eski federal savcı ve Başkan Trump’ın yasal ekibi üyesi Sidney Powell.

 

  • ‘‘Sorun olan yazılım programıdır. Kendi kullanım kitabında dahi oyların nasıl silinip yok edileceği açıklanmaktadır. Trump’ın oylarını ayrı bir dosyaya sürükle ve bırak ve sonra da o dosyayı yok et mantığıyla çalışmaktadır’’ Sidney Powell.

 

  • ‘‘Makineye bir USB flash sürücü sokabilir veya İnternetten ve hatta Almanya veya Venezuela’dan dahi bir yazılım yükleyebilirler. Her şeye uzaktan erişebilir, gerçek zamanlı olarak oyların sayısını izleyebilir ve yine gerçek zamanlı olarak oyları değiştirebilirler. Seçimi Biden’in kazanması için en baştan itibaren oyları değiştirmek maksadıyla planladıkları ve kullandıkları matematiksel algoritmayı kesin bir şekilde belirledik. İşte bu nedenle Biden şimdi sizin oylarınıza ihtiyacı olmadığını, size daha sonra ihtiyacı olacağını söylemiştir.’’ Sidney Powell.

 

  • ‘‘Kullandıkları yazılım Smartmatic adlı bir şirket tarafından yapılmıştır. Bu şirket Hugo Chávez ve hâlâ ona sahip olan iki ortağı tarafından kurulmuştur. Bu yazılım programı Güney Amerika’da seçimlerin çalınması maksadıyla kullanılmıştır. Bu şirket Birleşik Devletler tarafından 10 yıl önce yasaklı listesine dâhil edilmiştir. Şimdi ise saman altından su yürütmek için diğer firmaların alt yüklenicisi olarak geri dönmüştür.’’ Başkan Trump’ın şahsi avukatı Rudy Giuliani.

 

  • ‘‘Sonuç olarak oy sayımına gelmek isterseniz örneğin Pennsylvania’yı ele alalım. Bu eyalette tam olarak 632,000 illegal oy kullanıldığını tespit ettik. Bu sayı, başkanın seçimi 300,000 farkla kazanması için yeterlidir. Smartmatic yazılım programı olmasaydı başkan zaten seçimi kazanmıştı.’’ Rudy Giuliani.

 

  • “Gördüğümüz şey; Başkan Trump’a verilen 2,7 milyon kadar oyun muhtemelen tamamen iptal edilmiş olduğudur. Bir oylama sistemi nasıl olur da kullanıcılara erişim ve oyları görme imkânı sağlayabilir? Oy Başkan Trump’a verilmiş ise elle onu Biden’e yazabilirler. Biden’e verilmiş oy ise çoğaltabilirler ve bir kişinin Biden’e altı oy vermesini sağlayabilirler. Bütün bu teknolojinin adli bir incelemeden geçmesi gerekmektedir.’’ Trump Kampanya avukatı Jenna Ellis.

 

  • ‘‘On yıl önce DRE (Direct-Recording Electronic – Direkt-Kayıt Elektronik) oy makinesinin kapsamlı bir güvenlik analizini yapan ilk akademik ekibin bir üyesiydim. O zamanlar ülkede en yaygın şekilde kullanılan dokunmatik ekranlı DRE oy makinelerini analiz ettik ve hassas taraflarını ortaya çıkarmak maksadıyla birkaç ay çalıştık.  Bulduklarımız çok rahatsız ediciydi: makineyi görünmez bir şekilde programlayarak herhangi bir adayın kazanmasını sağlayabiliyorduk.  Oy-Çalma Kodu içeren ve bir makineden diğerine bir bilgisayar virüsü gibi yayılan ve sessizce seçim sonucunu değiştirebilen kötü amaçlı bir yazılım da oluşturduk. Michigan Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik Profesörü Alex Halderman.

 

  • ‘‘Smartmatic şirketinin sahipleri ile Chávez hükümeti arasındaki olası bağlantılara yönelik endişeler Birleşik Devletler dış politika yetkilileri tarafından; 2004 yılından önce Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun güçlü bir müttefiki olan Bay Chávez’in seçimleri resmi sonuçlara göre %20’lik bir farkla kazanmasından beri bilinmektedir.’’ The New York Times, 29 Ekim 2006.

