10° Az bulutlu

Türk Ordusundaki Pentagon Müttefikleri Başarısız Darbe Sonrası Tutuklandılar

GÜNCEL POLİTİKA - 31 Temmuz 2016 10:38 A A

Türk Ordusundaki Pentagon Müttefikleri Başarısız Darbe Sonrasında Tutuklandılar

ABD Kara Kuvvetlerinden Gen. Joseph Votel, Türkiye’deki başarısız darbe girişimi bölgedeki Pentagon operasyonlarına zarar verebilir. 

Üst düzey bir ABD’li komutan, Türkiye’deki başarısız darbe girişimi ve Türk Hükümeti’nin darbe girişimi sonrasındaki uygulamalarının Pentagon’un bölgedeki operasyonlarına zarar vereceğini açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki çok sayıdaki yakın müttefiklerinin darbe girişimi sonrasında cezaevlerine koyulduğunu açıkladı.

General Votel, Colorado Aspen’de yapılan Güvenlik Forumunda ‘Birçok Türk liderle, özellikle askeri liderlerle ilişkilerimiz vardı ve gelecekte bu ilişkilerin nasıl devam edeceği yönünde ciddi endişelerim var’ sözlerini sarf etti.

ABD ordusu Türkiye’yi Suriye ve Irak’taki İslami Devlete karşı yürütülen çabalarda hayati bir ortak olarak görmektedir. Fakat ordunun bazı üyelerinin darbe girişimi, içteki gerilimleri alevlendirdi.

Aynı gün Milli İstihbarat Direktörü James Clapper de General Votel’in yorumlarını aynen tekrarlamıştır.

Başarısız darbe girişimi ve Türk hükümetinin darbe girişimi sonrasındaki uygulamalarının Türkiye’deki milli güvenlik sisteminin bütün bölümlerini etkilediğini ifade eden Clapper, muhataplarından birçoğunun tasfiye edildiğini veya tutuklandığını açıklamış ve bu durumun, ABD Orta Doğu stratejisini zayıflatacağını ve çok daha zor hale getireceğini ifade etmiştir.

General Votel ABD ordusunun Irak şehri Musul’u İslami Devletten geri almak için henüz kesinleşmemiş bir planı olduğunu, fakat Musul’a istikrar kazandırma, şehirde politik liderlik sağlama ve potansiyel insani hususlarla ilgili planlar olmadan ileri adım atmayacaklarını ifade etmiştir.

‘Musul’a girme zamanı geldiğinde gireceğiz’ Musul’a girmeye hazır olmak sadece askeri bir planınız olması anlamına gelmemektedir’.

Pentagon tarafından hâlihazırda uygulanan İslami Devlet ile savaşma stratejisi: onları Irak ve Suriye’de yapılan eş zamanlı sayısız operasyonlar ile ezmektir.

Yazar: DAMIAN PALETTA

Yazar Ercan Caner
ÇEVİREN: Ercan caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.
E-mail:
ercancaner@gmail.com

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 10:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: