savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,3259
EURO
18,1953
ALTIN
1.024,88
BIST
2.533,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C

Venezuela’da Seçim Maskaralıkları Sürüyor

Venezuela’da Seçim Maskaralıkları Sürüyor

Venezuela’da Seçim Maskaralıkları Sürüyor

Seçim hileleriyle ilgili iddiaların ayyuka çıktığı ve seçimle ilgili sahtekârlıkların, yenilgiyi hâlâ kabullenmeyen Başkan Donald Trump tarafından dile getirildiği bir ortamda, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Venezuela’da yapılan seçimleri eleştirmektedir.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 13 Aralık 2020

 

Venezuela’da yapılan ve muhalefet tarafından hileli olduğu gerekçesiyle boykot edilen seçimlerde, Maduro’nun partisi oyların büyük çoğunluğunu alarak beş yıldır muhaliflerin kontrolünde olan Ulusal Meclis’te hâkimiyeti ele geçirmiştir.

ABD seçimleriyle ilgili bizzat Başkan Donald Trump tarafından ileri sürülen sahtekârlık ve namussuzluk iddialarını ve ABD seçimlerindeki Venezuela bağlantısını Sun Savunma Net sitesinde paylaşılan ‘‘ABD Seçimi Çalındı mı?’’ başlıklı yazıda okuyabilirsiniz.

Aşağıda Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı tarafından Venezuela seçimleriyle ilgili yapılan açıklamayı okuyabilirsiniz.

‘‘06 Aralık 2020 günü Venezuela’nın gayrimeşru Maduro rejimi yasama organı seçimlerine benzetilme niyetinde siyasi bir maskaralığı sahneye koymuştur. Neyse ki bu maskaralığa inananlar çok azdır. Birleşik devletler, dünyanın her yerindeki sayısız demokrasiyle birlikte, hiçbir asgari güvenilirlik standardını karşılamayan bu maskaralığı kınamaktadır. Maduro; siyasi partilerin adları ve oy pusulalarına yasadışı el koyarak, kendisine sadık seçim kurulu tarafından seçim sürecini manipüle ederek, şiddet ve tehditler ile diğer antidemokratik taktikler kullanarak bu seçimleri kendi lehine yüzsüzce ayarlamıştır. Venezuela’nın bağımsız siyasi partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin çoğu ve Birleşik Devletler, Avrupa Birliği, Lima Group (Arjantin, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Guatemala, Honduras, Meksika, Panama, Paraguay, Peru) ve Uluslararası Temas Grubu /AB Temsilcileri, Birleşik Krallık, Almanya, İspanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, Fransa, İsveç, Bolivya, Kosta Rika, Uruguay, Ekvador) dâhil 60 kadar ülke ve organizasyon bu sahte seçim sonuçlarını reddetmektedir. Bu seçim maskaralığı, ülkede Venezuela halkının gerçek temsilcisi olan tek demokratik kurumunu yok eden ve yerine sadece Maduro’ya bağlı suç ortağı kukla bir Ulusal Meclis getirme girişiminden başka bir şey değildir.’’

‘‘Bu seçim maskaralık ve hilesi, Birleşmiş Milletler, Amerikan Devletleri Organizasyonu ve diğer bağımsız gözlemcilerin son raporlarında ortaya koyduğu; gayrimeşru Maduro rejiminin muhaliflere sistematik olarak suikastlar düzenlediği, işkence yaptığı ve hapse attığı bir ortamda gerçekleştirilmiştir. Hileli seçimler öncesinde Maduro rejimi ayrıca insani yardım çalışanlarına yönelik şiddeti artırmış ve acil gıda dağıtım programlarını iptal etme tehdidinde bulunmuştur. Böylesine zalim ve duygusuz bir rejim, özgür ve adil seçimler yapma yeteneğine sahip değildir.’’

‘‘Birleşik Devletler Geçici Başkan Guaidó ve meşru Ulusal meclis’i tanımayı sürdürecektir. Uluslararası toplum, 2018 yılında yapılan seçimleri çalarak iktidara geldiğinden gayrimeşru olan Maduro’nun ikinci kez bir seçimi çalarak kazanç elde etmesine izin veremez. Demokrasiye bağlı bütün ülkeleri, 06 Aralık 2020 maskaralığını kınamakta bize katılmaya ve meşru Ulusal Meclis ve Geçici Başkanı Juan Guaidó’yu desteklemeye davet ediyoruz. Ne Maduro ne de hileyle seçilen yeni Ulusal Meclis, özgür ve adil başkanlık seçimleriyle ifade edilmesi gereken Venezuela halkının meşru sesini temsil etmemektedir.’’

