savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7735
EURO
35,0509
ALTIN
2.442,88
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
31°C
Ankara
31°C
Açık
Salı Açık
31°C
Çarşamba Açık
31°C
Perşembe Açık
30°C
Cuma Açık
31°C

Yanlış hesap Bağdat’tan Döner mi?

Yanlış hesap Bağdat’tan Döner mi?

THK Teknik İflas

 

Yanlış Hesap Bağdat’tan Döner mi?

 

 

“THK’nin varlık sebebi, milletten aldığını yine millete vermektir. Burada amacımız, yüksek kâr etmek değil, millete hizmet etmektir. THK, bu ihaleyle yaklaşık 300 milyon liranın devletimizin kasasından çıkmasına engel olmuştur. Arkadaşlarımızı bu anlamda bir kez daha kutluyorum.” Kürşat Atılgan, 05 Mayıs 2018

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 04 Ağustos 2021

 

 

Gece uçuş kapasitesine sahip ambulans helikopterin Başbakan Davutoğlu’nun da katıldığı törenle görevine başladığını anlatan ‘‘Gece uçabilen ambulans helikopter görevde’’ başlıklı, 18 Ocak 2015 tarihli AA haberinden alıntıdır. Fotoğrafta kameralara gururla poz veren Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu görülmektedir. Kaynak: AA

Sağlık Bakanlığı Acil Hizmetler Genel Müdürlüğü hava ambulans helikopter ihtiyacını karşılamak maksadıyla 2018 yılında ihaleye çıkar. 04 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen ihaleye altı firma teklif verir.

Türk Hava Kurumu, 19 ambulans helikopteri için yapılan ihaleyi yaklaşık 589 milyon TL teklif vererek kazanır. İhale süresi beş yıldır ve teklifler Türk Lirası üzerinden yapılmıştır. İhalenin gerçekleştiği 04 Mayıs 2018 tarihinde Dolar/TRY paritesi 4,2629’dur.

01 Haziran 2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı THK ile sözleşme imzalar ve helikopter ambulans faaliyeti kesintisiz olarak devam eder, bir önceki ihale döneminde de hizmet THK tarafından verilmektedir.

Zamanın THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan çok mutludur; ihale kazanılmıştır ve THK; İstanbul (2), Ankara (2), İzmir, Antalya, Erzurum, Diyarbakır, Adana, Sivas, Bursa, Trabzon, Afyonkarahisar, Çanakkale, Kayseri, Konya,  Samsun, Malatya ve Van’da birer adet olmak üzere toplam 19 helikopterle beş yıl daha hava ambulans işini yürütecektir.

İhaleyi kazanmanın haklı gururunu yaşayan Atılgan, Anadolu Ajansı muhabirine verdiği demeçte; “THK’nin varlık sebebi, milletten aldığını yine millete vermektir. Burada amacımız, yüksek kâr etmek değil, millete hizmet etmektir. THK, bu ihaleyle yaklaşık 300 milyon liranın devletimizin kasasından çıkmasına engel olmuştur. Arkadaşlarımızı bu anlamda bir kez daha kutluyorum’’ açıklamasını yapar. Takvim yaprakları 05 Mayıs 2018 tarihini göstermektedir.

Bir anlamda 300 milyon liranın devletimizin kasasından çıkmasına engel olan Sayın Atılgan’ın arkadaşlarını biz de kutlayarak devam edelim. Acaba 300 milyon rakamı nereden gelmektedir? THK’nın ihalede verdiği teklifi biliyoruz, ancak ihaleye katılan diğer firmaların verdikleri teklifler ticari sır olduğundan bilme imkânımız yok. Sayın Atılgan bu 300 milyon rakamını nereden çıkardığını açıklar ise biz de öğrenmiş oluruz.

Günler geçer, takvim yaprakları 25 Eylül 2018 tarihini göstermektedir. Aradan sadece 140 gün geçmiştir, gazetelerde; Sağlık Bakanlığı’nın dövizdeki hızlı artış nedeniyle ambulans helikopter ihalesini iptal ettiği ve yeni ihalenin birkaç ay içinde açılacağına yönelik haberler yer alır. Sayın Atılgan hâlâ THK genel başkanıdır ve Teknofest sırasında bir açıklama daha yapar.

İhale yapıldığında doların düşük seviyede (TCMB, 04 Mayıs 2018, Döviz Satış: 4,2629) olduğunu söyleyen Atılgan, helikopterin fiyatından yedek parçaya her türlü maliyetinin dövizle olduğunu ve ihaleye fiyat verdiklerinde dövizde bu kadar artış (TCBM, 25 Eylül 2018, Döviz Satış: 6,1350) olacağını öngörmediklerini ifade eder. Ortada büyük bir dengesizlik olduğunu iddia eden Atılgan, Sağlık Bakanlığı’nın ihaleyi iptal ederek yenisine çıkacağını ve THK’nın da 10 adet helikopter ile 10 Nisan 2019’a kadar hizmet vermeye devam edeceğini dile getirir. Sayın Atılgan, 20 gün kadar sonra seçimi kaybedeceğini ve THK genel başkanlığı görevinden ayrılacağını henüz bilmiyordur.

Yaklaşık 140 gün önce milletten aldığını millete veren THK genel başkanı gitmiş, yerine; dolardaki yaklaşık %44 oranındaki artış nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın ihaleyi iptal ederek yenisine çıkacağını ve böylesine bir artışı öngöremediklerini itiraf eden bir genel başkan gelmiştir. Oysa ihalenin toplam süresi 1,825 gündür (5 Yıl) ve sadece 140 gün öngöremezliğin açığa çıkmasına yetmiştir.

Bu arada maaşları düşürülen ve haklarını alamadıklarını iddia eden ambulans helikopter pilotlarının neredeyse yarısı, 12 Ağustos 2018 tarihinde işi bırakmıştır. Oysa ambulans helikopter pilotluğu kutsal bir görevdir; hasta ve yaralılar, erken doğmuş bebekler ve karadan ulaşılması çok zor olan yerlerde acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan herkesin ambulans helikopterlerine ihtiyacı vardır. Ve sağlık sektör çalışanlarının grevi nasıl ve hangi şartlarda yapacakları da bellidir.

Kaynak: Airport Haber

 

Devletin kasasından 300 milyon TL çıkmasını engellemek, THK’na helikopter pilotlarının yarısına yakınını kaybetmesine neden olmuştur. 2016 yılında da ondan fazla pilotu bayramın ilk günü işten atan THK, milli para politikası gibi çok hassas olan konuyu bir kenara bırakarak dövize bağlı maaş talep ettiklerini iddia ettiği 34 pilotu işten atacak ve sağlık gibi çok önemli bir konuda sağduyu ve görev bilinci ile işine devam eden pilotları ile 10 bölgede operasyona devam edecektir.

İkinci İhale Dönemindeki (12 Ağustos 2013-10 Nisan 2019) zorunlu uçuş saati şartını yerine getiremeyen kurum, ihale sona erdiğinde yedi milyon ABD dolarından fazla para kaybedecektir. Sağlık Bakanlığı ile yapılan sözleşme gereği; hak edişler helikopterler uçsa da uçmasa da her ayın sonunda ödendiğinden, paralar eski yönetim döneminde peşin alınmış, peşin alınarak harcanan parayı geri ödemek ise yeni yönetime kalmıştır.

THK’nın devletin kasasından 300 milyon TL çıkmasını engelleyerek aldığı ambulans helikopter ihalesi günümüzde hâlâ sürmektedir. Bugün USD/TRY paritesi yaklaşık olarak 8,4 ve ihale tarihine göre artış oranı da yaklaşık olarak %97’dir. THK, kendi ifadeleriyle dövizde artış olacağını öngöremeyen yöneticilerinin yanlış karar ve eylemlerinin sonuçlarını çekmeye devam etmektedir…

THK’da Devir teslim töreninden görüntü. Kaynak: THK Twitter Hesabı

 

THK Genel Başkanlığı görevine 14 Ekim 2018 tarihinde başlayan ve 2018-2019 yıllarında bu görevi sürdüren Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, uluslararası bağımsız bir değerlendirme şirketine kurumun mali durumunu inceletir. Bağımsız kurum tarafından hazırlanan rapora göre; 14 Ekim 2018 itibarıyla kurum ve vakıf şirketlerinin tamamı teknik iflas statüsündedir, tüm taşınır ve taşınmaz mallar, demirbaşlar, araçlar ipotekli ve haciz altındadır ve kurumun altı ayrı bankaya 1.280.000.000 TL (Bir milyar iki yüz seksen milyon) borcu bulunmaktadır.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.