25° Açık

Uluslararası Kadınlar Günü

GÜNCEL HABER - 8 Mart 2018 12:38 A A

Uluslararası Kadınlar Günü

İlerlemek İçin Baskı Yapın

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 8 Mart 2018

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan 2017 Küresel Cinsiyet Farkı Raporu bulgularına göre cinsiyet eşitliği 200 yılı aşkın bir süredir devam etmesine rağmen, bugün her zamankinden çok daha fazla motive olma ve’ ‘İlerleme için Baskı Yapma’’ zamanıdır. Ve ‘‘Ben de’’, ‘‘Vakit Geldi’’ gibi daha birçok hareketlerle desteklenen kadın eşitliğine yönelik küresel aktivizm sayesinde cinsiyet eşitliği için günümüzde güçlü bir küresel ivme bulunmaktadır.

Cinsiyet eşitliğinin bir gecede gerçekleşebilecek bir şey olmadığını biliyor olsak da dünyanın her yerinde kadınlar her gün olumlu kazançlar elde etmektedirler. Üstelik gerçekten de giderek büyüyen ve güçlenen küresel bir savunma, aktivizm ve destek hareketi görülmektedir.

Şimdi rahatlama zamanı değildir. Şimdi, cinsiyet eşitliği konusunda harekete geçmek için bugüne kadar olduğundan çok daha fazla ilerleme ve gelişmeye yönelik bir çağrı mevcut. İlerlemek için baskı yapmaya yönelik güçlü bir çağrı. Arkadaşları, meslektaşları ve bütün toplumu düşünmek ve cinsleri kapsayıcı olmaları için harekete geçirmeye yönelik motive etmek ve birleştirmek maksadı ile güçlü bir çağrı.

Uluslararası Kadınlar Günü, belirli bir ülke, grup veya organizasyona özel değildir. Kadınlar günü, kolektif olarak dünyanın her yerindeki gruplara aittir. Bu nedenle gelin hep birlikte cinsiyet eşitliğini hızlandırmak için inatçı olalım. Hep birlikte, hepimiz İlerlemek için Baskı Yapalım.


Her yıl Uluslararası Kadınlar Günü için bir tema belirlenmektedir. Temanın belirlenmesinin nedeni dünyanın her yerindeki faaliyetleri birleştirmek ve canlandırmaktır. Kampanya teması, Uluslararası Kadınlar Günü olan 8 Mart günü sona ermemektedir. 8 Mart sadece bir başlangıçtır. Dünyanın her yerinde çeşitli grup ve organizasyonlar yıl boyunca düzenledikleri çeşitli cinsiyet odaklı girişimler ve faaliyetlerde aynı kampanya temasını daha da geliştirmek için kullanmaktadırlar. Örneğin ABD Kadınlar Buz Hokeyi Takımı 2017 yılında kampanya teması olarak ‘‘Değişim için Cesur Ol’’ sözlerini seçmiş ve erkeklerle eşit ücret verilmezse ulusal finalleri boykot edeceğini ilan etmiştir. Birçok taraftar ve diğer takımlar kampanyaya destek vermişlerdir.

Türkiye’de Kadınlar

  1. yüzyılda dahi kadınlara yönelik yüz kızartıcı adaletsizliklere şahit oluyoruz. Düne kadar ülkemizde eğitim kurumlarından dahi zorla uzaklaştırılan kızlarımız vardı. Annelerin gözyaşlarını unutmadık, unutmayacağız. Onlar bizim azmimi artırmıştır ve artıracaktır. Okulunda olduğu gibi işyerinde ve hatta sokakta taciz edilen kadınımızın yürek acısını unutmadık. Yurt dışına gitmek zorunda olan kadınlarımızın hikâyelerini unutmadık. Recep Tayyip Erdoğan.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

“Kadının iş hayatındaki konumu onun anneliğini asla geriye atmamalıdır. Çalışıyorum diye annelikten imtina eden bir kadın aslında kadınlığını inkâr ediyor demektir. Bu benim samimi düşüncem. Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen bir kadın istediği kadar iş dünyasında başarılı olsun özgünlüğünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır, eksiktiryarımdır.’’   Recep Tayyip Erdoğan.

2017 yılında 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı ve 322 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2017 Veri Raporu

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL HABER - 12:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Ölümcül Elektromanyetik Top

Ölümcül Elektromanyetik Top ABD Donanması Silahın Testlerini Başarıyla Gerçekleştirdi Yazar:...

Trump İstifa Edecek

  Trump İstifa Edecek   Bu hafta yayımlanan bir anket...

BEYAZ EV ABD ELÇİLİKLERİNİ, KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMA PLANI HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ

BEYAZ EV ABD ELÇİLİKLERİNİ, KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMA PLANI...

GÖRMEÇ FACİASI – ŞEHİTLERİN ANISINA

GÖRMEÇ FACİASI – ŞEHİTLERİN ANISINA Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 1 Şubat,...

KONSOLİDE DEVLETTEN BAŞARISIZ DEVLETE GİDİŞ

KONSOLİDE DEVLETTEN BAŞARISIZ DEVLETE GİDİŞ  Esas sorun bir ülkenin, bir...

Kapat