Maduro Kimdir?

Sayın Hasan Peker Günal’dan okuyalım;

Venezuela’da başkanlık sistemi var. Hugo Chavez 1998’de başkan seçildi. Yoksul ve cahil ahali, onu çok seviyordu, gıda kolisi dağıtıyor, gariban mahallelere sağlık ocağı filan açıyor, devletin kaynaklarını sebil gibi kullanıyor, açlıktan nefesi kokan halkın kurtarıcısı olarak görülüyordu.

Şak… Anayasayı değiştirdi, devletin yönetim şeklini değiştirdi. Artık onu sevip sevmemelerinin önemi yoktu, çünkü artık onu başkanlıktan indirmek hukuken mümkün değildi. Muhalefeti susturdu, basını susturdu, iş dünyasını sustalı maymuna çevirdi.

Onun yönetim şekli yüzünden 1,5 milyon kişi ülkeden kaçtı. Nüfusun yüzde beşi ülkeden kaçarken… Twitter sosyal medya hesabından kendisini takip eden üç milyonuncu takipçisine ev hediye ederek, kendisini alkışlatıyordu. Kansere yakalandı. Halefi olarak, başkan yardımcısı Maduro’yu seçti. Bütçe dâhil, tüm yetkilerini başkan yardımcısı Maduro’ya devretti. Maduro otobüs şoförüydü, lise mezunuydu, sendikacılıktan tırmanmış, Chavez’in sağ kolu olmuştu. “Üniversite mezunu olmayan biri devlete başkan olabilir mi?” diye eleştirildiğinde… Chavez “neden olmasın” diyordu, “iktidar halkındır, elitler-seçkinciler istemese de otobüs şoförü başkan olur” diyordu. Chavez öldü, otobüs şoförü Maduro geçici olarak başkan oldu.

Nisan 2013’te yeniden başkanlık seçimi yapıldı, başkanlık imkânlarını sonuna kadar kullanan Maduro, yüzde 50,6 oyla kıl payı kazandı. Rakibi yüzde 49,1 almıştı. Seçimde şaibe olduğunu, oyların çalındığını elbette herkes biliyordu, ama itirazlardan netice alınamadı, çünkü seçim kurulu, yargı, komple Maduro’nun kontrolündeydi. Toplum karpuz gibi ikiye bölündü.

Protesto gösterileri başlayınca, halka ateş açıldı. Harvard mezunu muhalefet lideri tutuklandı. Bizzat başkan Maduro tarafından “kendisinin başkanlığını kabul etmeyenlere konuşma yasağı” getiren yasa teklifi hazırlandı, meclis bu teklifi kabul etti iyi mi… Muhalefete kanunen konuşma yasağı getirildi. Başkanlık yetkilerini daha da artıran yasalar çıkarttı, mesela, petrol ve madenler konusunda meclise sormadan karar verme yetkisini kendisine aldı!

Yandaş medya oluşturdu, şu anda Maduro haricinde hiçbir şey yazmıyorlar, televizyonlarda devamlı Maduro konuşuyor. Muhalif medyayı susturdu, yayınlarını beğenmediği televizyon kanallarını kablolu kanaldan çıkardı.

20 milyon kişiye 120 bin ton gıda kolisi dağıttı. Temel ihtiyaç maddeleri karaborsaya düşmeye başlayınca, başkanlık bünyesinde komisyon kurdu, kıtlığın sebebinin araştırılmasını istedi. Yalaka komisyon araştırdı. Ne buldular biliyor musunuz? “Halkımızın yüzde 95’i günde dört-beş öğün yemek yiyor, bu nedenle tüketim maddelerinde sıkıntı yaşanıyor” sonucunu buldular! Kıtlığın sebebi halkın çok yemesiydi yani… Başkanın sorumluluğu, kusuru yoktu!

2015’te parlamento seçimi yapıldı. Maduro her türlü katakulliyi yaptı ama hezimete uğramaktan kurtulamadı. Muhalefet ezici çoğunlukla kazandı. Muhalefet parlamentoyu kazandı ama… Başkan hâlâ Maduro’ydu. Ordu, polis, yargı, onun elindeydi. Hükümeti hâlâ o kuruyordu.

ABD Başkanı Trump ve kendisini Venezuela lideri ilan eden Juan Guaido, 05 Şubat 2020 tarihinde Beyaz Ev’de fotoğrafçılara poz verirken. Kaynak: Bloomberg via Getty Images

Meclis çoğunluğunu ele geçiren muhalefet, 2019’da yapılması gereken başkanlık seçimlerinin öne çekilmesi için, erken seçim talebinde bulundu. Başkan reddetti!

Bunun üzerine, erken seçime gidilmesi konusunda referandum yapılması için anayasal süreç başlatıldı. Anayasaya göre, referanduma gidilmesi için seçmenin yüzde 20’sinden imza toplanması gerekiyordu. Dört milyon imza toplandı. Nafile… Başkanın emrindeki seçim kurulu, imzaları kabul etmedi, referandum meferandum yapamazsınız dedi, kesti attı!

Muhalefet bir başka yol aradı, meclisten, Maduro’nun başkanlıktan azledilmesini talep eden karar çıkarıldı. Gel gör ki… Tüm üyeleri Maduro tarafından seçilen Anayasa Mahkemesi bu kararı reddetti. Meclisin azil talebinin anayasaya aykırı olduğu açıklandı!

Bunlar yetmezmiş gibi, Aragua eyaletinin valisini, kendisine başkan yardımcısı yaptı. Bu herif “uyuşturucu baronu” olarak tanınıyor! Eğer Maduro da Chavez gibi ölürse, 2019’a kadar ülkeyi bu arkadaş yönetecek.

Netice?

Şu anda Venezuela’da enflasyon yüzde 16.000… Alışverişlerde kredi kartı geçmiyor, mağazalar kabul etmiyor. Hükümet devalüasyonla eriyen banknotları tedavülden kaldırıp, yerine yenilerini sürmek istedi, para basmak için bile para bulamadı! Asgari ücrete güya yüzde 50 zam yapıldı, 40 bin bolivar oldu, 40 bin bolivar ne ediyor biliyor musunuz, 15 dolar ediyor! Et, un, şeker, pirinç, süt karaborsa satılıyor, ekmek için bile kuyruk var, marketler saldırıya uğruyor, yağmalanıyor. Hal böyleyken, zengin daha da zengin oldu, bir hamburger 170 dolara satılıyor, alıcı buluyor! Eczane rafları boşaldı, ilaç sıkıntısı var, sağlık sistemi çöktü, ameliyat malzemesi yok, yeni doğan bebek ölümleri rekor seviyeye ulaştı. İthalat bıçak gibi kesildi, alt tarafı diş macunu almak isteyen, normal fiyatının yüz misli ödemek zorunda kalıyor. Günde 18 saate varan elektrik kesintileri yapılıyor, yeterli elektrik üretilemediği için, kamu kurumları haftada beş gün tatil ediliyor, sadece pazartesi ve salı çalışıyor, özel sektör haftalık izin gününü üçe çıkardı. Şehirlerde günde sekiz saat su kesintisi yapılıyor, her gün… Fuhuş patladı. Suç patladı, her 21 dakikada bir cinayet işleniyor, her sene 17 bin adam kaçırma olayı, fidye rapor ediliyor. Gasp öyle hale geldi ki, insanlar cep telefonuyla anca evlerinde konuşuyor, sokağa çıkarken yanına almıyor. Sosyal hayat durdu, sinema yok, tiyatro yok, konser yok, hava kararınca şehirler ıssızlaşıyor. Karayolları, limanlar ve havalimanları ordu kontrolünde tutuluyor.

Nicolás  Maduro Moros, 10 Haziran 2019 tarihinde ikinci dönem başkanlık görevi başlangıcında bir yemin merasimi düzenler. Ülke içinde seçim sonuçlarını tanımadıklarını ilan edenler Maduro Moros’un yemin törenine katılmazlar. Fakat Küba, Bolivya ve Nikaragua devlet başkanları oradadır. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye ve Meksika temsilcileri de yemin eden Maduro Moros’un yanındadırlar.

 

Birleşik Devletler, Avrupa ülkeleri ve giderek artan sayıda Latin Amerika ülkesi Venezuela’nın meşru lideri olarak Guaidó’yu tanımaktadır. Maduro’yu destekleyen ülkeler mi? Çin, Rusya, İran, Küba, Kuzey Kore ve Türkiye’dir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.