18° Parçalı bulutlu

İsrail GPS Olmaksızın Seyrüsefer Yapabilen Dron Geliştirdi

TEKNOLOJİ - 31 Mart 2021 08:53 A A

3D Haritalama

İsrail GPS Olmaksızın Seyrüsefer Yapabilen Dron Geliştirdi

 

Geliştirilen yeni dronların en büyük özelliklerinden bir tanesi de düşman unsurları ve silah sistemlerini otonom olarak tespit, izleme ve saldırı yeteneğidir.

 

Yazar: Tyler Durden, Zero Hedge, 12 Şubat 2021

Çeviren Ercan Caner, Sun Savunma Net, 31 Mart 2021

 

Kaçınılmaz olan geliyor. Modern muharebe sahasında ya oldukça ucuz GPS sinyal karıştırma teknolojisi ya da GPS uyduları örgü ağını tahrip eden hipersonik füzeler geleceğin savaşlarında dronlar için en büyük tehdittir.

İşte bu nedenden ötürü İsrail Sightec firması, Küresel Konumlama Sistemi (GPS-Global Positioning System) sinyalleri olmadan seyrüsefer yapabilen ilk yapay zekâya sahip dronu geliştirmiştir. Firma tarafından geliştirilen dron, hedefe ulaşabilmek ve insan yardımı olmadan çarpışmalardan sakınabilmek için bilgisayar görüntüsünden faydalanan kendi karar mekanizmasını kullanmaktadır.

Geliştirilen dronlara; GPS uydularına bağlı kalmadan, tıpkı bir pilot gibi seyrüsefer yapabilmesi için, kamera görüntülerini gerçek zamanlı olarak yapay zekâ kullanan sensörlere aktaran NaviSight adı verilen özel bir yazılım yüklenmiştir.

İsrail’in güneyinde yapılan son testlerde, NaviSight teknolojisini kullanan bir dron beş farklı rotada başarılı bir seyrüsefer gerçekleştirmiştir.

Kendi yönlerini bulabilen dronlar, siber saldırılara karşı oldukça hassas olan Küresel Konumlama Sistem sinyallerine bağımlı olmayacak ve geliştirilen bu teknoloji sayesinde dronların seyrüsefer sistemleriyle olan bağlantılarını kaybettiklerinde her yere düşmesi ve/veya binalara çarpmaları da önlenecektir. Otonom operasyon özelliği acil durumlar için bir provizyon olarak eklenmiştir ve geliştirilen dronlarda yazılıma engellerden sakınması maksadıyla yardım eden üç boyutlu haritalama (3D-Mapping)  kabiliyeti de kazandırılmıştır.

Bu teknoloji, ABD ile Çin veya ABD ile Rusya arasındaki geleceğin küresel çatışma ortamında oldukça faydalı olacaktır. Tarafların her biri çatışma başladığında, modern muharebe sahasında büyük bir kargaşa yaratmak maksadıyla düşman tarafın alçak yörünge GPS uydularını felç etmeye teşebbüs edecektir.

Önceki Makale  Yeni ‘‘Parmak İzi’’ Sistemiyle Yaşanabilir Gezegenler Aranıyor

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

3D Haritalama kullanan çeşitli ebatlarda dronlar, sadece GPS sinyallerinin karıştırıldığı ortamlarda değil, bina ve mağaralar gibi GPS sinyallerinin alınamadığı ortamlarda da engellere çarpmadan kendi yollarını bulabilir, üzerlerine yerleştirilen kameralar vasıtası ile gerçek zamanlı olarak görüntü transferi gerçekleştirebilirler. Belki de hepsinden önemlisi; bina ve/veya mağara içinde sadece düşman unsurların olduğu durumlarda tespit, izleme, kilit atma ve öldürme vazifelerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Üç boyutlu haritalama ve mikro dronlar üzerinde çalışan gerçekten çok başarılı Türk firmaları olduğunu ve bunu gerçekleştirebilecek her türlü bilgi birikimi, şevk ve heyecana sahip olduklarını çok iyi biliyor ve yılmadan çalışmalarına devam etmelerini diliyorum.

https://www.zerohedge.com/technology/israel-develops-drone-navigates-without-gps?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+zerohedge%2Ffeed+%28zero+hedge+-+on+a+long+enough+timeline%2C+the+survival+rate+for+everyone+drops+to+zero%29

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
TEKNOLOJİ - 08:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: