savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
30°C
Ankara
30°C
Açık
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
29°C

Yapı/Rüzgar Enerji Santrali Mania Kriter ve Elektromanyetik İncelemeleri

Yapı/Rüzgar Enerji Santrali Mania Kriter ve Elektromanyetik İncelemeleri
A+
A-

720x90-sun-tr

Yapı/Rüzgâr Enerji Santrali Mânia Kriter ve Elektromanyetik İncelemeleri

Rüzgâr enerjisinin elektrik üretiminde kullanımı, son yıllarda yenilenebilir enerji alanında en hızlı gelişen teknolojilerden bir tanesidir. RES’ler, hava trafik kontrol ve deniz radarları, haberleşme sistemleri, VOR,  ILS, NDB, DME vb. gibi seyrüsefer sistem ve kolaylıkları, sabit telsiz linkleri ve TV istasyonları gibi telekomünikasyon sistemlerinin performanslarını olumsuz olarak etkilemektedirler.

10 MW’ın üzerinde olan RES uygulama projelerinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)’nin yapılması zorunludur. Bunun yanı sıra hava meydanları civarına kurulacak kapasiteleri ne olursa olsun bütün RES’lerin, diğer yapılar gibi, meydan mânia planlarına uygunluğu ve hava trafik radarları (PSR-SSR) ile VOR, ILS, NDB, DME vb. gibi seyrüsefer sistem ve kolaylıklarını olumsuz etkilemediğini belirlemek ve raporlamak da bir zorunluluktur.

Mânia incelemesi

meydan-mania-plani-2 Meydan Mânia Planı

Sivil ve askeri meydanların yakınlarına kurulması planlanan RES’lerin meydan mânia planlarına uygunluklarının incelenmesi ve raporlandırılması gereklidir. Mânia, “hava araçlarının yer hareketleri için kullanılan yüzeylerde bulunan veya seyir halindeki hava aracının korunması için belirlenmiş yüzeyleri aşan ya da bu yüzeylerin dışında bulunan ancak hava seyrüseferine bir tehlike oluşturduğu değerlendirilen bütün geçici, sabit ya da hareketli cisimleri veya bunların bir kısmı” olarak tanımlanmaktadır.

Türkiye’nin de üyesi olduğu ICAO tarafından uçuş emniyetinin sağlanması için meydan çevresindeki yapılaşma ile ilgili standart ve tavsiyeler belirlenmiştir. 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunun 47. Maddesinde ‘Havaalanlarının ve ilgili tesis ve teçhizatın çevresinde, Ulaştırma Bakanlığınca belirlenecek esaslar içinde ve saptanacak bir alan dâhilinde izin alınmadıkça hava trafiği, uçuş güvenliği ve haberleşmeyi engelleyecek, seyrüseferi ve meydan güvenliğini tehlikeye düşürecek nitelikte ve yükseklikte bina, yapı, inşaat yapılması, ağaç ve direk dikilmesi, tesis kurulması yasaktır. Ulaştırma Bakanlığı, havaalanları ve uçuş emniyeti tesisleri etrafında uçuş emniyetini tehlikeye düşürebilecek yapı, bina, ağaç, direk gibi tesisleri kaldırtabilir. Ulaştırma Bakanlığı belirli mânialara ve yerlere, hava seyrüseferi yapan kişilerce görülebilmesi ve tanınabilmesi için gözle görülebilir işaretler veya radyo veya elektrik işaretlerinin konulmasını istemeye yetkilidir. İlgililer de istem dairesinde işlem yapmakla yükümlüdür. Ulaştırma Bakanlığı, ilgili kuruluşların da görüşünü alarak havaalanları için yukarıda değinilen hususları kapsayan planları ve kuralları hazırlar ve yayınlar. ‘ hükmü yer almaktadır. 48.  Madde ise ‘47’nci maddede konulan sınırlamalar, 5/6/1945 tarih ve 4749 sayılı Kanunla onaylanan Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşmasının eklerinde zikredilen standart ve tavsiyelerin altında olamaz’ hükmünü amirdir.

Elektromanyetik Analiz ve İnceleme

Elektromanyetik kontrol ve inceleme Elektromanyetik kontrol ve inceleme

Haberleşme, seyrüsefer ve gözlem sistem performanslarının mevcut seyrüsefer sistemleri ve AIS/AIM (Aeronautical Information Services/Aeronautical Information Management) havacılık bilgi sistem ve yönetim sistemleri ile tamamen entegre, karşılıklı işletilebilir ve uyumlu olup olmadığını ortaya çıkarmak maksadı ile ileri seviye simülasyon teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Haberleşme, seyrüsefer ve gözlem sistemlerinin etkinliklerini artırarak uçuş emniyetine katkı sağlar ve uçuş kontrol muayenelerinin maliyetini azaltır.

Elektromanyetik Analiz

Rüzgâr türbinleri gerisinde oluşan gölgenin etkileri Rüzgâr türbinleri gerisinde oluşan gölgenin etkileri

Elektromanyetik analizde kullanılan simülasyon yazılımı, kullanıcının, hava operasyonlarında kullanılan mevcut seyrüsefer sistemlerinin standart kullanımları ile uçuş ve muayeneler esnasında yaydıkları elektromanyetik özellikleri hesaplamasını ve simüle etmesini sağlar. Buna ilave olarak, bir seyrüsefer sistemi etrafına yerleştirilen yapıların potansiyel etkilerinin incelenmesini ve yapılması planlanan yeni bir seyrüsefer sisteminin elektromanyetik performansının belirlenmesini de sağlar. Sistem grafiksel CAD – Computer Aided Design (Bilgisayar Destekli Dizayn) katmanı ve bir bütünlük içerisinde bütün datum ve projeksiyonlara uygun (örneğin WGS84) 3B unsurların oluşturulması ve görselleştirilmesinde kullanılan coğrafik (GIS – Geographic Information System– Coğrafik Bilgi Sistemleri) fonksiyonlarına dayanmaktadır. Elektro manyetik analiz ve incelemede RES’lerin, hava trafik kontrol radarları (PSR, SSR), VOR, ILS, NDB, DME vb. gibi seyrüsefer sistem ve kolaylıklarını olumsuz etkileyip etkilemedikleri incelenir ve raporlanır.

SUN Savunma, Teknoloji & Danışmanlık Firması, bünyesinde istihdam ettiği havacılık ve hukuk alanında deneyimli pilot, havaalanı mânia inceleme uzmanı ve hukuk personeli ile havaalanları mânia planları ile ilgili her türlü bina ve yapının mânia planlarına uygunluğunu inceleme, RES’lerin mânia planlarının yanı sıra elektromanyetik analiz / incelemelerinde çözüm ortağınızdır. Yapılan inceleme ve değerlendirme sonuçları yazılı rapor olarak sunulmaktadır. Ayrıca mânia planları, elektromanyetik analiz ve incelemeler ile ilgili her türlü yargıya intikal etmiş hukuki problemlerde hukuki danışmanlık hizmetleri de sunulmaktadır.

 

SUN Savunma, Teknoloji & Danışmanlık AŞ

720x90-sun-eng

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.