 

Yolsuzluk ve Seçim Hileleri İddiaları

 

Birleşik Devletler 2020 başkanlık seçim sonuçlarıyla ilgili namussuzluk ve sahtecilik iddiaları ayyuka çıkmış durumdadır. İddialar; kitlesel oy hırsızlığından hileli yazılıma, çoklu oy kullanımından ölülere oy kullandırılmasına, geçersiz seçmen listelerinden seçmen listelerindeki imza uyuşmazlıklarına ve oy sayılarını değiştirmek için yapılan tehditlere kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Çeşitli eyaletlerden muhbirler, oylama sürecinde işlenen çeşitli suçlarla ilgili yeminli ifadeler imzalamıştır.

 

Birleşik Devletler Başkanı Donald J. Trump’ın avukatları da birkaç eyalette 20’den fazla yasal itirazda bulunmuş ve oyların yeniden sayılmasını talep etmiştir. ABD Adalet Bakanı William Barr da federal savcılara bütün usulsüzlüklerin soruşturulması yetkisini vermiştir.

Solda başkanlık seçimlerinde kullanılan oy makinelerini imal eden şirketin reklam logosu, ‘‘DOMINION VOTING: HASSAS. GÜVENİLİR, ŞEFFAF’’, sağda ise oy makinesinin alt parçalarından ‘‘Tablolama Makinesi’’ görülmektedir. Portatif bir tarayıcı olan Tablolama makinesi seçmenin oyunu okur, kaydeder, oy sandığı içine depolar ve oy verme işlemi bittikten sonra da seçim sonuçlarını oluşturur. Kaynak: Dominion Voting Systems.

 

Seçim sonuçlarıyla ilgili muhtemelen en tartışmalı sahtekârlık iddiaları, Colorado merkezli Dominion Voting Systems adlı bir şirket tarafından imal edilen ve Başkan Trump’ın yüz binlerce oyunu Demokrat aday Joe Biden’e kaydırdığı iddia edilen oy tablolama makineleridir.

 

Dominion Voting Systems Şirketi Hakkındaki İddialar

 

Oy makinesi pazarının üçte birinden fazlasına hâkim olan Dominion şirketiyle ilgili iddiaların çoğu;  tabiri caizse büyük meydan savaşlarının sürdüğü; Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, North Carolina, Pennsylvania ve Wisconsin eyaletlerinde, Seçim Günü, gece yarısından sonra gizemli bir şekilde oy sayım işlemini durdurmasıdır. Oy sayım işlemi durduğunda Başkan Trump bu eyaletlerde seçim yarışını, bazen yüz binlerce oy farkla önde götürmektedir. Ertesi sabah ise, gün doğmadan önceki, bazı durumlarda %100’ü Joe Biden’e verilen oylar nedeniyle, eski Başkan Yardımcısı görünüşe göre zaferini ilan etmiş gibi görünmektedir.

 

Seçim sonuçlarını Benford İstatiksel Olasılık Yasasına göre değerlendiren Adli tıp uzmanları, özellikle Pennsylvania eyaletindeki seçim sonuçlarının açık ve net bir şekilde sahtekârlık belirtileri gösterdiğini ifade etmektedirler.

12 Kasım 2020 tarihinde Başkan Trump, yukarıda görülen mesajı Twitter sosyal medya hesabında paylaşmıştır. Başkan Trump’ın, ülke genelinde 2,7 milyon oyunun çalındığını ve kendisine verilen oyların Biden’e kaydırıldığını iddia eden Twitter mesajı yukarıdadır.

 

Dominion’un Makineleri ile Domino mu Oynandı?

 

Oy sistemleri, 30 eyalette 2,000’den fazla yerde kullanılan Dominion şirketi hakkındaki iddiaları kesin bir dille yalanlarken, eski federal savcı ve Trump’ın yasal ekibinin üyelerinden Sidney Powell, çok yakında makinelerin 2020 başkanlık seçim sonucunu Joe Biden lehine değiştirdiğine yönelik çok sayıda kanıt sunacaklarını ifade etmektedir. Sidney Powell 12 Kasım 2020 tarihinde FOX TV’den Lou Dobbs ile yaptığı söyleşide aşağıdaki söylemiştir:

 

‘‘Dominion şirketi hakkında topladığımız bütün kanıtları ortaya koymak için sabırsızlanıyorum. Öncelikle bu şirketin, Venezuela’da Hugo Chávez için oylama sonuçlarını değiştirmek için oluşturulduğunu ve sonrasında da uluslararası ortama transfer olarak bazı ülkeler tarafından, bu seçim dâhil, seçim sonuçlarının değiştirilmesi maksadıyla satın alındığını ifade ederek başlamak istiyorum. Bu şirket, Venezuela ve Küba tarafından finanse edilmektedir ve Çin’in de bir rolü bulunmaktadır. İşte bu nedenle dış seçim müdahalesinden konuşmak istiyorsanız şimdi kesinlikle bir müdahale olduğunu söyleyebiliriz.’’

STEPHEN FOWLER | GPB NEWS

 

‘‘Elimizde şaşırtıcı çoklukta istatiksel kanıtlar bulunmaktadır, Hugo Chávez ile başlayan, orda nasıl tasarlandığını bilen ve bütün bunlar görüşülürken ve planlanırken kişisel olarak brifinglere katılan ve bu ülkede de (ABD) neler olduğunu bilen birininki dâhil elimizde şaşırtıcı sayıda tanığın ifadeleri bulunmaktadır.’’

Powell’e göre seçim sonuçlarını değiştiren makinelerin oy sayımlarını onaylayacak kadar aptal olan eyaletler de seçim sahtekârlığına alet olmuş demektir. Başkan Trump bu seçimi ezici bir üstünlükle kazanmıştır. Yüz binlerce oy değiştirilmiştir ve vatanını seven birçok insan, oyların nasıl çalındığını ve seçim namussuzluklarını yeminli ifadelerle ihbar etmektedir. Makinelerde oy sayıları seçim gecesi bazı durumlarda da seçimlerden sonra güncellenmiştir ve ellerinde de istatiksel veriler bulunmaktadır.

 

Seçim Güveliğinden Sorumlu Olanlar Kovulmalı

 

Powell’e göre Demokrat parti senatörleri ve çeşitli kongre üyeleri yıllarca Federal Soruşturma Bürosuna (FBI) çeşitli zamanlarda seçim sistemiyle ilgili şikâyette bulunmuş, fakat hiç kimse kılını dahi kıpırdatmamıştır. Seçim güvenliğinden sorumlu yetkililerin derhal görevlerinden kovulmaları gerekmektedir. Seçim sonuçlarını ve oyları değiştirmek ağır bir federal suçtur, Dominion oy verme sistemiyle ilgili namussuzluk ve sahtekârlıkları bilen, tanık olan ve vatanını seven herkes ihbarda bulunmalıdır.

 

Yazılım Numaraları mı?

 

Powell, 15 Kasım 2020 tarihinde Maria Bartiromo ile yaptığı görüşmede ise aşağıdaki ifadeleri kullanmıştır:

‘‘Birkaç eyalette seçimlerin sonucunu değiştirmek için uğraşıyoruz. Başkan Trump yüz binlerce oy farkıyla değil, fakat özel olarak bu maksatla tasarlanmış olan bu yazılım programı tarafından değiştirilen milyonlarca oy farkıyla seçimi kazanmıştır. Elimizde; bu yazılım programının neden geliştirildiğine dair yeminli tanık ifadeleri bulunmaktadır. Bu yazılım programı seçim sonuçlarını ayarlamak maksadıyla tasarlanmış ve geliştirilmiştir.’’

 

Dominion Firması ve Smartmatic Yazılımı

 

Kanıtlayamayacağı hiçbir şey iddia etmediğini savunan Powell oy sahtekârlığı ile ilgili deneyimleri olan yüz binlerce Amerikalının gönderdiği ifadeler göz önüne alındığında bunun büyük bir sahtekârlık olduğunu iddia etmektedir. Sorunun sadece Dominion donanımları ve Smartmatic yazılımıyla ilgili olmadığını öne süren Powell’e göre Smartmatic yazılımı başka oy verme makinelerinde de kullanılmıştır. Ve asıl problem de oy verme makinelerinden ziyade kullanılan yazılımdır. Kendi kullanım kitabında dahi oyların nasıl silinip yok edileceği açıklanmaktadır. Yazılım; Trump’ın oylarını ayrı bir dosyaya sürükle ve bırak ve sonra da o dosyayı yok et mantığıyla çalışmaktadır. Böyle bir sistemin kimler tarafından nasıl ve neden alındığı araştırılmalıdır, bu tamamen bir yüzsüzlüktür. Dominion oy verme makinelerini satın alan eyaletlerdeki görevliler hakkında derhal yasal soruşturmalar başlatılmalıdır.

 

Powell açıklamalarında: eyaletlerde bu yazılım programını satın alan yetkililerin ailelerine büyük paralar ödendiğine dair muhbirlerden gelen kanıtları topladıklarını, yeni oy verme makineleri için ödenen rakamların, yüzlerce milyon dolar seviyesinde olduğunu ve bu paraların aile üyelerine yanı sıra, yazılımı kullanmaları durumunda bir anlamda seçim sigortası adı altında yetkililere ödendiğini iddia etmektedir.

 

Gina Haspel yanında Trump ve Pompeo ile CIA Direktörlüğü görevine başlama öncesinde CIA Merkezinde düzenlenen yemin töreninde görülmektedir. 21 Mayıs 2018. Fotoğraf: Saul Loeb/AFP/Getty Images.

 

Sinsi ve kokuşmuş yazılımla ilgili iddiaların Demokrat Parti senatörleri Carolyn Maloney, Elizabeth Warren ve Amy Klobuchar tarafından geçmişte, uzman raporlarıyla desteklenen yazılı mektuplarla dile getirildiğini öne süren Powell; FBI, CIA ve diğer hükümet yetkililerinin bu konuda hiçbir şey yapmadıklarını, bu nedenle de derhal görevlerinden uzaklaştırılmaları gerektiğini ifade etmektedir.


Yazılıma Müdahale mi Edildi?

Powell’in iddialar arasında; makineye bir USB flash sürücü sokarak veya İnternetten ve hatta Almanya veya Venezuela’dan dahi bir yazılım yüklenebileceği de yer almaktadır. Powell sahtekârların her şeye uzaktan erişebileceğini, gerçek zamanlı olarak oyların sayısını izleyebileceğini ve yine gerçek zamanlı olarak oyları değiştirebileceğini iddia etmektedir. Powell, seçimi Biden’in kazanması için en baştan itibaren oyları değiştirmek maksadıyla planlanan ve kullanılan matematiksel algoritmayı kesin bir şekilde belirlediklerini de ileri sürmektedir.

Powell, ortada büyük bir seçim hilesi olduğunu ve sahtekârların yazılımı kullanarak oy verme makinelerinin imzaları okumaması, adayları aşağılara kaydırması ve sadece Biden’e ait oyları sayması gibi hileleri yapabileceklerini iddia etmektedir. Powell ayrıca ellerinde Michigan ve Pennsylvania eyaletlerinde oy sayılarının birdenbire değiştiğine ve bir anda yüz binlerce oyun %67 Biden, %23 Trump oranıyla sisteme defalarca yüklendiğine dair matematiksel kanıtlar olduğunu da öne sürmektedir.

 

Rudy Giuliani Neler Diyor?

 

Başkan Trump’ın şahsi avukatı Rudy Giuliani’nin de iddiaları yenilir yutulur cinsten değil. Avukata göre yapılanlar insan aklının alamayacağı kadar inanılmaz. Rudy 27 eyalette oyların, Amerikalı olmayan ve Venezuela ve Çin bağlantıları olan bir şirketin oy verme makineleri tarafından sayıldığını ve bu makinelerde de başka ülkelerde seçimlerin çalınmasında kullanılan bir Venezuela şirketine ait yazılımının kullanıldığını ifade etmektedir.

