savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5599
EURO
34,7317
ALTIN
2.445,18
BIST
9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
29°C
Ankara
29°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
28°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
25°C

Sekiz Yaşında Bir Gelin

Sekiz Yaşında Bir Gelin
A+
A-

Sekiz Yaşında Bir Gelin

 

Yazar: Majid Rafizadeh, Gatestone Institute, 15 Aralık 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 22 Aralık 2018

 

  • Mollaların partisi İran’a Şeriat yasalarını getirdikten ve Şeriat ülkede sorgulanamaz kanun haline getirdikten sonra, yetkililer hiç vakit kaybetmeden kızların evlenme yaşını dokuza, erkeklerinkini ise on üçe indirmişlerdir. Bugün, mollaların iktidara gelmesinin üzerinden 40 yıl geçtikten sonra dahi Şeriat esaslı kanun hâlâ değişmemiş durumdadır.
  • Yaygın çocuk evliliği hâlâ çok yüksektir. Detaylı analiz yapılan 25 ülkede, her üç kadından en az bir tanesi 18 yaşından önce evlendirilmekte ve her beş kadından biri de 18 yaşından önce ilk çocuğunu dünyaya getirmektedir. – Dünya Bankası.
  • İran resmi istatistiklerine göre ülkede her yıl 180,000 çocuk evliliği gerçekleşmektedir. Ayrıca, 2013 yılında İran, erkeklerin evlat edindikleri kızlarıyla da evlenmelerine izin veren bir yasayı onaylamıştır.
  • Facebook’un Güney Sudan’da çocuk gelin mezadı olarak kullanılması geçtiğimiz ay yasaklanmıştır.
  • İran’ın İslamcı liderleri tarafından uygulanan yasaların değiştirilmesi yönünde uluslararası toplum adım atmadıkça daha fazla çocuk risk altında kalmayı sürdürecektir.

Şimdi 19 yaşında ve üç çocuk sahibi olan Noushin bir mülakatta yaptığı açıklamada; ‘‘Ailem benimle ciddi bir konuyu görüşeceklerini söylediğinde sadece sekiz yaşımdaydım. Annemin sesindeki titremeyi hâlâ hatırlıyorum. Bana iki gün içinde İslami bir kutsamanın parçası olacağımı söyledi. Babam terbiyeli olmamı ve sorun çıkarmamı söyledi. Şaşkındım, fakat onların bana gerçeği söylediklerine inanıyordum. Evlilik yüzüğünü parmağıma taktıkları ana kadar onlara güvenmeyi sürdürdüm ve 43 yaşında bir adamın karısı oldum’’ ifadelerini kullanmaktadır.

Kızlarını 43 yaşında bir adama eş olarak veren ailenin eğitimsiz olduklarını veya asla modern düşünme tarzıyla tanışmadıklarını düşünüyorsanız tamamen yanılıyorsunuz. Gerçekte Noushin’in anne ve babası, Avrupa’da eğitim gördükten sonra rejim için çalışmak üzere ülkelerine dönen bir ailedir.

Noushin evliliğinin uyanamadığı bir kâbus olduğunu, biriyle evlendirildiğini anladığını, fakat bunun ne anlama geldiğini bilmediğini, ergenliğe ulaşmadan cinsel ilişkiye zorlandığını anlatmaktadır. Açıklamasında her günün yeni karmaşa ve dehşetlerle dolu olduğunu ifade eden Noushin, dayanması için zorlandığı rolüne alışmaya çalıştığını anlatmaktadır.

‘‘Kocamın evine gönderildiğimde bunun, bir hafta önce bana oynamayı kesmemi söylediklerinde onları dinlemediğim için ailemin bana verdiği bir ceza olduğunu düşünmüştüm. O işkenceden sonra ertesi gün beni aileme geri vereceklerini düşünmüştüm. Fakat çok geçmeden bunun geçici bir ceza olmadığını ve hayat boyu süreceğini anladım.’’

Bu türden olayların nadir olarak gerçekleştiklerine inanabilirsiniz, fakat durum hiç te öyle değil. Noushin kesinlikle bir istisna değil. İslami liderler ülkelerinde çocuk evliliklerine artık daha az rastlandığını iddia etmektedir, fakat bu doğru olsa da çocuk yaşta evlilik, hâlâ Birleşmiş Milletlerin alarm vermesine neden olacak kadar yüksektir.

Örneğin İran İslam Cumhuriyeti, çocuk evliliğinin hâlâ çok yaygın olduğu Şeriat yasası ile yönetilmektedir. Çocuk Haklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Farshid Yazdani tarafından da onaylanan istatistiklere göre, İran’daki evliliklerin %24’ü çocuk evliliğidir. Bu oranın, ülkenin İslami mollalarının iddia ettiği gibi bir gelişme olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Geçtiğimiz yıllarda, en azından kayıtlara geçen çocuk evliliği oranı yüzde onun altındadır. Yani aslında evliliğe zorlanan küçük kız sayısında giderek artış yaşanmaktadır.

Çocuk evlilikleri ABD’de büyük bir sorundur.

 

Bu rakamlar, mollaların İran İslam Cumhuriyeti’nde hâlâ on binlerce çocuğun zorla evlendirildiği anlamına gelmektedir. Gerçekten de resmi İran istatistiklerine göre; ülkede her yıl 180,000 çocuk evliliği yapılmaktadır. Birçok evlilik, Şii İmamlar tarafından yapıldığından ve devlet kayıtlarına da geçirilmediğinden, resmi olmayan rakamlar çok daha fazladır ve ülkede birçok kız çocuğu 10 yaş altında zorla evlendirilmektedir.