Rudy’e göre Dominion radikal solcu bir şirkettir, çalışanlarından biri Antifa (Anti-faşist hareketi: ABD’de faaliyet gösteren ve hedeflerine politik reform yerine doğrudan eylem yoluyla ulaşmayı amaçlayan özerk eylemci grupları içeren militan, sol kanatlı, antifaşist bir politik aktivist harekettir, Antifa hareketi ABD başkanı Trump tarafından terör grubu olarak ilan edilmiştir) destekçisidir ve son 3-4 yıldır başkan hakkında dehşet dolu yazılar yazmıştır. Kullandıkları yazılım Smartmatic adlı bir şirket tarafından yazılmıştır. Bu şirket Hugo Chávez ve hâlâ şirketin sahibi olan iki ortağı tarafından kurulmuştur. Bu yazılım, Güney Amerika’da seçimlerin çalınması maksadıyla kullanılmıştır. Bu şirket Birleşik Devletler tarafından 10 yıl önce yasaklı listesine dâhil edilmiştir. Şimdi ise saman altından su yürütmek için diğer firmaların alt yüklenicisi olarak geri dönmüştür. Dominion bütün verileri Smartmatic’e göndermektedir ve verilerin ülke dışına, başka bir ülkeye gönderilmesi inanılmaz bir olaydır.

Rudy’nin seçim günü oyların sayımı hakkındaki iddiaları da çok ilginç, ihtiyara göre Dominion şirketi Biden’in çok geride olduğu yerlerde oylamayı durdurarak sayım sonuçlarını düzeltmiştir. Bunu geçmişteki seçimlerde de yapmıştır. Örneğin Trump Pennsylvania’da 800,000 oy öndedir ve oylar çalınmadıkça Biden’in onu yakalaması imkânsızdır. Benzer şeyler; Trump’ın yarışı önde götürdüğü Michigan ve Wisconsin eyaletlerinde de yaşanmıştır. Trump Pennsylvania’da 800,000 oy öndeyken oyların %64’ü sayılmış durumdadır ve bütün projeksiyonlara göre seçim yarışını açık farkla kazanacağı kesindir.

Smartmatic şirketinin başkanı George Soros’un yakın bir iş arkadaşıdır. Bunun her şeyi açıkladığını ileri süren ihtiyar avukat, sadece Pennsylvania eyaletinde 632,000 illegal oy kullanıldığını tespit ettiklerini ve Smartmatic yazılımı olmasa aslında Trump’ın bu eyalette seçimi 300,000 oy farkla kazandığını iddia etmektedir.

Soldan sağa muhbir Melissa Carone, Fox News sunucusu Lou Dobbs ve Trump’ın yasal ekibinden David Kallman. Kaynak: DJHJ MEDIA

 

Dominion şirketinden IT yüklenicisi Melissa Carone, 08 Kasım 2020 tarihli yeminli ifadesinde Seçim Günü; Detroit ve Michigan eyaletlerinde tanık olduğu büyük seçim hilelerini anlatmaktadır. Carone, yaklaşık olarak gece yarısında kâğıt sıkışması olan bir oy makinesindeki sorunu çözmesi için çağrıldığını ve müdahale ettiği bilgisayarda 400’den fazla oy pusulasının tarandığını gördüğünü,  bunun da bir parti oyun sekiz kez sayılması anlamına geldiğini iddia etmektedir. TCF Center’de bulunduğu esnada bu türden sayısız olaya tanıklık ettiğini ileri süren Carone, müdürü Nick Ikonomakis’i durumdan haberdar ettiğini, fakat müdürünün kendisine büyük problem falan duymak istemediğini ve işlerinin IT alanında yardım etmek olduğunu ve seçimi idare etmek gibi bir görevlerinin olmadığını söylediğini iddia etmektedir. Carone ayrıca oy sayımlarını Demokrat ve Cumhuriyetçi partiden izleyen birer kişi yerine 20’den fazla makinenin başında sadece Demokrat parti temsilcilerinin bulunduğunu iddia etmektedir.

 

Bir çalışan okunamayan veya üzerine bir şey dökülen oy gördüğünde, üzerinde boş oyların olduğu bir masaya gitmekte ve yeni bir oy doldurmaktadır. Orijinal oy gibi doldurmaları gerektiği halde bunu yapmadıklarını öne süren Carone, Cumhuriyetçi parti temsilcisi olduğunu gizlediğini ve bütün gördüklerini Federal Soruşturma Bürosuna (FBI) rapor ettiğini ifade etmektedir.

 

Sahte Oy Sayısı Ne?

 

Başkan Trump’ın seçim kampanyası avukatlarından Jenna Ellis de 12 Kasım 2020 tarihinde Eric Metaxas ile yaptığı söyleşide çok büyük bir seçim hilesiyle karşı karşıya olduklarını ifade etmiştir. Birçok Amerikalının sayısız ihbar mektupları gönderdiğini ifade eden Ellis, asıl büyük seçim yolsuzluğunun ise Dominion oylama sisteminde yaşandığını ileri sürmektedir. Ellis’e göre; Başkan Trump için kullanılan muhtemelen 2,4 milyon oy iptal edilmiştir. Kullanıcıların oylama sistemine girmelerinin nasıl mümkün olabileceğini sorgulayan Ellis’e göre; Trump için verilen oylar elle Biden lehine değiştirilmiş, Biden oyları çoğaltılmış bir seçmenin Biden için altı kez oy kullandığı belirlenmiştir. Adli bir soruşturma yapılması gerektiğini ileri süren Ellis’e göre seçim sonuçları yapılan hilelerle ayarlanmıştır ve ellerinde mahkemelerde iddialarını kanıtlayacak belgeler bulunmaktadır.

 

Dominion ve Smartmatic Hakkındaki Endişeler

 

Dominion oy verme makineleri ve Smartmatic yazılımıyla ilgili sorunlar ve şikâyetler yeni değildir. Texas eyaletinde seçim yetkilileri, en az üç kez olmak üzere güvenlik endişeleri nedeniyle Dominion donanım ve yazılımının seçimde kullanılmasını reddetmişlerdir. Texas eyaleti seçim yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre; uzmanlarca incelenen sistem, seçim hile, namussuzluk ve sahtekârlıklarına karşı hassastır ve bu nedenle de oy verme işlemlerinde kullanılması sakıncalıdır.

Doral-Florida’da oy verme makineleri. Fotoğraf:  Scott McIntyre/Bloomberg

 

Oy Sayım Makinelerinde Çin Malı Parçalar

 

Ocak 2020’de Birleşik Devletler Temsilciler Meclisinde oylama sistem satıcıları ve uzmanlarının katıldığı bir oturum yapılmış ve ABD oy sistem üreticilerinin en büyüğü olan Election Systems and Software, Dominion Voting Systems ve Hart InterCivic şirketleri imal ettikleri oy verme makinelerde Çin malı komponentler kullandıklarını kabul etmişlerdir.

“Dominion Voting Systems CEO John Poulos ve Hart InterCivic Başkanı Julie Mathis şirketlerinin imal ettiği oy verme makinelerinde Çin malı LCD ekran parçaları, çip kapasitörleri ve dirençleri kullandıklarını ifade etmiş ve bazı parçaların ABD’de imal edilmelerinin mümkün olmadığını ileri sürmüşlerdir.

Aralık 2019’da üç Demokrat senatör Dominion ve diğer iki üretici tarafından imal edilen oy verme makineleriyle ilgili endişelerini dile getiren bir yazı kaleme almıştır. Demokrat senatörlerin iddiaları arasında oyların değiştirildiği ve oy verme sisteminin seçim bütünlüğü ve güvenliğini ihlal ettiği dile getirilmiştir.