Ayatollah Ruhollah Khomeini’nin İslamcı partisinin iktidara geldiği 1979 yılından önce, ülkede yasal evlenme yaşı kızlar için 18, erkekler için ise 20’dir. Mollaların dinci partisi İran’a Şeriat yasalarını getirdikten ve Şeriatı ülkenin her yerinde tartışılmaz kanun haline getirdikten sonra, İslamcı yetkililer hiç vakit kaybetmeden kızların yasal evlenme yaşını dokuza, erkeklerinkini ise on üçe indirmişlerdir. Bugün, mollaların İslam devriminden 40 yıl geçtikten sonra dahi Şeriat esaslı yasa hâlâ değişmemiştir. Eğer çocuk evliliklerini gerçekten istiyorlar ise İranlı dinci mollaların artık bu işe dur deme vakti gelmiştir.

İranlı mollalar bunun yanı sıra erkeklerin evlat edindikleri kızlarıyla evlenmelerine izin veren bir yasayı da 2013 yılında yürürlüğe koymuşlardır.

“Çocuk evliliğini durdurun” İsveç çocuk evliliği ile mücadele ediyor başlıklı makaleden.

 

Bu küçük kızlar, katlanmak zorunda bırakıldıkları fiziksel ve cinsel istismarın yanı sıra duygusal istismarın da kurbanı olmaktadır. Şeriat yasalarına göre; çocuk yaşta aileleri tarafından zorla evlendirilen küçük kızlar, kocalarının bütün isteklerini yerine getirmek zorundadırlar. Şeriat hükümlerine göre kocalar, istedikleri her zaman karılarını boşayabilirler, fakat karıların böyle bir hakkı yoktur. Sosyal İş Derneği Başkanı Hassan Moussavi Chelak’a göre; dinci ve İslamcı mollaların ülkesi İran’da 24,000’den fazla dul çocuk bulunmaktadır. Bu kızlar, çocuk yaşta evlendirilerek büyük bir travmaya maruz bırakılmakta, sonra da terk edilerek kendi başlarına bırakılmaktadırlar.

Bu evliliklerde damatların bazıları orta yaşlı veya ihtiyar erkeklerdir. Damatların bazıları bu kadar fazla çocuk evliliğinin nedeninin, kızlarını yaşlı erkeklerle evlenmeye zorlayan ailelerin para ihtiyacı olduğunu ifade etmektedirler. Oysa fakirliğin hüküm sürdüğü, fakat çocuk evliliklerine rastlanmayan veya oranın böylesine yüksek olmadığı birçok ülke bulunmaktadır. Bu rezil belanın hâlâ sürmesinin nedeni, Şeriat yasası tarafından korunması ve hatta teşvik edilmesidir. Diğer ülkeler kız çocuklarının bu şekilde istismar edilmesini yasaklarken, İslamcı Şeriat yasasının hüküm sürdüğü İran bu uygulamayı teşvik etmektedir.

Dinci mollaların İran İslam Cumhuriyetinde uygulanan Şeriat yasası, ergen erkeklerin 10 yaşından daha küçük yaştaki kızlarla evlenmelerine ve ailelerin de bu işten kâr etmelerine yasal bir zemin hazırlamaktadır.

Noushin, birçok insanın kavrayamayacağı kadar büyük acılar çekmiştir. Boşanmaya ve üç çocuğunu yetiştirmek için kendi başına bir şeyler yapmaya kararlıdır. Çocukluğunun satıldığı sekiz yaşında ve hamile kaldığında hiçbir seçeneği olmayan Noushin, bugün özgürlüğü için her şeyi riske almaya kararlıdır.

Küçük yaştaki kızların aileleri tarafından zorla evlendirilmeleri sadece İslamcı ülkelerde görülen bir durum değildir. Diğer ülkelerde yaşayan çocuklar da aynı tehlike altındadırlar.

Facebook, daha geçtiğimiz aya kadar, Güney Sudan’da küçük kız çocuklarının açık artırma ile satıldığı bir sosyal platform hizmeti sağlamıştır. İsveç de zorla evlendirme ve çocuk yaşta evliliklerin sayısında artış görülen ülkeler arasındadır.

Dünya Bankası geçen yıl yaptığı bir çalışma sonuna yaptığı değerlendirmede çocuk evliliği sayısının hâlâ çok yüksek olduğunu ifade etmiştir. 25 ülkede yapılan ayrıntılı analizde; her üç kadından en az birinin 18 yaşın altında evlendiği ve her beş kadından birinin ilk çocuğunu 18 yaşından altında dünyaya getirdiği görülmüştür.

Çocuk evliliğinin Birleşik Devletler’de de yaygın olduğu görülmektedir. Delaware, bu yıl, 18 yaşın altında evliliği yasaklayan ilk eyalet olmuştur.

70 yaşında bir adamın 5 yaşında bir kız çocuğu ile evlenmesinin yasal olduğuna inanmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz, fakat bunlar oluyor ve olmaya da devam edecek. Uluslararası toplum, İslamcı liderlere İslamcı yasaların değiştirilmesi yönünde baskı uygulamak yerine, sadece çağrı yapmayı sürdürürse daha çok çocuk bu riske maruz kalmaya devam edecektir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

An 8-Year-Old Bride

After the mullahs’ party imposed Sharia law in Iran and made it the official unquestionable law of the land, the authorities immediately changed the age of legal marriage to 9 for girls and 13 for boys. After 40 years, the Sharia-based law has not

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.