 Solda; ‘‘Ben Oy Verdim. Ya Siz?’’ diye soran Amerikalı bir ölü, sağda ise Fethullah Gülen’in ‘‘İmkân olsa mezardakileri bile kaldırarak referandumda evet oyu kullandırmak lazım” sözlerine öfkelenen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. Kaynak: İLKE HABER

 

Haziran 2017’de ABD Senato istihbarat Komitesinde, 2016 seçimlerine Rusya müdahalesiyle ilgili bir oturum yapılır. Michigan Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik Profesörü Alex Halderman’ın ifadesi aşağıdadır:

On yıl önce DRE (Direct-Recording Electronic – Direkt-Kayıt Elektronik) oy makinesinin kapsamlı bir güvenlik analizini yapan ilk akademik ekibin bir üyesiydim.  O zamanlar ülkede en yaygın şekilde kullanılan dokunmatik ekranlı DRE oy makinelerini analiz ettik ve hassas taraflarını ortaya çıkarmak maksadıyla birkaç ay çalıştık.  Bulduklarımız çok rahatsız ediciydi: makineyi görünmez bir şekilde programlayarak herhangi bir adayın kazanmasını sağlayabiliyorduk.  Oy-Çalma Kodu içeren ve bir makineden diğerine bir bilgisayar virüsü gibi yayılan ve sessizce seçim sonucunu değiştirebilen kötü amaçlı bir yazılım da oluşturduk. Michigan Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik Profesörü Alex Halderman

Ağustos 2016’da Illinois Seçim Eyalet Kurulu tarafından icra edilen bir toplantıda Dominion Voting şirketi Başkan Yardımcısı Dr. Eric Coomer’e seçim sistem yazılımının baypas edilmesinin ve direkt olarak veri tablolarına erişimin mümkün olup olmadığı sorulmuştur. Coomer bunun mümkün olduğunu ve sistemleri sağlayan satıcıların, seçim yetkililerinin ve giriş yetkisi verilen herkesin bu verilere erişebileceğini ifade etmiştir. Çok daha büyük problem ise; oylara herhangi bir nedenle müdahale etmek isteyenlerin veri tablolarına erişimlerinin sistem tarafından kayıt edilmemesi, yani oy verme makinelerinde yapılan hilelerin tespit edilmesinin ve kimin tarafından yapıldığının belirlenmesinin mümkün olmamasıdır.

 

Yazılım Firmasının Venezuela Bağlantısı

 

Ekim 2016’da Birleşik Devletler Yabancı Yatırımlar Komitesi (CFIUS – Committee on Foreign Investment in the United States), Smartmatic ile Venezuela hükümeti bağlantısı hakkında bir soruşturma başlatmıştır. New York Times gazetesinde yayımlanan habere göre; şirket offshore şirketleri ve yabancı tröstler halinde yeniden yapılandırıldığından, Smartmatic şirketini kuran genç Venezuelalı mühendislerin rolü çok daha az görünür bir hal almıştır.

Demokrat parti temsilcisi Carolyn B. Maloney, hükümetin oylama makinelerinin kime ait olduklarını bilmesi gerektiğini dile getirmiş ve Bush yönetiminden Sequoia devrinin incelemesini talep etmiştir.

 

New York Times gazetesinin haberine göre şirketin asıl sahipleri gizlenmek istenmektedir. Smartmatic şirketinin sahipleri ile Chávez hükümeti arasındaki olası bağlantılara yönelik endişeler Birleşik Devletler dış politika yetkilileri tarafından; 2004 yılından önce Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun güçlü bir müttefiki olan Bay Chávez’in seçimleri resmi sonuçlara göre %20’lik bir farkla kazanmasından beri bilinmektedir.

Chicago eyaletinde Mart ayında yapılan belediye seçiminde Sequoia oy verme makineleri (Smartmatic şirketinin sahipliğindeki) bir dizi gecikme ve usulsüzlükle suçlanmıştır. Smartmatic şirketinin yeni başkanı Jack A. Blaine sorunları çözmek için Smartmatic çalışanlarının Venezuela’dan geldiklerini açıklamıştır.

Aralık 2016’da Smartmatic, CFIUS soruşturmasını sonlandırmak maksadıyla ABD alt kuruluşu olan Sequoia Voting Systems şirketini satabileceğini açıklamıştır.  Maloney bu olayla ilgili olarak şirketi çevreleyen birçok şüpheler olduğunu ve bu şüpheler giderilmedikçe oy verme makinelerinin bütünlük ve güvenliği hakkındaki endişelerin giderilemeyeceğini dile getirmiştir.

 

Çevirenin Notları: Yazı, bazı bölümleri kısaltılarak aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.gatestoneinstitute.org/16770/stolen-election

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.